Tilford Cottage Garden - piękny ogród artystyczny wzbudził u nas tyle emocji i napisaliście tak wiele wzruszających komentarzy, że postanowiliśmy niektóre przetłumaczyć. Wysłaliśmy je mailem do Roda, właściciela ogrodu Tilford. Nie muszę pisać, że był tym zachwycony, a nawet wzruszony, ponieważ niektóre komentarze były wręcz poetycko napisane. Myślę, że pokazaliśmy naszą "wrażliwą duszę".

Dziękujemy Wam za taki odzew, a Rod postanowił je zamieścić na swojej stronie i obiecał przesłać nam najnowsze zdjęcia. Po kilku dniach nadeszła odpowiedź i najnowsze zdjęcia z Tilford Cottage Garden, a w nich wiele owocowych rewelacji i co się z tego robi w Anglii.

Rod Burn napisał:

"W tym roku mieliśmy ogromny zbiór jabłek, dzięki ostrożnemu przycinaniu w czasie wiosny.

W ogrodzie mamy 20 drzew owocowych i wszystkie dały bardzo owocny zbiór. Dla przykładu "Bramley" (rodzaj jabłek, polecanych do gotowania na przetwory) dają owoce o wadze do 800 gramów każdy.

Z nadmiaru owoców robimy cydr, który będzie gotowy na święta, sok jabłkowy, galaretkę z jabłek, z którą można jeść wieprzowinę, jagnięcinę lub drób, oraz suszone owoce na zimę. Nasze pszczoły także były bardzo pracowite i sierpniowy zbiór dał nam 30 słoi miodu wrzosowego. Z produktów ubocznych z uli także powstanie miód. Powinien być gotowy, abyście mogli go spróbować w przyszłym roku".

Zajrzałam do źródeł (Wikipedia) i wyszukałam, że cydr to inaczej jabłecznik (franc. cidre, ang cider) - napój alkoholowy, przefermentowany sok z dojrzałych jabłek (niedoprawiany cukrem), o wyglądzie od mętnego po klarowny, o zawartości alkoholu 2-7%. Cydr odznacza się świeżym aromatem i lekko słodkawym, kwaskowo-orzeźwiającym smakiem jabłek, dobrze gasi pragnienie. Wytwarzany jest ze sfermentowanego moszczu jabłecznego (2-8% alkoholu), w sposób zbliżony do produkcji piwa techniką górnej fermentacji. Jest on szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Belgii, Irlandii i Litwie. W większości krajów świata, w których jest napojem popularnym, nazwa "cydr" odnosi się do trunku alkoholowego.

Oczywiście podziękujemy Rodowi za zaproszenie na przyszły rok.

Fotografie: Rod Burn

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
7 komentarzy:
Hanka Andrus 18:17, 22 wrz 2011

Część sadownicza,jest równie interesująca jak ogrody ziołowe ,bagienne i reprezentacyjne.Jestem ciekawa jak rozpięte są jabłonie w szpalerze.Czy mogłabym prosić o zdjęcie bezlistnych drzew? Dziękujemy za zdjęcia jesiennego ogrodu!Jest taki naturalny......

Gabriela Jędrys 18:33, 22 wrz 2011

Cydr jet pyszny i orzeźwiający! Robią go też w Karyntii (Austria), tam piłam go po raz pierwszy. Ogród jabłoniowy - wspaniały.

justi 20:00, 22 wrz 2011

Pięknie wyglądają te jabłonie, mają ciekawą oprawę. Okrągła ławeczka z jabłuszkami bardzo urocza. Szkoda, że u nas nie widujemy takich zakątków owocowych. Chociaż wszystko się zmienia i coraz ładniej u nas, w sadkach też.

Sebek 21:13, 22 wrz 2011

I wczesną jesienią jest tam cudownie - miło by było sobie posiedzieć pod taką jabłonią, ale nie na jabłkach ;)

Monic 10:04, 25 wrz 2011

Taki sad to moje marzenie ...

Karolina P 10:20, 28 wrz 2011

Ale super!! Moze na dodatkowym kawalku dzialki sad zrobimy-taki ladny wlasnie, dopracowany? Te jablonie w szpalerze rosna, prawda?A pod nimi to przywrotnik w takiej ilosci? Fajnie byloby zobaczyc te drzewa bez lisci.. moze w zimie Danusiu dostaniesz kolejne zdjecia? Byloby super!! pozdrawiam serdecznie!

Danuta Młoźniak 00:25, 29 wrz 2011

Postaramy się być w kontakcie, jednak tego nie mogę obiecać. Może kiedyś jeszcze raz odwiedzimy ten ogród.