Ogród Geoffa Hamiltona to "ogrodnicze niebo" dla każdego, kto lubi ogrody lub po prostu docenia jego dzieło Geoff Hamilton to najważniejsza osoba w mojej karierze zawodowej. Mogę z całą odpowiedzialnością to powiedzieć. Oglądałam jego programy emitowane na kanale WOT w latach dziewięćdziesiątych z ogromnym uwielbieniem. Takich osób jak ja, znam wiele. Geoff Hamilton pokazał wielkie ogrodnictwo wielu z nas, gdyż Anglicy mają swoją tradycję, a u nas nie było prawie nic. Geoff Hamilton był wspaniałym otwartym człowiekiem i chociaż nie znałam go osobiście, to jednak był mi bliski. J

ego ogrody w Barnsdale (hrabstwo Rutland, nieopodal Oakham i Stamford), prowadzone przez syna Nicka, przyciągają rzesze wielbicieli osobowości Geoffa z całego świata przez cały rok.

Czego się od niego nauczyłam?

Prostych pomysłów na urządzenie ogrodu, wykorzystania materiałów z odzysku, tworzenia prostych źródełek i stawów, umiłowania dla róż, szacunku do przyrody, otwartości do ludzi i chęci dzielenia się swoim doświadczeniem. Dowiedziałam się też z jego programów o wystawie Chelsea Flower Show, o angielskich prywatnych ogrodach otwartych dla publiczności. Bardzo chciałam je kiedyś odwiedzić, ale było to dość trudne. Kiedy granice znikły wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, pojawiła się szansa wyjazdu. Skorzystałam z tego i po raz pierwszy, w 2004 roku, pojechałam na Chelsea Flower Show. Wyjazd i to co zobaczyłam, wywarły na mnie nieopisaną radość, że oto uczestniczę w czymś wyjątkowym. I chociaż Geoffa Hamiltona już nie było wśród nas, ciągle wspominam go ciepło.

Potem były następne wyjazdy na Chelsea Flower Show, połączone z wizytami w angielskich ogrodach m.in. Great Dixter w czasach, kiedy żył Christopher LLoyd. Pamiętałam z programów Geoffa, jak karczował róże na dziedzińcu i zakładał ogród egzotyczny z bananowcami i daliami. Ciągle jednak marzyłam o ogrodach Barnsdale, gdyż dotarła do mnie informacja o otwarciu ich dla publiczności. Wreszcie w tym roku udało mi się odwiedzić ogrody w towarzystwie innych "nawiedzonych ogrodniczek" pod przewodnictwem Marty. Po kolei podążałam tropem poszczególnych odcinków, oglądając wszystko dokładnie i przeżywając od nowa.

Ogród robi wrażenie. Podzielony na małe ogródki o różnych stylach, może służyć jako inspiracja przy tworzeniu własnego ogrodu lub jako obiekt do podziwiania wielu niezwykłych zestawień roślin, okazów pojedynczych drzew, wykorzystania materiałów z odzysku, różnorodnych nawierzchni i rzeźb wykonanych z części maszyn rolniczych. Obserwowałam i fotografowałam wszystko, nawet kompostowniki wydały mi się takie romantyczne.

O Geoffie Hamiltonie

Portret Geoffa Hamiltona, rysunek Monika Jadczak Geoff Hamilton urodził się 15 sierpnia 1936 roku, zaledwie kilka minut przed swoim bratem bliźniakiem Tony'm w Londyńskim East-End. Dwa lata później rodzina przeniosła się do Broxbourne w Hertfordshire w samym sercu Lea Valley.

Ogrodnictwo zawsze było ważną częścią życia w Hertfordshire i Geoff rozpoczął swoją wspinaczkę na szczyt kariery na tyłach w ogródku na tyłach rodzinnego domu już gdy miał 4 lata. Jego pasja do ogrodnictwa rosła i w czasie szkolnych wakacji Geoff pomagał przy lokalnych szkółkach ogrodniczych, głównie w szkółce Van Hage przy końcu swojej ulicy.

Wszystkie drogi prowadziły go nieuchronnie do Writtle Agricultural College in Essex gdzie studiował i obronił z wyróżnieniem Państwowy Dyplom z Ogrodnictwa, uzyskując najwyższe w tym czasie kwalifikacje.

Geoff Hamilton uzyskał tam umiejętności zarówno do wykonywania zawodu ogrodnika, jak i architekta krajobrazu. Zaczął rozwijać swoją wiedzę i zdobywać niezwykle ważne doświadczenia, które starał się przekazywać swoim synom. Rozpoczął kwitnący biznes (centrum ogrodowe) na swojej działce. Promował w szczególności rośliny niezwykłe, trudne do zdobycia. Rozwinął głęboko swoją pasję i umiłowanie roślin. W tym czasie zaczął pisać do "Garden News", a potem przyszła kolej na telewizję. W 1975 roku wstąpił do zespołu.

Dwa lata później został poproszony o objęcie funkcji redaktora magazynu "Practical Gardening", gdzie rozpoczął swoją pasję przekazywania radości z uprawiania własnego ogrodu. W tym czasie przeniósł się do Barnsdale. Został poproszony o gościnne występowanie w programie "Gardener's World", ale w krótkim czasie zajął tam znaczące miejsce i w 1979 roku dołączył do zespołu.

Uprawa ogrodu dla potrzeb programu telewizyjnego okazała się wielkim sukcesem. Zaczęło brakować miejsca, więc znalazł jedną milę dalej wiktoriański dom na 5 akrach ziemi. Nowe miejsce stało się hitem i cieszyło wielką popularnością wśród widzów. Geoff zachęcał ludzi do wyjścia na zewnątrz i wpajał chęć posiadania ogrodu, co jest widoczne w jego ogrodach do dziś. Tyle tutaj różnych pomysłów, indywidualnych projektów. Jego celem było zachęcenie jak największej liczby amatorów i profesjonalistów do rozwijania pasji tworzenia ogrodu i eksperymentowania z roślinami.

Rabaty w "Memorial Garden" wypełnione są wiosną przebiśniegami i narcyzami, a latem wspaniałą różą "Geoff Hamilton" ze szkółki Davida Austina Po jego śmierci (1996) w wyniku ataku serca, ogrody otwarto dla zwiedzających przez cały rok. Jego motto:

Mocno wierzę że ogród przedstawia nam kontrolowaną sytuację, w której możemy mieć co najlepsze w wiejskiej egzystencji bez żadnego z jej minusów. I choć to może wydawać się dziwne, wierzę że większość z nas ma zwykłą, naturalną potrzebę pozostawienia choć niewielkiej cząstki swojego życia nieco bliżej ziemi i w bliższym kontakcie z naturą.

Książki Geoffa Hamiltona:

 • The Living Garden (BBC books, 1992)
 • Geoff Hamilton's Cottage Gardens (BBC books, 1995)
 • The Ornamental Kitchen Garden (BBC books, 1995)
 • Search, Gay. Old Garden, New Gardener (BBC books, 1995)
 • Search, Gay. The Complete First Time Gardener (BBC books, 1996)
 • Geoff Hamilton's Paradise Gardens (BBC books, 1997)
 • Clevely, A & Hamilton, L. Geoff Hamilton's Year in Your Garden (Headline Book Publishing, 1998) Clevely, A & Hamilton, L. Hamilton Geoff R
 • "Gardeners' World" Practical Gardening Course (BBC books, 2000)
 • Organic Gardening (Dorling Kindersley, 2008)
 • Search, Gay & Hamilton, Tony. Geoff Hamilton: A Man and His Garden" (BBC books, 1998).
 • Hamilton, Tony. My Brother Geoff: The People's Gardener (Headline Book publishing, 2001)
 • Hamilton, Nick & Sue. Geoff Hamilton: A Gardening Legend (2006)

W 2006 roku, w 10 rocznicę śmierci rozpoczęto nową serię Kitchen Garden poświęconą ogrodnikowi- legendzie. Niniejsza publikacja pozwala czytelnikowi dowiedzieć się, co wpływało na to, że Geoff był takim zapalonym obrońcą ruchu ekologicznego w ogrodnictwie i zachowania dziedzictwa naturalnego. Jakie były jego ulubione kwiaty, jego tajemnice sukcesu w uprawie owoców i warzyw, co było dla niego inspiracją przy projektowaniu własnej działki. To tylko niektóre z fascynujących informacji, które można znaleźć w tej książce.

W następnych częściach opowiem więcej o ogrodzie.

Portret Geoffa Hamiltona wykonany przez Monikę Jadczak, fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
3 komentarzy:
saturejka 22:09, 19 wrz 2010

Chciałam tylko powiedzieć, że uwielbiam tą stronę i DZIĘKUJĘ!!!!!

Danuta Młoźniak 15:20, 20 wrz 2010

Cieszę się Saturejko, odwiedzaj nas często, tematów przybywa. Dziękujemy !

Iwona Zajączkowska 12:39, 29 sty 2013

Wspaniały!!!