Spacerując trawiastymi ścieżkami odkrywamy coraz piękniejsze widoki Ogród Place for Plants w East Bergholt jest wspaniałym arboretum o powierzchni 20 akrów. Znajduje się tu narodowa kolekcja trzmielin (Euonymus).

To piękny i niezwykły ogród o każdej porze roku. Na początku sezonu są pokazy kwitnienia przebiśniegów i innych roślin cebulowych, potem magnolie, rododendrony i kamelie, a następnie cesarskie korony i dzikie kwiaty na łące. Istnieje też wiele niezwykłych kwitnących drzew i krzewów, w tym Stewartia, Davidia i Cornus. Pnące róże, kwiaty hortensji latem, a jesienią ogród dalej wygląda interesująco, spektakularnie przebarwiając liście.

Odwiedziłam to miejsce w czerwcu, można powiedzieć w pełni kwitnienia głównych roślin, pełne pięknych krajobrazów z różanecznikami w tle. Oprócz roślin wrzosowatych podziwiałam tutaj głównie ciekawe gatunki drzew i krzewów m.in. różnokolorowe klony palmowe, kaliny. Jest tutaj wiele strzyżonych cisowych żywopłotów, paproci drzewiastych i szereg ładnie obsadzonych strumyków i stawów.

Znajduje się tu również wiktoriański ogród otoczony murem. Jedna niedogodność w ogrodzie podczas zwiedzania: ścieżki trawiaste są śliskie, dlatego należy zadbać o bezpieczeństwo i uważać, szczególnie na stokach i przy deszczowej pogodzie. Podobnie, stawy nie są ogrodzone, więc dzieci trzeba pilnować przez cały czas.

To cudowne miejsce zostało stworzone na początku XX wieku przez pradziadka obecnych właścicieli Charlesa Ruperta i opisane jako Cornish Garden w Suffolk. Obecni opiekunowie ogrodu Sara i Rupert Eley przejęli ogród w 1995 roku i rok później otworzyli centrum ogrodnicze i kolekcję trzmielin. Rupert jest zapalonym i zawodowym ogrodnikiem (skończył Handlow College), należy również do Royal Horticultural Society.

Nowości

W lecie 2010 roku ogród wystawiał się na Suffolk Show i ponownie zdobył złoty medal za wykorzystanie warzyw w ogrodzie jako rośliny ozdobne i za nietypowe rośliny o ciemnych kwiatach np. Briza media. Wzbudziły one duże zainteresowanie wśród zwiedzających. Ogród był również otwarty dla publiczności, a dochód ze sprzedaży biletów w wysokości 6 tys. funtów został przekazany na cele charytatywne.

Pogoda również w tym roku dopisała. Jesienią odbywają się tutaj różne imprezy m. in. pokazy sadzenia roślin cebulowych i drzew.

Sklep ogrodniczy

Okolice strumienia Centrum ogrodowe oferuje około 6.000 gatunków i odmian bylin, pnączy, drzew i krzewów, niektóre bardzo rzadkie i trudne do zdobycia, duży wybór róż, począwszy od czystej bieli i pasteli do płonących czerwieni i pomarańczy. Róże można sadzić wśród innych kwiatów na rabatach, uzupełniają wtedy luki w kwitnieniu innych roślin. Mają też przewagę nad innymi kwiatami, gdyż wspaniale pachną, pną się po murach i drzewach, a ich owoce stanowią pożywienie dla ptaków zimą.

Sklep oferuje sprzedaż wysyłkową na terenie Anglii od września do marca. Oprócz roślin (drzewa, krzewy, bambusy, paprocie, trawy, wrzosy, róże, iglaki, zioła, warzywa) jest także ogromny wybór praktycznych narzędzi ogrodniczych, środków chemicznych, nasion, ogrodnicze drobiazgi, donice i drewno do ogrodu. Pracownicy sklepu pomagają w identyfikacji roślin i udzielają porad dotyczących ich pielęgnowania oraz rozpoznają choroby i szkodniki, jeśli przyniesiemy część rośliny w probówce.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: