Dom, w którym urodził się Szekspir Urokliwą miejscowość Stratford-upon-Avon, miejsce urodzenia Williama Szekspira odwiedziłam jak zwykle dodatkowo, przy okazji zwiedzania ogrodów angielskich. Jest tak interesujące i przesiąknięte kulturą i historią, że warto mu poświęcić osobne miejsce wśród tematów angielskich na Ogrodowisku.

Miasto leży w hrabstwie Warwickshire, nad rzeką Avon , 35 km od Birmingham i 13 km od Warwick. Jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii. Wiele osób przyjeżdża tu na wakacje lub krótki wypad weekendowy, ponieważ dzięki dobrej komunikacji, łatwo się dostać nie posiadając własnego samochodu.

Historyczna mapa miasta

Wiele tutaj miejsc do nocowania i urządzania wypadów do innych, pobliskich atrakcji turystycznych. W Stratford numerem jeden na pewno są domy, w których mieszkał Szekspir, urokliwe uliczki, którymi się przechadzał i katedra, gdzie został pochowany. To piękne, ukwiecone miasto.

Miasto dekorują kosze z kompozycjami roślin sezonowych Najbardziej znanym obiektem architektonicznym w Stratford jest dom uważany za miejsce narodzin Szekspira w 1564 roku. Należał on do jego ojca. Dom został przywrócony do świetności i umeblowany, a także wyposażony w eksponaty z życia wielkiego dramaturga.

Ważnym historycznie budynkiem jest Stratford Guild Hall, który wybudowano około 1416 roku i jego wystrój został zachowany tak, jak to było w dawnych czasach. Służy on celom edukacyjnym. W tym domu Szekspir prawdopodobnie zdobywał pierwsze teatralne doświadczenia. Górna komnata była używana jako klasa, na dole znajdowała się szkolna biblioteka.

Dla miłośników Szekspira otwarto po gruntownej przebudowie Royal Shakespeare Theatre, gdzie grane są najważniejsze w dorobku Szekspira sztuki. Do innych atrakcji należą różnorodne imprezy związane z muzyką i sztuką, imprezy sportowe i po prostu przyjemne spacery wzdłuż rzeki wśród płaczących wierzb.

Dekoracje kwiatowe widoczne są na każdym kroku Wędrując ulicami miasta oglądaliśmy najważniejsze budynki, także dom Anne Hathaway - żony Szekspira. Wszędzie wokół mnóstwo kwitnących wiszących koszy, które tryskały kolorami. Nie byliśmy w ogrodzie Szekspira, ale podobno rośnie tam jeszcze jego drzewo. Ogród kwitnie kwiatami, krzewami, jest tam wierzbowa altana i cisowy labirynt.

Domy mają charakterystyczne czarno-białe elewacje z drewnianymi belkami. Drzwi są nadal oryginalne, widać głębokie spękania i spatynowane drewno, a także stare kołatki, rzeźbienia czy skoble. Co krok napotykamy sklep, restaurację czy herbaciarnię. Miasto można zwiedzać wypożyczonym rowerem, otwartym autobusem lub z pokładu pływającej restauracji, łodzi czy barki.

Holy Trinity Church - kościół Świętej Trójcy, gdzie jest pochowany Szekspir Trasa piesza prowadzi do najczęściej odwiedzanego w Anglii kościoła - Świętej Trójcy, gdzie Szekspir został ochrzczony i gdzie znajduje się jego grób. Kościół prawdopodobnie powstał w 845 roku i początkowo był drewniany, potem w 1210 roku drewno zastąpiono wapieniem.

Co roku w Dzień Świętego Jerzego, odbywa się korowód tysięcy ludzi, którzy chcą złożyć kwiaty na grobie Szekspira. Ważnym wydarzeniem w Stratford jest również Światowy Festiwal Szekspirowski.

W 2011 roku Stratford-upon-Avon został wybrany przez użytkowników internetowych stron zajmujących się podróżami, szóstym, najlepszym do odwiedzania miejscem w Wielkiej Brytanii. To wspaniały sukces tego miasta.

Spacerując ulicami zaglądałam do ogródków i fotografowałam wszystko, co tam kwitło. Warto odwiedzić miejsce, gdzie tyle milionów ludzi przyjeżdża co roku. Czuć tutaj wielowiekową historię na każdym kroku.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: