Ogrodowe rzeźby wśród kwiatów Cliveden jest posiadłością majątku włoskiego, położoną w wiosce Taplow w Anglii, na zalesionym płaskowyżu nad Tamizą. Nazwa Cliveden oznacza „dolinę wśród skał”. Teren zajmuje powierzchnię 152 hektarów z tego 73 hektary to ogrody, reszta natomiast to lasy i wybiegi.

Pierwszy dom został zbudowany w 1666 roku, jednak spłonął w 1975 roku. Wówczas alejki i ścieżki w ogrodzie zaprojektował Charles Bridgeman. W 1851 roku zbudowano kolejny dom według projektu Sir Charlesa Barryego, który zaprojektował również ogród. Początkowo w posiadłości mieszkali Książę Walii i Wicehrabiowie, dziś posiadłość jest własnością National Trust, a dom został przekształcony na pięciogwiazdkowy hotel prowadzony przez von Essen Hotels.

Ogród utrzymany jest w stylu włoskim. Znajduje się tam balustrada z ogrodu Villa Borghese z Rzymu z 1986 roku. W 1894 roku, obok ogrodu wodnego znajdował się tu spektakularny labirynt (Cliveden Maze), stworzony z cisów o wysokości 3m. Obecnie pozostały już tylko jego resztki. Na przełomie 2009 – 2010 roku National Trust planuje renowację labiryntu, w sposób odpowiadający pierwowzorowi. Będzie zajmował powierzchnię 0,12 hektara. National Trust zorganizowało nawet możliwość wpisania się w historię parku zwykłym mieszkańcom, poprzez zakupienie krzaku cisa na budowę nowego labiryntu.

Spektakularna posiadłość nad Tamizą z kilkoma ogrodami, każdy o innym charakterze Na południe od domu znajduje się parter ogrodowy. Należy on do największych w Europie, zajmuje powierzchnię 16 m2. Składa się z cisów uformowanych w piramidy, nasadzeń z kocimiętki i roślin sezonowych. Długi ogród składa się z ozdobnie strzyżonych krzewów w formie korkociągów, spirali i pawi. Zaprojektowała go Norah Lindsay. Ogród wodny został założony w 1900 roku przez lorda Astora.

Rosną tam głównie rośliny kwitnące wiosną, między innymi wiśnie. W Cliveden znajdował się też ogród różany zaprojektowany przez Sir Geoffrey Jellicoe dla rodziny Astor na początku 1960 roku, jednak został przekształcony w ogród ziołowy.

Część wschodnia całego ogrodu jest obsadzona roślinami kwitnącymi w kolorach ciepłych (czerwienie, żółcie, pomarańcze), w części zachodniej zaś dominują kolory chłodne (niebieski, różowy, biały). Do domu prowadzi aleja drzew limonkowych. Ponadto Cliveden posiada część narodowej kolekcji surmii ( Catalpa), a część parku zajmują gigantyczne sekwoje.

Zdjęcia: Danuta Młoźniak

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: