Ściany opactwa porastają ogromne okazy róż i innych pnączy (tutaj Wisteria) Projektowane z pasją przez Lorda Huttleston, rozległe ogrody Anglesey Abbey są odwiedzane przez turystów przez cały rok. Zamiłowanie do tradycji i pracowitość w tworzeniu, pozwoliły na stworzenie pięknego ogrodu z pustynnego krajobrazu, zaskakującego na każdym kroku. Najbardziej popularne obszary to ogród różany i ogród dalii, które zawierają dziesiątki odmian.

Poza sezonem ogród jest ozdobny głównie zimą i wiosną, kiedy zakwitają przebiśniegi, pierwszy zwiastun wiosny. Trawniki w parku są koszone rzadziej, co pozwala rosnąć i wysiewać się wielu polnym kwiatom, w tym rzadkim storczykom. W środku lata występuje mnóstwo rzadkich motyli.

Zobacz dokładną mapę ogrodów

Historia powstania

Początki budowy klasztoru Augustynianów datują się z czasów panowania króla Henryka I (1100 - 1135 rok), a w 1279 roku dodatkowo dokupiono grunty w pobliskiej wsi Bottisham. Tablica pamiątkowa umieszczona w ganku przy wejściu informuje, że aby zapłacić za roboty budowlane, kapelan papieski zapłacił robotnikom sprzedając 600 owiec.

Widok ogólny na budynek opactwa Zegar słoneczny w ogrodzie formalnym
Stare okazy róż pnących Posąg w różanym ogrodzie

W 1536 roku król Henryk VIII rozwiązał opactwo Anglesey Abbey, wysiedlił kanoników, kończąc tym samym 400 lat życia religijnego na tym obszarze. Około 1600 roku Thomas Hobson przejął ten majątek i przystosował go na dom prywatny dla swojego syna Thomasa Parkera, zachowując kilka łuków z pierwotnego klasztoru. Oryginalna nazwa "Anglesey Priory" została zmieniona na "Anglesey Abbey". Pod koniec XVIII wieku dom był własnością Sir George Downing, założyciela Downing College w Cambridge. W tym czasie w budynku nastapiły dalsze zmiany (1861 rok).

W 1926 roku Anglesey Abbey została zakupiona przez Huttleston i Henry Broughton, co spowodowało wprowadzenie nowych ulepszeń w domu. Właścicielami byli synowie Urbana Broughton, który dorobił się fortuny w branży górnictwa i kolei w Ameryce. Henryk ożenił się, pozostawiając opactwo bratu. Lord Fairhaven Huttleston (od 1930 roku) doprowadził majątek do świetności, przy okazji oddając się swojej pasji kolekcjonowania dzieł sztuki i projektowania ogrodów, a jednocześnie prowadząc osiemnastowieczny styl życia. Żył w luksusie, na jaki było stać mało kogo. Jego życie obracało się wokół wyścigów konnych, polowań i gości. Jego majątek wyceniano wtedy na 100 mln dolarów.

Ogród formalny z różami Wnęka w cisowym żywopłocie z ławką w pobliżu ogrodu różanego

Kiedy odwiedziłam wnętrze opactwa w tym roku, szczerze doznałam ciepła i komfortu tego eleganckiego domu, wyposażonego w przedmioty rzadkie i wspaniałe (srebra, obrazy, cenne zegary, książki). Wszystkie te przedmioty to prawdziwy skarb.

Na zewnątrz również umiejscowiono klasyczne rzeźby, zegary słoneczne i inne elementy ozdobne. Lord Fairhaven nie ożenił się i nie miał potomków, a cały majątek zapisał organizacji National Trust. Po jego śmierci (1966 rok) wszystko zostało nietknięte i pozostaje tak do dziś, a ogrody i dom udostępniono turystom do zwiedzania.

Rosa "L'Oreal Trophy" Rosa "Red Abundance"
Rosa "Audrey Wilcocks" Rosa "Rosemary Harkness"
Rosa "Alexander' Rosa "Princess Royal"

Ogrody

Dzisiaj ogród jest najczęściej postrzegany jako późny przykład stylu mieszanego z Monks Garden, Temple Lawn, Daffodil Walk, ogrodem ziołowym, arboretum, młynem wodnym i bardzo piękną kolekcją rzeźb ogrodowych. Te 46 hektarów oferuje żywe kolory, wspaniały zapach i proste przyjemności natury. Ogrody formalne łączą się z nieformalnymi, powstało założenie na wszystkie cztery pory roku tak, aby pobudzić wyobraźnię.

W zimie zaspy ze śniegu i żółte, wczesne kwiaty wyrastające spod niego, dodają koloru w tym mroźnym krajobrazie. Wiosną zapachy i kolory kwitnących drzew, hiacyntów i narcyzów zwiastują cieplejsze dni. W lecie róże, dalie i zioła dają niezapomniane, jaskrawe kolory. Jesienią ogród zamienia szatę na bogate czerwienie i brązy. Nigdy nie jest zły czas, aby odwiedzić ten ogród. Można w skrócie powiedzieć: ten ogród to nowoczesny klasyk, wariacja na temat osiemnastowiecznego ogrodu w nowoczesnej wersji.

Rosa Climbing "Lady Hillingdon" Stary okaz Rosa "Madame Alfred Carriere"
Dalie Wnęka w cisowym żywopłocie z ławką w pobliżu ogrodu różanego

W parku napotykamy osiemnastowieczny młyn, który został przywrócony do sprawności w 1982 roku. Dziś można wejść do środka i zobaczyć, jak siła wody jest wykorzystana do mielenia kilkudziesięciu ton zboża każdego roku. Świeża mąka i płatki owsiane są sprzedawane w workach, bezpośrednio z Abbey, pyszne do wypieku chleba i pierogów.

Ważny jest też Winter Garden. Wiedzie przez niego wijąca ścieżka. W tym ogrodzie wyeksponowano kolor pni drzew, strukturę gałęzi, a także zapach wcześnie kwitnących krzewów. Główne rośliny to brzozy, derenie, kaliny, mahonie, mało znana Sarcococca i Chimonanthus.

Winter Garden zawiera około 150 gatunków roślin błyszczących w ogrodzie zimą, gdy wszędzie jest nudno i szaro. Dzikie łąki stanowią ważny element Anglesey Abbey latem. Rośnie tu 150 gatunków traw i kwiatów, w tym słodko pachnących, przyciągających wiele rzadkich bezkręgowców, motyle i ćmy.

Ogród dostarcza niepowtarzalnych przeżyć. Jest jednym z najbardziej niezwykłych ogrodów w Anglii, zapewniającym na każdym kroku wiele niespodzianek.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: