Egzotyczna czerwień - Lobelia cardinalis Czerwień w ogrodzie to taki magiczny kolor. Może przybrać różne oblicza w zależności od towarzystwa z jakim rośnie, a także w zależności od rodzaju roślin, czy będą to rośliny egzotyczne, byliny czy jednoroczne.

Czerwień kojarzona jest z miłością, bo to symbol miłości, ale mnie najbardziej kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, bo moja choinka w czerwieni zawsze bywa najpiękniejsza i nic czerwieni nie zastąpi. Szukajcie roślin, które mają w nazwie botanicznej słowa: cardinalis, coccineus, rosea, rubra, ruber i sanguineus - wszystkie odnoszą się do odcieni czerwieni.

Czerwień najszybciej

Stosujmy rośliny jednoroczne, można je kupić już kwitnące, a więc efekt będzie natychmiastowy. Polecam szałwie, cynie, celozje, begonie, niecierpki, petunie, pelargonie, rączniki. Sadzimy i podlewamy, w sezonie zasilamy nawozem do kwitnących.

Szałwia błyszcząca, roślina jednoroczna Begonie
Petunie Nemezja powabna
Niecierpek Cynie

Czerwień na wiele sezonów

W tej grupie proponuję rośliny tropikalne o egzotycznych kwiatach, nie zimujące w gruncie (pelargonie, kanny, dalie, montbrecje). Przed mrozami wykopujemy je i przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu przez zimę.

Do najmniej kłopotliwych roślin zaliczam byliny, które odradzają się co roku i mamy kwiatów coraz więcej. Wymienię tutaj maki, firletki, peonie, goździki, kukliki, rdestnice, liliowce. Z czerwonych "pewniaków" polecam także róże.

Penstemon Kuklik
Firletka chalcedońska Tawułki
Goździki Paeonia tenuifolia rubra 'Plena'

Duety z czerwienią oraz architektura ogrodowa

Najlepsza jest zieleń, działa neutralnie i tonuje ostry wydźwięk czerwieni. Łagodzi i uspokaja. Ale jednocześnie wspaniale podkreśla czerwień, która z zielenią wygląda prawdziwie czerwono.

Czerwień z fioletem Czerwone tulipany i ciemne liście języczki

Z kolei srebro zmienia nieco odbiór czerwieni, nie jest ona już tak agresywna i ostra. Staje się bardziej romantyczna, choć trudno czerwień określić tym słowem, a jednak.

Zestawiona z bielą wygląda niedobrze, kontrast jest zbyt wielki. Wolę czerwień z czernią, to najbardziej elegancki zestaw barw. Czerwień z fioletem też wygląda znakomicie. Tworzy iluzję przestrzeni i kieruje wzrok w głąb ogrodu.

Przegrody pomalowane na czerwono wprowadzają element zaskoczenia Ciekawa, czerwona dekoracja z wygiętych rur
Budowla ogrodowa Ceramiczne kule
Oryginalny fotel Brama w stylu orientalnym

Popularne są zestawienia z żółtym i pomarańczem, jako najlepszy przykład egzotyki na rabacie. Szczególnie podoba mi się czerwień z daliami i kannami. Jako dodatki proponuję rośliny jednoroczne (cynie, szałwie, begonie).

Czerwień ma też wiele odcieni: bordo, burgund, rdzawy, czekoladowy, ciemnofioletowy.

Nie tylko kwiaty są czerwone, liście, owoce, a nawet kora - także mają swój udział w czerwonym ogrodzie. Także wielka lista dodatków: meble, ściany, donice, biżuteria ogrodowa, uzupełniają tę energię w ogrodzie.

Proste stołki-siedziska Rzeźba z taśm metalowych Czerwona ławka Wigwam

Światło z czerwienią

Przy słabym świetle (np. o zmroku) czerwień rozjaśni ciemny kąt, jednak gdy zapadnie noc - nie będzie w ogóle widoczna, chyba że zostanie podświetlona. Wtedy może przybierać różne oblicza, w zależności od barwy światła sztucznego. Może być fioletowa albo żółto-czerwona.

Skala czerwieni

Tak mocnych barw należy używać na małą skalę, gdyż mogą zdominować rabatę. Zmęczą wzrok i nie odniesiemy pożądanego efektu. A skromnie zastosowane, ocieplą ogród i podkreślą inne barwy. Jedynie gorąca, letnia rabata, uzupełniona w ciemnobordowe liście i inne odcienie czerwieni lub pomarańczu będzie wyglądała zachwycająco.

Masa tulipanów Imperata cylindrica 'Red Baron' z Heuchera
Berberis thunbergii 'Erecta' Liście trzmieliny oskrzydlonej jesienią

Najważniejsze kwiaty czerwone - prezentacja

Przedstawiciel jednorocznych: cynia (Cynia elegans)

Najłatwiejsza roślina jednoroczna w uprawie. Można ją wysiewać wprost do gruntu, lub wysiewać w namiocie, a potem pikować w wielodoniczki. Do gruntu sadzimy w maju. Będzie kwitła latem aż do mrozów. Znosi suszę i uwielbia słońce. Wtedy najobficiej kwitnie.

Dalia o ciemnych liściach i burgundowych kwiatach Dalia pomponowa

Przedstawiciel roślin egzotycznych: dalia (Dahlia)

Ogromny wybór dalii: od pomponowych, kaktusowych, peoniowych, dekoracyjnych, do wysokich, średnich i miniaturowych, takich o ciemnych liściach lub o liściach zielonych. Kwiaty pojedyncze i pełne. Także anemonowe. Nie sposób wymienić wszystkie grupy. Gdy przychodzi do zamawiania dalii, nigdy nie wiem na jaką stronę wejść. Wybór jest przeogromny.

Dalie kupujemy na wiosnę w postaci karp, Sadzimy po przymrozkach, można też podpędzić je, jeśli mamy szklarnię lub namiot. Wtedy wcześnie kwitną. Jesienią ścinamy pędy, a karpy przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu.

Maki Róża

Przedstawiciel bylin: mak (Papaver)

Roślina najbardziej kojarzona z czerwienią. Jego kwiaty to eksplozja czerwieni. Choć utrzymują się krótko i nie są odporne na deszcz - warto je posadzić jako akcent czerwieni.

Przedstawiciel krzewów: róża (Rosa)

Niektórzy uważają, że jeśli róża, to tylko czerwona. Tylko taka jest "prawdziwą" różą. Dajemy ją w bukietach, jako symbol oddania i miłości. W ogrodzie czerwone róże widuję rzadko. W tym roku posadziłam róże o pojedynczych kwiatach. Mają tylko po kilka płatków. Teraz takie są bardzo modne.

Moje ogrodnicze książki

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: projektowanie ogrodu, kolor, rośliny
15 komentarzy:
Kokesz 21:45, 20 gru 2017

Piękne zdjęcia:) Posadziłam w tym roku sporo tulipanów w różnych odcieniach czerwieni na jednej rabacie oraz pomarańczowe na innej , zobaczymy jaki będzie efekt na wiosnę :) Ciekawe, czy Ogrodomaniaczki polubią wreszcie ten kolor, bo dotychczas na Ogrodowisku był taki trochę passe...

Danuta Młoźniak 22:30, 20 gru 2017

Dziękuję, zdjęcia wybrałam z kilku lat, trochę trwało bo ciężko wybrać najbardziej odpowiednie. Stąd taka ilość.

W swoim ogrodzie zaczynałam od czerwieni. W połączeniu z czernią. To fascynujący kolor, choć mało spotykany w dużej ilości.

sylwia_slomczewska 12:32, 21 gru 2017

Uwielbiam czerwieñ w ogrodzie i sporo jej mam:)

Danuta Młoźniak 12:52, 27 gru 2017

W długim ogrodzie jest nieoceniona, gdyż od razu ją widać. Przyciąga wzrok. Prowadzi w miejsca, gdzie chcemy żeby widza prowadziła.

sylwia_slomczewska 13:02, 27 gru 2017

Dzięki za podpowiedzi:)

Danuta Młoźniak 13:29, 27 gru 2017

Czerwienią można wiele zdziałać. Tylko umiejętnie, dodawaj ciemne liście. Ja zamawiam w tym roku więcej czerwonych dalii.

sylwia_slomczewska 15:19, 27 gru 2017

Jesień mam mocno nastawioną na czerwony, ale pomarańczu i żółtego też nie brakuje. W czerwieniach dość mocno przodują u mnie berberysy, mam takie ogniste od wiosny do jesieni.

Danuta Młoźniak 15:49, 27 gru 2017

Super stałe akcenty ogniste, od wiosny do jesieni. Ja z kolei zaczynam wprowadzać czerwień w postaci kwiatów.

sylwia_slomczewska 19:08, 27 gru 2017

W postaci kwiatów też mam sporo Danusiu;)Tulipany, maki, goździki brodate, monardy, róże, dalie, lobelia krwista, firletka chalcedońska, liliowce, cynie, piwonie itd Uwielbiam wszystko co kwitnie:)

violaskom 23:19, 20 lut 2018

Mi już powoli przejada się róż, w tym sezonie stawiam na czerwień. Podoba mi się z niebieskim, fioletem, albo pomarańczem. Jak zawsze fajny artykuł.

Danuta Młoźniak 07:29, 21 lut 2018

Ja sobie podzieliłam strefy o odmiennej kolorystyce. Czerwień też już jest, bardzo mocna w postaci róż, jeżówek, kuklików i tawułek.

pergona 12:19, 22 lut 2018

Ależ cudowne zdjęcia.Ja zakupiłam nasionka łobody ,jestem nowicjuszką ogrodową.Wiem,że to roslina jednoroczna.Czy ktoś ją miał w ogrodzie?

Danuta Młoźniak 15:18, 22 lut 2018

Nie miałam, ale też mam nasiona Atriplex calotheca var. rubra) i będę wysiewać. Ona nie jest czerwona, a raczej różowa. Takie miałam odczucia, gdy widziałam ją na żywo w ogrodzie w Anglii. Była tam chyba z samosiewu, bo strasznie dużo tych siewek wszędzie.

sylwia_slomczewska 20:32, 22 lut 2018

Łobody (wszystkie) bardzo się sieją właśnie dlatego nie zdecydowałam się posiać tej czerwonej w łące.

violaskom 20:59, 22 lut 2018

Pani Danusiu, jak nazywają się te fioletowe kwiatki, na tym zdjęciu fiolet z czerwienią?