Chenies Manor to posiadłość historyczna, która znajduje się w południowej Anglii w Chenies. Ten zabytkowy i uroczy dom położony jest w urokliwej wiosce z widokiem na dolinę Chess.

Dwór wyróżnia 22 kominy widoczne już z daleka. Kiedyś takie kominy były miarą zamożności właściciela domostwa. Wokół dworu zwraca uwagę piękny ogród, który jest udostępniony zwiedzającym, jak również służy do organizacji przyjęć i ogrodniczych targów roślin.

Do posiadłości prowadzi żwirowa droga. Zaraz za bramą główną znajduje się kościół i prywatna kaplica. Zarówno ogród jak i dom są udostępnione zwiedzającym.

Posiadłość, znana również jako Chenies Palace (Pałac w Chenies) była własnością rodziny Cheyne aż do końca XV wieku. Częściowo murowany dwór obronny, który do dziś stanowi trzon całej konstrukcji domu został zbudowany przez sir. Johna Cheynego około 1460 roku. W XVI wieku Chenies Manor przejął John Russel, który przekształcił dwór na gospodarstwo rolnicze.

Nastrojowe zakątki

W 1950 roku zaś, dom kupiła rodzina MacLeod Matthews będąca obecnym właścicielem i rozpoczęła jego restaurację. Zajęli się oni również tworzeniem ogrodu, który został podzielony na tematyczne sektory tematyczne o różnych formach i barwach, tworząc piękne zespoły roślinne.

W jego skład wchodzą: ogród zatopiony (The Sunken Garden), ogród biały (The White Garden), granica południowa (The Suth Border), ogród różany (The Rose Garden), dziedziniec wewnętrzny (The Inner Court), ogród ziół (The Physic Garden), labirynt z cisów (Yew Maze), oraz ogród kuchenny z sadem i niskim żywopłotem (Kitchen Garden).

W całym ogrodzie trwałe nasadzenia krzewów są uzupełnione przez rośliny sezonowe, wiosenne i letnie. Całość założenia utrzymywana jest na najwyższym poziomie, jest bardzo dekoracyjna i zgodna ze stylem XV wiecznego dworu.

Ogród jest utrzymywany na najwyższym poziomie
Nasadzenie krzewów są uzupełniane przez rośliny sezonowe : wiosenne i letnie

W ogrodzie postawiono na dwie główne pory roku : wiosnę i lato. Wygląda to jak piękna kompozycja, od subtelnych kolorów począwszy, na mocnych, agresywnych skończywszy. Mocno kolorowe są głównie tulipany, które wracają do łask i błyszczą na rabatach, jak prawdziwe gwiazdy.

W lecie kwitną egzotycznie wyglądające dalie i Argyranthemum, jako uzupełnienie stałych nasadzeń z krzewów i bylin. Zmienność kwitnienia najbardziej jest uwidoczniona w Rock Garden, gdzie stale coś kwitnie przez cały rok.

Przedwiośnie

Kwitną ciemierniki, narcyzy i inne wiosenne kwiaty. Po nich następują fioletowe i białe czosnki. Ta spektakularna rabata ma ponad 150 m długości.

Wczesna wiosna

Szczyt kwitnienia i pokaz projektowania nasadzeń prezentują tulipany, zasadzone w ilości 7000 sztuk. To zapierający dech w piersiach spektakl. Białe i żółte tulipany kwitną w Ogrodzie Białym, czerwone, pomarańczowe i żółte na Południowej Rabacie, jeden kolor w Ogrodzie Różanym, różnorodne kolory w Ogrodzie Zatopionym. Tłem dla tulipanów są rośliny o zielonych liściach.


Nastrojowe zakątki Ogród został podzielony na tematyczne sektory

Połowa maja

Tulipany ustępują miejsca innym roślinom. Zakwitają delikatne miecznice (Sisyrinchium) i przywrotniki (Alchemilla), niebieskie i białe dzwonki (Campanula). Rośliny w dużej ilości produkuje się w szklarniach i wysadza do ogrodu już w fazie kwitnienia.

Lato

Rock Garden latem oferuje zwiedzającym nastrojowe zakątki, pogodne i spokojne, aż do agresywnych. Spotykamy wydawałoby się zestawienia nie do połączenia, np. czerwone i różowe dalie, purpurowo-niebieskie petunie z niebieskimi szałwiami przy wsparciu purpurowej Lobelia cardinalis i siewek srebrno-niebieskiego mikołajka.

Taki zestaw przyciąga pszczoły miodne. W sadzie, wzdłuż żwirowej alejki wykłada się Nepeta 'Six Hills Giant'. Ogród różany kwitnie najpiękniej od połowy czerwca. Różom towarzyszy mnóstwo ostów i kosmosów pierzastych.

Targi roślin

Ogród ma tradycję i wspaniałe tło dla roślin, dlatego od lat organizowane są tu targi ogrodnicze. Ich renoma stale rośnie. Największy nacisk kładzie się na zapewnienie doskonałej jakości roślin, sprzedaż w odpowiednich warunkach, w przestronnym i przyjemnym otoczeniu. Prezentuje się rośliny rzadkie i wyjątkowe, topiary, rzeźby, meble, narzędzia współczesne i starocie, akcesoria, książki.

Organizuje się porady ogrodnicze i roślinne. Wszystko w muzycznej oprawie miejscowych muzyków i artystów. Dla dzieci zorganizowana jest specjalistyczna opieka i rozrywka.

Ogród jest niezwykle zadbany i efektowny m.in. dzięki licznym topiarom z cisa, które stanowią szkielet ogrodu. Szkoda, że po raz pierwszy odwiedziłam ten ogród w maju, kiedy jeszcze niewiele roślin kwitło.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: