Źródełko z kamiennej kuli Źródełko z kamienia czy inny mały element wodny może być wspaniałą ozdobą w ogrodzie. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, którym marzy się woda w ogrodzie, ale nie mają możliwości wybudowania dużej fontanny lub stawu. Nawet w małym ogródku komponuje się ono świetnie, a my mamy jej niepowtarzalny szum oraz piękny widok na wodę spływającą po kamieniu i ginącą gdzieś w żwirze.

Pamiętajmy, że źródełko spełnia jeszcze jedną ważą funkcję, oprócz wrażeń estetycznych jakich nam dostarcza. Pełni rolę poidełka dla ptaków, motyli i innych małych zwierząt. Często zdarza się, że do strumienia przyleci mały wróbelek, aby się napić i ochłodzić. Decydując się na taką ozdobę pomagamy również zwierzętom. Dla nas to także duża frajda obserwować ptasią kąpiel.

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz: taka woda jest bezpieczna dla dzieci, nie stwarza żadnego zagrożenia. Wykonanie mini fontanny jest prostsze niż mogłoby się wydawać, potrzebne są jedynie odpowiedni kamień, mała pompka wodna, kratka stalowa i ewentualnie plastykowy zbiornik lub betonowy krąg studzienny, jeżeli nasze źródełko ma być nieco większe.

Ostatnio zauważyłam, że są w sprzedaży gotowe komplety, a podziemny zbiornik od razu jest dostosowany do umieszczenia na nim kamienia. Wystarczy dokupić kamień i go przewiercić.

Szukanie kamienia

Nieregularne głazy

Przeważnie w każdym ogrodzie znajdzie się duży okaz do wykonania źródełka. Mnóstwo różnych kamieni i głazów narzutowych można znaleźć na polach oraz w przydrożnych rowach. Kiedy znajdziemy odpowiedni, powinniśmy odnaleźć właściciela terenu oraz zapytać o zgodę na zabranie głazu lub ustalić cenę i go odkupić.

Ciekawe kamienie przeznaczone właśnie do budowy fontann oferują firmy kamieniarskie. Możemy sami wymyślić kształt kamienia i zlecić jego wykucie artyście. Takie głazy są niepowtarzalne, przez co bardzo atrakcyjne.

Jak przewieźć kamień

Jeżeli wybrany przez nas głaz, czy to znaleziony bezpośrednio w terenie czy zakupiony w składzie kamieniarskim waży poniżej 100 kg, bez problemu możemy przewieźć go sami w bagażniku samochodu osobowego. Aby bezpiecznie załadować i rozładować kamień możemy wtoczyć go na drewnianą paletę lub na płachtę z bardzo mocnego materiału i podnosić trzymając za rogi. Zapobiegniemy w ten sposób wyślizgiwaniu się kamienia, który z uwagi na swoje owalne kształty stwarza niebezpieczeństwo upuszczenia na nogi. Do większych kamieni, powyżej 100 kg musimy zamówić transport - samochód z dźwigiem. Za kurs na odległość 20 km zapłacimy ok 200 – 250 zł.

Przewiercony kamień, fot. Michał Młoźniak Wiercenie otworu

W kamieniu musimy wywiercić otwór na wylot o średnicy około 20mm, przez który przeprowadzimy przewód. Będzie w nim przepływała woda. Do tego celu trzeba użyć wiertarki udarowej ze specjalnym długim wiertłem z twardej, wytrzymałej stali, a jeśli takiej nie posiadamy, możemy wypożyczyć w wypożyczalni sprzętu budowlanego.

Najprościej jednak oddać głaz do zakładu kamieniarskiego, gdzie bez problemu wywiercą otwór. Na wylot rurki można nałożyć specjalną końcówkę LED, która będzie podświetlała wodę w nocy. To bardzo atrakcyjny sposób podkreślenia urody ogrodu.

Inne możliwości

Oprócz głazów czy polnych kamieni, do wykonania źródełka nadają się kamienie młyńskie, kostki ze stali, ozdobne wazy, kamienne misy, szklane czy metalowe kule, bambusowe rury. Można też wykonać lub zamontować gotową ścianę wodną lub stylowy wodozdrój ścienny. Dzięki takiej różnorodności stylu, możemy wyczarować zupełnie różne zakątki wodne, pasujące do stylu naszego ogrodu.

Montowanie źródełka

Kula z polerowanej stali

W miejscu gdzie ma się znajdować fontanna należy wykopać zbiornik - dół o głębokości 50-70 cm oraz na szerokość nie mniejszą od szerokości kamienia. Dół nieco poszerzamy z tyłu, ponieważ trzeba będzie zmieścić tam pompkę wodną i przewody elektryczne.

Wykop wykładamy w całości podwójną warstwą grubej folii EPDM do oczek wodnych. W przypadku kiedy nasz kamień jest duży i waży powyżej 100 kg do dołu wkładamy jeszcze betonowy, studzienny krąg. W nim również należy wywiercić otwór z boku od góry, aby można było włożyć pompkę. Dopiero na nim ustawiamy kamień. Dzięki temu ziemia nie będzie się osuwała do zbiornika.

Dokładnie nad zbiornikiem ustawiamy głaz, a do wywierconego otworu wsuwamy plastikową rurkę, którą od spodu łączymy z pompką wodną. Dookoła kamienia wysypujemy żwir, który maskuje wystające kawałki folii oraz przewody elektryczne. Teraz pozostaje już tylko nalać wody do zbiornika. Powinna ona sięgać do jego górnej krawędzi. Na koniec włączamy pompkę i nasze źródełko jest gotowe.

Obsługa i konserwacja

Jedyną rzeczą o jaką trzeba dbać przy tego typu fontannach jest oczyszczanie filtra w pompce wodnej, wystarczy to zrobić co 2 tygodnie. Co kilka dni należy także dolewać wody do zbiornika, która paruje w trakcie eksploatacji. Może także zostać wychlapana, podczas kiedy dzieci bawią się przy źródełku.

W zimie nie musimy martwić się o nic, pozostawiamy naszą ozdobę bez obaw, że coś popęka nawet w silne mrozy. Nie trzeba nawet wyjmować pompki z wody jeśli posiada membranę. Natomiast zwykła pompkę trzeba wyjąć, włożyć do wiadra z wodą i przechować w garażu.

Źródełko we wnętrzach

Z wodą wydobywa się mgła

Nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować małą fontannę również w mieszkaniu. Do tego celu najlepiej użyć ceramicznej doniczki, która będzie spełniała funkcję zbiornika. Donicę trzeba wyścielić grubą folią, a przewody elektryczne najlepiej poprowadzić przez otwór wywiercony z boku.

Kamień, czy też kamienną kulę dobieramy tak, aby pasowała wielkością do donicy. Do tego źródełka wystarczy nam mała 3 watowa pompka wodna. Dostępne są także gotowe małe źródełka. Po podłączeniu, nawet zimą możemy cieszyć się delikatnym szumem wody w naszym pokoju. Będzie spełniała również funkcję nawilżacza.

Jak widać takie małe źródełko dostarczy nam tyle radości i relaksu, zwłaszcza w pobliżu tarasu czy ławki. Stworzy korzystny mikroklimat, przyciągając swoją magią.

Gardenarium

Słowa kluczowe: architektura ogrodowa, woda, poradnik
22 komentarzy:
Hania Kolak 10:08, 17 mar 2011

Bardzo dziękuję za ten artykuł,będzie mi bardzo pomocny!

Ewelina Jakubowska 11:48, 17 mar 2011

Ja też bardzo dziękuje Danusiu! Na mojej maleńkiej działce woda w takiej postaci jest idealna.

Elżbieta Zając 16:34, 17 mar 2011

Super rozwiązanie. Myślę, że kiedyś wykorzystam.

Sebek 18:05, 17 mar 2011

Dziękuję Ci ślicznie Danuś, teraz już wszystko jasne jak go wykonać. Zamierzam zrobić go w sobotę :)

Sylwia Stanaszek 18:17, 17 mar 2011

Ja mam dwa miejsca na takie źródełka, gnębił mnie fakt , że nie wiem jak do tego podejść technicznie ... dołączam do podziękowań.

Anna Żochowska 18:24, 17 mar 2011

Dziękuję Danusiu za pouczający artykuł, bardzo mi się przyda szczególnie te rysunki :))

gosia m. 20:15, 17 mar 2011

Bardzo dobre objaśnienia i rysunki. Dziękuję za artykuł, pozwoli on ustrzec się przed błędami przy montażu. Pozdrawiam.

Richie 22:01, 17 mar 2011

Wspaniałe propozycje na zdjęciach do wykorzystania. Ja wykonałem podobną do tej na rysunku, ale jeszcze prościej. Szczegóły na Ogród w Tarnowie.

Danusza 11:22, 18 mar 2011

Dziękuję za artykuł czekam na fontanny w stawach, jeziorkach :)

Monika Jadczak 10:47, 20 mar 2011

Super artykuł! Bardzo lubię naturalne aranżacje - kamień, drewno, woda w ogrodzie to jest to! żadnych sztuczności - sama natura.

Barbara Krajewska 00:03, 22 mar 2011

To jest to, co było mi potrzebne! Wszystko, jak na dłoni - tylko po materiał lecieć i brać się do roboty:) W imieniu swoim i córki dziękuję!

sylwia_d 18:33, 16 lis 2011

Bardzo pomocny artykuł i fajne przykłady. Co w przypadku, gdy nie mamy prądu w ogrodzie? Może są pompy solarne?

Danuta Młoźniak 22:25, 16 lis 2011

Nie słyszeliśmy o pompach solarnych. Jeśli są takie, to pewnie sporo kosztują.

beamilusia 22:25, 04 sty 2012

Bardzo, bardzo ciekawy artykuł. Marzę o takim źródełku i już teraz nie muszę szukać, jak je wykonać. Wiosną zajrzę do artykułu, a teraz pozostaje mi szukać odpowiedniego kamienia albo kamieniarza.

Alisonek 22:40, 19 sty 2014

Danusiu czy do tego źródełka typu kaskada wodna ze stali kwasoodpornej potrzebny jest jakiś specjalny filtr? i czy jeśli ktoś pracuje z kwasówką,sam dałby radę zrobić taką wylewkę??

Danuta Młoźniak 09:38, 20 sty 2014

Niepotrzebny jest filtr. U mnie nie ma.

Alisonek 13:38, 20 sty 2014

no a jak doprowadzić żeby woda leciała?

Alisonek 13:51, 20 sty 2014

Danusiu myślałam o pompie a napisałam filtr, przepraszam. co pompa jaka powinna być??? no i jak myślisz czy da się radę samemu zrobić wylewkę z kwasówki??

Danuta Młoźniak 14:25, 20 sty 2014

Woda jest w obiegu zamkniętym, nie trzeba jej doprowadzać, a nalać do zbiornika. Nie wiem czy samemu się da zrobić, ja nie umiem:( Z kwasówki to nie wiem na czym polega spawanie, ale to specjalistyczna robota:)

Alisonek 15:40, 20 sty 2014

Dziękuję Danusiu za porady, zobaczymy co powie nasz pan od kwasówki,czy się tego podejmie :)

mikina34 14:37, 09 lut 2017

Zapisuję :)

Wolfik 10:17, 24 cze 2022

Super artykul, a to oznacza kolejny projekt w moim ogrodzie ;)