Po prawej widoczny wysoki kwiatostan żmijowca Ogród w stylu tropikalnym, z roślinami tropikalnymi może być zaskakująco łatwy do zaplanowania, jednak musimy sobie zdawać sprawę z niezwykłej pracochłonności, jakiej będzie wymagał. Nasz klimat nie sprzyja uprawie takich roślin w gruncie, dlatego jeśli nie mamy szklarni, ani innego miejsca do przechowywania roślin w zimie, nie porywajmy się na taki styl. Jeśli kochamy egzotykę, wprowadźmy tylko kilka pozycji z mojej roślinnej listy.

Potęga roślin egzotycznych leży przede wszystkim w niezwykłej wyjątkowości i imponującej wielkości liści, wyszukanym kształcie i kolorze kwiatów, agresywnej kolorystyce (czerwony, niebieski, żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy).

Co zdobi ogród w stylu egzotycznym?

Liście, a nie kwiaty są najważniejsze, ponieważ trwają przez cały rok. Rośliny okazałe planujemy w grupach nieparzystych (po 3,5,7). Zestawienia różnych kolorów i faktur tworzą zainteresowanie i przyciągają wzrok. Wszak nie spotyka się ich za płotem. Bardziej przypominają dżunglę niż ogród.

Wszystkie rośliny egzotyczne muszą być uprawiane w pojemnikach, albo jeśli rosną w gruncie - wykopujemy je jesienią do donic, więc to ogromny wysiłek.

Dzielżany, tojady i montbercje Trytoma groniasta
Ciemnolistny bananowiec znakomicie wygląda z atrakcyjną dalią Dalie o ciemnych, prawie czarnych liściach i prawdziwie czerwonych kwiatach

Jakie rośliny są najważniejsze?

Do tego stylu ogrodowego pasują znakomicie wszelkie palmy, bambusy, paprocie drzewiaste, werbena patagońska, dalie, kanny, fatsje, bananowce, fuksje, języczki pomarańczowe, kordyliny australijskie, fuksje, niecierpki, róże chińskie, tęgosze nowozelandzkie, jukki, dziewanny w nietypowych kolorach, cynobrówki, kosmosy, kleome, trytomy, alstremeria, eonium drzewiaste, rodgersje, jukki, heliotropy peruwiańskie, dzielżany.

Dla osób lubiących egzotyczne potrawy dobrym rozwiązaniem będzie uprawa egzotycznych, azjatyckich ziół i przypraw. Pachną fantastycznie i odstraszają szkodniki. Niektóre są również bardzo atrakcyjne. Polecam kardamon, trawę cytrynową, imbir.

Lilie nadają ogrodowi tropikalnego charakteru, zwłaszcza takie w gorących barwach
Dalia Kontrasty ciekawych kolorów i kształtów

Dodatki, biżuteria ogrodowa

Do egzotycznych ogrodów, jako dodatki wspaniale wpisują się nowoczesne, kolorowe meble i poduchy, drewniane tarasy, egzotyczne lampiony i przegrody, szklane ozdoby w mocnych kolorach, a także ceglane mury, które w południe mocno nagrzewają się, a wieczorem oddają ciepło roślinom. To bardzo korzystne działanie.

W ogrodzie egzotycznym lepiej nie planować trawnika. Ograniczamy się do łatwych w utrzymaniu (zamiatanie, zmywanie) nawierzchni np. kamienne płyty, cegła, terakota, żwir, po których dobrze jest transportować rośliny na zimowanie.

Link do moich książek

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: projektowanie ogrodu, rabaty
4 komentarzy:
Irena Miłek 17:23, 22 paź 2015

Niesamowite połączenia ogrodu angielskiego z elementami tropikalnych ogrodów. Dalie o ciemnych liściach mam, kwitną non stop, od wizyty w Anglii, zakochana jestem w nich na zabój:)

Danuta Młoźniak 17:30, 22 paź 2015

Anglicy mają to szczęście, że klimat łagodniejszy i mogą uprawiać w zasadzie roślinność prawie z całego świata. Tego im zazdroszczę, bo gdy widzę fatsje, czy kordyliny wielkości drzewa to myślę, że z tego powodu mogłabym tam mieszkać. Tylko ta wilgoć szkodząca zdrowiu mnie zniechęca. Ale pojechać kilka razy w roku? - owszem, bardzo chętnie i jak najczęściej bym chciała oglądać te cudowne kompozycje. Zawsze coś się da przenieść na nasz "grunt".

Irena Miłek 11:08, 23 paź 2015

Masz rację Danusiu:) jednak wolimy bardziej nasz klimat i całe szczęście zmienia się, bo też rosną u mnie gatunki niby nieodporne;)jaśmin z Krety żuje, płonący krzew Afryki żyje- nie kwitnie;), trzcina arundo donax osiąga rozmiary angielskie;) Mnie stale marzy się paproć drzewiasta i jeśli ruszę z Tobą do Anglii, kupię ją, wiem, wiem...ryzyko, ale co tam;) dalie już będą stale, zbieram nasiona, zobaczymy, jak ze wschodem, ale skoro można z innych, z tych pewnie też. Będę się z Tobą dzielić, z tym co mam i czekam wiesz na co:)

PrzemoC 00:27, 10 lis 2015

Wspaniałe są te ogrody, wprost zachwycające. Szczególnie podobają mi się te przeróżne dodatki, mała architektura oraz rzadkie i niespotykane rośliny, chociażby jak ten cudowny Tetrapanax rex o wielgachnych liściach. Zadziwiający jest jego wigor i wytrzymałość na zimno. W moim ogrodzie rośnie bez przykrycia. Co roku bardzo wczesną wiosną wprost wystrzeliwuje z ziemi, a przyrosty ma tak duże, że zdaje się rosnąć na naszych oczach. Polecam chociażby do uprawy doniczkowej jako roślinę domową, zwłaszcza na piękne architektoniczne liście kilka razy większe od liści fatsji, które przyciągają uwagę .