Wesoły i optymistyczny ogród pokazowy Wrapped up in Willow and Water, projekt Anja van der Zwart, z tegorocznej wystawy BBC Gardeners' World Live w Birmingham, jest dowodem na to, że w projektowaniu ogrodów można połączyć wszystkie kolory.

Muszą być jednak zestawione konsekwentnie, z powtórzeniem konkretnej listy gatunków roślin.

Róż z pomarańczem to mieszanka, która wiele osób przyprawia o zawroty głowy. Ale gusty się zmieniają, niejednokrotnie się o tym przekonałam. Dzięki temu ogrodowi bezgranicznie i nieodwołalnie polubiłam mocny pomarańcz. W dodatku w połączeniu z mocnym różem. Chętnie zastosuję taki duet.

Ogród, który teraz przedstawię nie zdobył złotego medalu, a tylko brązowy, jednak porwał najbardziej moje serce. Myślę że wiele osób zainspirował nie tylko kolorystyką, ale wykorzystaniem prostych i naturalnych materiałów, jak wiklina i pocięte kłody drzew. To wszystko grało jako jedna całość.


Projektantkę zainspirował piękny i dynamiczny krajobraz Somerset Levels - płaskie mokradła u ujścia rzeki Severn, które są miejscem dużych pływów i siedliskiem dla różnorodnej flory i fauny. Pierwsze ślady bytności ludzkiej znaleziono z okresu paleolitu, więc do tego nieco nawiązuje styl budowli.

Punktem skupiającym uwagę w ogrodzie pokazowym jest ta oryginalna "altana", domek?, prymitywna, jakby ulepiona z gliny i pomalowana na ostry kolor różowy. Jakby szałas lub jaskinia. Pokryto ją strzechą, a wejście zrobiono z surowych, grubych desek. Przed wejściem do altany wisi kosz-siedzisko z miękkimi poduchami, który zachęca do odpoczynku i podziwiania kolorowego krajobrazu.

Ogród tak samo, jak naturalne mokradła Somerset Levels, tonie w kwiatach, różne faktury i kolory, różne kwiatostany. Jedne spiczaste inne płaskie lub kandelabrowe, a inne kuliste.


Po bokach utworzono podwyższone rabaty pokryte trawnikiem, otoczone płotkami splecionymi z wikliny. Na nich rozłożono jaskrawe poduchy, kolorystyka taka sama jak kwiatów. Między wiklinowymi płotkami przebłyskują pomarańczowe ściany.

Przed altaną zbudowano zbiornik wodny otoczony wiklinowym warkoczem. Przechodzi się po nim kładką z przekrojonego wzdłuż pnia. Rabaty po lewej stronie otoczone są surowymi kantówkami drewnianymi. Między roślinami porozkładano ażurowe, wiklinowe kule, na ścianach wiją się oryginalne ozdoby z wikliny.

Wijąca się ścieżka zbudowana jest z drewna. To wszystko, wraz z doskonale dobraną roślinnością złożoną z drzew, bylin, traw i ziół, stanowi skończoną kompozycję.Z drzew zauważyłam jedynie brzozy (Betula pendula), z bylin głównie krwawniki (Achillea 'Cerise Queen'), tawułki (Astilbe arendsii 'Astary'), jarzmianki (Astrantia 'Roma'), pomarańczowe wilczomlecze (Euphorbia griffithii 'Fireglow'), ciekawe w odcieniach dziewanny (Verbascum), kukliki (Geum coccineum 'Cooky'), bodziszki (Geranium 'Russel Pride'), żurawki (Heuchera 'Marmelade'), irysy (Iris 'Ever After'), trytomy (Kniphofia 'Tetbury Torch'), Persicaria bistorta 'Superba'), pierwiosnki japońskie (Primula japonica) , pełniki chińskie (Trollius chinensis 'Golden Queen') .

Z traw rosną tutaj trzcinniki (Calamagrostis x acutiflora 'Overdam'), Briza media, Carex comans 'Bronze', Carex comans 'Frosted Curls', znany nam wszystkim Carex testacea, śmiałki (Deschampsia), Hakonechloa macra, Molinia caerulea 'Poul Petersen'.


W stawie i wokół niego posadzono wilgociolubne Carex 'Bowles Golden', Cyperus altenifolia, Iris pseudoacorus 'Roy Davidson', Nymphaea 'Pink Sensation', Phragmites australis 'Variegata', Pontederia diliatata, Scirpus lactustris 'Zebrinus'.

Całość uzupełniają złocienie (Leucanthemum vulgare 'Oxeye Daisy'), firletki (Lychnis flos-cuculi 'Ragged Robin'), krwawnik (Achillea millefolium 'Yarrow'), lepnica (Silene dioica 'Red Campion'), bodziszek (Geranium robertianum 'Herb Robert').

To dla nas gotowa lista roślin do zastosowania w każdym ogrodzie, gdzie chcecie coś zmienić. Polecam gorąco tę wyrazistą kompozycję.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

5 komentarzy:
Justyna 16:05, 22 cze 2013

Fajne esy-floresy wiklinowe na ogrodzeniu. We florystycznych wzorach pojawiają się również motywy wianków, zgrabnie wkomponowane. Jarzmianki, dziewanny, pustynniki urocze. Znalazło się również miejsce na gunnerę. Odważnie. Ten kolorowy ogród spodobał się mojej chrześnicy, ma w sobie coś pociągającego dzieci.

Tamaryszek 22:26, 22 cze 2013

Mnie także podoba się zastosowanie naturalnych materiałów i ciekawa kładka nad wodą. Ale zestawienie ostrego różu i pomarańczu jest jednak zbyt kontrowersyjne, jak dla mnie.

Tamaryszek 23:01, 22 cze 2013

Aha, przeczytałam relacje z Chelsea i komentarze - do tego ogrodu pasuje mi jedna z przedstawionych tam opinii - mam wrażenie,że za dużo się tu dzieje...To budzi niepokój. Tyle ciekawych pomysłów, ale może niekoniecznie wszystkie zestawiać razem. Swoją drogą, możemy zainspirować się tylko jednym .

Irena Miłek 14:18, 16 lip 2013

Na tej wystawie sporo nowości, roślin, których nie spotkałam oraz mnóstwo praktycznych podpowiedzi. Część mnie zachwyciła, część wzbudziła zainteresowanie i kontrowersje:) Nie mniej, uważam, ze miałam wielkie szczęście móc to obejrzeć na żywo.

Adrian Abramowicz 10:54, 06 sie 2013

Widziałem na tej wystawie takie donice rattan, myślę nad ich zakupem. Spotkałem tam też bardzo wiele różnych innych ciekawych rzeczy. Warto było tam się zjawić :)