Dom kryty strzechą - znak rozpoznawczy tego ogrodu Ogród znajduje się przy XVII-to wiecznej chacie krytej strzechą. Położony jest w pobliżu Tamizy, na skraju Chiltern Hills, między Marlow i Bourne End.

Najstarsza część domu pochodzi z 1696 roku, gdyż znaleziono stare monety pensówki z taką datą. W tym domu, w latach 1929 – 1938, mieszkała światowej sławy pisarka - Enid Blyton.

Obecnie dom jest własnością Jacky Hawthorne, projektantki ogrodów. Zachowała ona ducha przeszłości, odbudowując strukturę ogrodu. Pozostały oryginalne budowle, kolor starego drewna, Jacky dobudowała część domu i zaprojektowała ogród. Dodała swoje ulubione rośliny: róże, irysy, clematisy, przywrotniki, lawendę, orliki. Paleta kolorów w tym ogrodzie jest niezwykła.

W ogrodzie mnóstwo różnych starych detali, ciekawe także są nawierzchnie z użyciem starych dachówek Trasy krzyżują się i odkrywają przed nami coraz to nowe widoki, również na dom przez pryzmat traw i róż, powojników i lawendy.

Wędrując po ogrodzie, spotykamy taras kamienny z okrągłą fontanną i ławkami obok, okrągły stawik z kaczkami, lawendowy ogród żwirowy, róże pnące na ścianach i starej pergoli z wygiętych żerdzi, ogród traw i formalny ogród frontowy. Wszędzie mnóstwo pamiątek: stary wał do trawnika, poidełka dla ptaków, zegar słoneczny, romantyczne stoliki z krzesełkami i ławki. Rośliny swobodnie się rozsiewają. Old Thatch uznawany jest za ogród wyjątkowej urody i jakości.

W starej stajni znajduje się kawiarenka, w której serwuje się herbatę i pyszne domowe ciasta

Ogród jest udostępniony publiczności w wybrane dni tygodnia.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: