Czerwień w ogrodzie to taki magiczny kolor. Może przybrać różne oblicza w zależności od towarzystwa z jakim rośnie, a także w zależności od rodzaju roślin, czy będą to rośliny egzotyczne, byliny czy jednoroczne.
Czerwień kojarzona jest z miłością, bo to symbol miłości, ale mnie najbardziej kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, bo moja choinka w czerwieni zawsze bywa najpiękniejsza i nic czerwieni nie zastąpi. Szukajcie roślin, które mają w nazwie botanicznej słowa: cardinalis, coccineus, rosea, rubra, ruber i sanguineus - wszystkie odnoszą się do odcieni czerwieni.
Czerwień najszybciej
Stosujmy rośliny jednoroczne, można je kupić już kwitnące, a więc efekt będzie natychmiastowy. Polecam szałwie, cynie, celozje, begonie, niecierpki, petunie, pelargonie, rączniki. Sadzimy i podlewamy, w sezonie zasilamy nawozem do kwitnących.
Czerwień na wiele sezonów
W tej grupie proponuję rośliny tropikalne o egzotycznych kwiatach, nie zimujące w gruncie (pelargonie, kanny, dalie, montbrecje). Przed mrozami wykopujemy je i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu przez zimę.
Do najmniej kłopotliwych roślin zaliczam byliny, które odradzają się co roku i mamy kwiatów coraz więcej. Wymienię tutaj maki, firletki, peonie, goździki, kukliki, rdestnice, liliowce. Z czerwonych "pewniaków" polecam także róże.
Duety z czerwienią oraz architektura ogrodowa
Najlepsza jest zieleń, działa neutralnie i tonuje ostry wydźwięk czerwieni. Łagodzi i uspokaja. Ale jednocześnie wspaniale podkreśla czerwień, która z zielenią wygląda prawdziwie czerwono.
Z kolei srebro zmienia nieco odbiór czerwieni, nie jest ona już tak agresywna i ostra. Staje się bardziej romantyczna, choć trudno czerwień określić tym słowem, a jednak.
Zestawiona z bielą wygląda niedobrze, kontrast jest zbyt wielki. Wolę czerwień z czernią, to najbardziej elegancki zestaw barw. Czerwień z fioletem też wygląda znakomicie. Tworzy iluzję przestrzeni i kieruje wzrok w głąb ogrodu.
Popularne są zestawienia z żółtym i pomarańczem, jako najlepszy przykład egzotyki na rabacie. Szczególnie podoba mi się czerwień z daliami i kannami. Jako dodatki proponuję rośliny jednoroczne (cynie, szałwie, begonie).
Czerwień ma też wiele odcieni: bordo, burgund, rdzawy, czekoladowy, ciemnofioletowy.
Nie tylko kwiaty są czerwone, liście, owoce, a nawet kora - także mają swój udział w czerwonym ogrodzie. Także wielka lista dodatków: meble, ściany, donice, biżuteria ogrodowa, uzupełniają tę energię w ogrodzie.
Światło z czerwienią
Przy słabym świetle (np. o zmroku) czerwień rozjaśni ciemny kąt, jednak gdy zapadnie noc - nie będzie w ogóle widoczna, chyba że zostanie podświetlona. Wtedy może przybierać różne oblicza, w zależności od barwy światła sztucznego. Może być fioletowa albo żółto-czerwona.
Skala czerwieni
Tak mocnych barw należy używać na małą skalę, gdyż mogą zdominować rabatę. Zmęczą wzrok i nie odniesiemy pożądanego efektu. A skromnie zastosowane, ocieplą ogród i podkreślą inne barwy. Jedynie gorąca, letnia rabata, uzupełniona w ciemnobordowe liście i inne odcienie czerwieni lub pomarańczu będzie wyglądała zachwycająco.
Najważniejsze kwiaty czerwone - prezentacja
Przedstawiciel jednorocznych: cynia (Cynia elegans)
Najłatwiejsza roślina jednoroczna w uprawie. Można ją wysiewać wprost do gruntu, lub wysiewać w namiocie, a potem pikować w wielodoniczki. Do gruntu sadzimy w maju. Będzie kwitła latem aż do mrozów. Znosi suszę i uwielbia słońce. Wtedy najobficiej kwitnie.
Przedstawiciel roślin egzotycznych: dalia (Dahlia)
Ogromny wybór dalii: od pomponowych, kaktusowych, peoniowych, dekoracyjnych, do wysokich, średnich i miniaturowych, takich o ciemnych liściach lub o liściach zielonych. Kwiaty pojedyncze i pełne. Także anemonowe. Nie sposób wymienić wszystkie grupy. Gdy przychodzi do zamawiania dalii, nigdy nie wiem na jaką stronę wejść. Wybór jest przeogromny.
Dalie kupujemy na wiosnę w postaci karp, Sadzimy po przymrozkach, można też podpędzić je, jeśli mamy szklarnię lub namiot. Wtedy wcześnie kwitną. Jesienią ścinamy pędy, a karpy przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu.
Przedstawiciel bylin: mak (Papaver)
Roślina najbardziej kojarzona z czerwienią. Jego kwiaty to eksplozja czerwieni. Choć utrzymują się krótko i nie są odporne na deszcz - warto je posadzić jako akcent czerwieni.
Przedstawiciel krzewów: róża (Rosa)
Niektórzy uważają, że jeśli róża, to tylko czerwona. Tylko taka jest "prawdziwą" różą. Dajemy ją w bukietach, jako symbol oddania i miłości. W ogrodzie czerwone róże widuję rzadko. W tym roku posadziłam róże o pojedynczych kwiatach. Mają tylko po kilka płatków. Teraz takie są bardzo modne.
Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium
Piękne zdjęcia:) Posadziłam w tym roku sporo tulipanów w różnych odcieniach czerwieni na jednej rabacie oraz pomarańczowe na innej , zobaczymy jaki będzie efekt na wiosnę :) Ciekawe, czy Ogrodomaniaczki polubią wreszcie ten kolor, bo dotychczas na Ogrodowisku był taki trochę passe...
Dziękuję, zdjęcia wybrałam z kilku lat, trochę trwało bo ciężko wybrać najbardziej odpowiednie. Stąd taka ilość.
W swoim ogrodzie zaczynałam od czerwieni. W połączeniu z czernią. To fascynujący kolor, choć mało spotykany w dużej ilości.
Uwielbiam czerwieñ w ogrodzie i sporo jej mam:)
W długim ogrodzie jest nieoceniona, gdyż od razu ją widać. Przyciąga wzrok. Prowadzi w miejsca, gdzie chcemy żeby widza prowadziła.
Dzięki za podpowiedzi:)
Czerwienią można wiele zdziałać. Tylko umiejętnie, dodawaj ciemne liście. Ja zamawiam w tym roku więcej czerwonych dalii.
Jesień mam mocno nastawioną na czerwony, ale pomarańczu i żółtego też nie brakuje. W czerwieniach dość mocno przodują u mnie berberysy, mam takie ogniste od wiosny do jesieni.
Super stałe akcenty ogniste, od wiosny do jesieni. Ja z kolei zaczynam wprowadzać czerwień w postaci kwiatów.
W postaci kwiatów też mam sporo Danusiu;)Tulipany, maki, goździki brodate, monardy, róże, dalie, lobelia krwista, firletka chalcedońska, liliowce, cynie, piwonie itd Uwielbiam wszystko co kwitnie:)
Mi już powoli przejada się róż, w tym sezonie stawiam na czerwień. Podoba mi się z niebieskim, fioletem, albo pomarańczem. Jak zawsze fajny artykuł.
Ja sobie podzieliłam strefy o odmiennej kolorystyce. Czerwień też już jest, bardzo mocna w postaci róż, jeżówek, kuklików i tawułek.
Ależ cudowne zdjęcia.Ja zakupiłam nasionka łobody ,jestem nowicjuszką ogrodową.Wiem,że to roslina jednoroczna.Czy ktoś ją miał w ogrodzie?
Nie miałam, ale też mam nasiona Atriplex calotheca var. rubra) i będę wysiewać. Ona nie jest czerwona, a raczej różowa. Takie miałam odczucia, gdy widziałam ją na żywo w ogrodzie w Anglii. Była tam chyba z samosiewu, bo strasznie dużo tych siewek wszędzie.
Łobody (wszystkie) bardzo się sieją właśnie dlatego nie zdecydowałam się posiać tej czerwonej w łące.
Pani Danusiu, jak nazywają się te fioletowe kwiatki, na tym zdjęciu fiolet z czerwienią?