Cis europejski (Taxus baccata) od tysięcy lat występuje naturalnie w podszyciu lasów Europy Środkowej i doskonale sobie radzi pod okapem drzew. Dzięki temu jest polecany jako drzewo do cienia i półcienia. Ale niezupełnie kocha cień, dobrze rośnie także w słońcu. W naszym ogrodzie wszystkie okazy rosną w pełnym nasłonecznieniu.

W Anglii zobaczyłam wiele cisów, które dożywają kilkuset lat, w Polsce także znajdują się takie okazy.

3 FAKTY

  • cis jest doskonały do formowania - prawda
  • cis jest najlepszym drzewem iglastym do formowania - prawda
  • cis odbija ze starego drewna - prawda

3 MITY

  • cis rośnie wolno - nieprawda, wszystko zależy od warunków, jakie mu zapewnisz
  • cis jako iglak lubi kwaśną glebę - nieprawda - cis jest wyjątkiem i lubi obojętną glebę i takie nawożenie
  • cis lubi rosnąć w cieniu - nieprawda - cis może rosnąć w cieniu jako niewiele drzew iglastych, ale lepiej rośnie w słońcu lub półcieniu



A teraz szczegóły:

Cis europejski (Taxus baccata) od tysięcy lat występuje naturalnie w podszyciu lasów Europy Środkowej i doskonale sobie radzi pod okapem drzew. Dzięki temu jest polecany jako drzewo do cienia i półcienia. Ale niezupełnie kocha cień, dobrze rośnie także w słońcu. W naszym ogrodzie wszystkie okazy rosną w pełnym nasłonecznieniu.

W Anglii zobaczyłam wiele cisów, które dożywają kilkuset lat, w Polsce także znajdują się takie okazy.

Jak rośnie cis

Powszechnie mówi się, że cis rośnie wolno, ale to nieprawda, w dobrych warunkach przyrośnie 30-40 cm. Młode cisy rosną od 20 do 25 cm rocznie na dobrej glebie, starsze drzewa rosną nieco mniej. U cisa pospolitego gałęzie boczne zwykle wyrastają poziomo lub lekko pionowo, często zwisają w dół. Różnorodność tutaj występuje. Kora na młodych pędach jest zielona, ​​​​później czerwonawo-brązowa, a na pniach kora łuszczy się, jak u platana. . Zielone igły cisa ułożone są na pędach w dwóch rzędach. Mają od jednego do trzech centymetrów długości, są ciemnozielone i spiczaste na końcach. Jednak w przeciwieństwie do igieł świerkowych są miękkie, a ich spód jest jasnozielony.

Cis kwitnie (jest drzewem dwupiennym), każda roślina ma tylko kwiaty męskie lub żeńskie i otwierają się w okresie od marca do kwietnia. Owoce wyglądają jak jaskrawoczerwone jagody i są bardzo popularne wśród ptaków. Wszystkie części cisa oprócz osnówek są trujące.


Stanowisko dla cisów

Cisy rosną na każdej glebie, pod warunkiem, że jest przepuszczalna i nie podmokła. Preferują gleby wapienne, nieco gliniaste, ale rosną też na lekkich i lekko kwaśnych, zasobnych w próchnicę glebach piaszczystych. Rośliny po prostu nie tolerują silnie kwaśnych gleb.

Cisy najlepiej sadzić wiosną i niezbyt głęboko. Lubią ściólkowanie dojrzałym kompostem

Cięcie cisów

Regularne formowanie cisów zapewni im gęsty wygląd i pozwoli tworzyć ogrodowe figury, tzw. topiary. Są doskonałe na żywopłoty. Dobrze odrastają ze starego drewna, jeśli nigdy nie były przycinane. U nas przycinamy cisy latem np. w lipcu-sierpniu. Zazwyczaj robimy to raz w roku. Czasem trzeba przyciąć wiosną, ale niezbyt wcześnie, bo potrafią podmarznąć.



Zastosowanie cisów

Na całym świecie o klimacie umiarkowanym cisy cieszą się dużą popularnością, są nadal cenione w prywatnych i pałacowych ogrodach jako łatwe w pielęgnacji i mocne, gęste żywopłoty.

Pod cisami należy sadzić rośliny cebulowe i bardzo wytrzymałę na suszę byliny (funkie, epimedium, bodziszki). Bardzo cenię kolorowe odmiany cisów i formy kolumnowe, jak: „Fastigiata Aureomarginata”, Dovastonii Aurea', 'Elegantissima', Fastigiata', 'Wojtek', 'Fastigiata Robusta' oraz niskie odmiany na obwódki jak 'Farmen', 'Repandens' itd. W Polsce na żywopłoty najbardziej popularny jest Taxus media 'Hicksii', bardzo mrozoodporna, wyprostowana odmiana.

Rozmnażanie cisów

Często pod krzewami widać sporo siewek cisa, należy je wykopać i wsadzić gdzieś na oddzielnym zagonie, aby podrosły. Sukcesem może się też zakończyć sadzonkowanie cisów. Sadzonki pobieramy z 2-3 letnich pędów, usuwamy dolne igły i sadzimy w zacisznym miejscu. Ukorzenianie trwa około roku.

Tutaj kupisz moje książki

Fot. Danuta Młoźniak Gardenarium

Kopiowanie zabronione

Słowa kluczowe: żywopłoty, topiary, drzewa iglaste
8 komentarzy:
Joku 16:28, 30 gru 2023

Bardzo mnie ucieszyły kolejne artykuły, zawsze lubiłam je czytać. Zgadzam się, cisy rosną szybko. Nie mierzyłam rocznych przyrostów ale tak "na oko" 20 - 30 cm rocznie im przybywa. Moje, ponad 10 - letnie cięte systematycznie mają ok. 2 - 3 metrów wysokości.

Marcin89 16:29, 30 gru 2023

Idealny artykuł dla mnie:-) Marzy mi się żywopłot cisowy na froncie domu, a do tego niskie obwódki. Także dziękuję za ten artykuł:-) Jakiej minimalnej szerokości obwódkę można uzyskać z cisa 'Repandens' lub 'Farmen'? Sadzić wiwczas co 35 cm, czy rzadziej?

MagdaLenka 16:20, 31 gru 2023

Kiedyś nie zwracałam uwagi na cisy, ale z czasem spodobały mi się bardzo. Planuję obwódkę warzywnika z cisa Farmen - na wzór angielskich potager gardens, które mnie urzekają.

Danuta Młoźniak 20:32, 31 gru 2023

Dzięki Joku, że się odezwałaś, chociaż tutaj postaram się działać, bo niestety doba nie jest z gumy i w tej chwili nie stać mnie na siedzenie na forum po kilka godzin dziennie jak to kiedyś robiłam.

Danuta Młoźniak 20:33, 31 gru 2023

Marcinku, minimalna szerokość to myślę 40 cm. Teraz moje mają 20 cm, ale nie da się tak utrzymać. Sadzić nawet gęściej, co 25 cm.

Danuta Młoźniak 20:34, 31 gru 2023

MagdaLenka - to dobry pomysł z tymi obwódkami. Kiedyś sadziło się bukszpany, ale z powodu ćmy teraz to odradzam całkowicie, a bukszpany jeszcze sadzę, ale tylko u siebie, to z racji miłości do nich. Nie potrafię ich wyeliminować, chociaż sprawiają dużo kłopotu.

Myrica 19:48, 27 sty 2024

Dziękuję za artykuł. Mam w ogrodzie "żywopłot" z cisa Hicksii, roślinki kupione rok temu wysokości około 80cm, sadzone po 3 na metr. Posadzone w torfie odkwaszonym wymieszanym z ziemią miejscową i kompostem. Podsypane dolomitem i nawozem. Niestety są rzadkie. Jak je pobudzić do wzrostu? Ile ciąć? Cìąć gałązki o 1/2-1/3?

Mam też z drugiej strony tę samą odmianę ale kupiona pożółkłą. Wzięłam od zaufanego szkółkarza ostatnie sztuki. Korzenie byly zdrowe, ale rośliny rosły w małych donicach i chyba głodowały. Ile nawozić? Łyżka na sztukę? Czy dolomit sypać co roku? Jak ciąć? Kupione pod wpływem artykułów na Ogrodowisku.

basia3012 17:09, 04 mar 2024

Dzięki za bardzo ciekawy artykuł o cisach. Rok temu posadziłam kilkanaście sztuk u siebie w ogrodzie. Kilkanaście na żywopłot i kilkanaście na kule. Chciałabym aby mi dobrze i zdrowo rosły. Posadziłam je w zwykłą, dosyć żyzną ziemię. Czy już w tym roku je czymś zasilić? Mam obornik koński. Doradzisz Danusiu?