Ogród przypomina ogromną teatralną scenę Iford Manor w hrabstwie Wiltshire, w pobliżu miasta Bath, słynie z pięknego włoskiego ogrodu położonego w dolinie rzeki Frome. Odwiedziłam go w czerwcu. Dom, a właściwie dwór jest zbudowany w malowniczym, choć trudnym położeniu, bo na stromym wzgórzu z widokiem na dolinę. Ma XVIII-to wieczną fasadę i wchodzi się do niego przez utwardzony dziedziniec.

Ogród Peto Garden ma powierzchnię około 1,2 hektara i został zaprojektowany przez architekta krajobrazu i ogrodnika Harolda Ainsworth Peto, który mieszkał tu od 1899 do 1933 roku, pracując w ogrodzie cały czas. Podczas licznych podróży zgromadził wiele architektonicznych elementów sztuki włoskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Ogród jest w nienagannym stanie, ma ciekawe położenie i posiada unikalne osie widokowe, tarasy, schody, zbiorniki wodne i posągi oraz fantastyczne widoki na dolinę. W 1998 roku przyznano mu zaszczytną nagrodę "Ogród Roku".

Harold Peto zawsze był aktywnym podróżnikiem i w 1898 roku odwiedził Japonię, co miało głęboki wpływ i owocowało utworzeniem ogrodu japońskiego. Na stromym nasypie umieszczono tam rzeźbę Buddy.

Widzimy posągi Romulusa i Remusa - to kolejny, wspaniały element w tym ogrodzie Przeważający styl ogrodu Peto przypomina stare ogrody włoskie, gdzie główną rolę grają mocne formy, tutaj elementy architektoniczne - kanały, pawilony, pergole, rotundy i bogactwo klasycznych rzeźb oraz smukłe cyprysy, natomiast mniejsze znaczenie mają kwiaty - to odróżnia styl Harolda Peto.

Najważniejsza dla niego jest struktura i architektura ogrodu. Ogród przypomina ogromną teatralną scenę. Jednak widać tutaj zgodną próbę połączenia ogrodnictwa formalnego z ogrodnictwem krajobrazowym. Wszędzie w ogrodzie w pobliżu domu pną się bujne wisterie chińskie, łączące ogród z architekturą. Zauważyłam też krzewy o nazwie Ceanothus i Choisya, Phillyria latifolia, Cupressus sempervirens, Bupleurum fruticosum, Romneya coulteri, mnóstwo różnych bylin z liliowcami, lawendą i liliami na czele oraz wszystkim znane, starannie przycięte bukszpany, bez których ogród włoski by nie istniał. Stare budynki, kolumnady i schody połączone z roślinnością, prowadzą umysł w stronę przeszłości. Tego nie mogą uczynić ogrody wypełnione jedynie kwiatami.

Szerokie, kamienne schody prowadzą nas na początku do basenu z liliami wodnymi, otoczonego kamiennymi kolumnami, gdzie na cokołach ustawione zostały posągi jeleni z brązu. Jelenie są kopiami brązów znalezionych w Pompejach. Naprzeciw niego, na zachodnim brzegu tarasu Peto zbudował ze zwietrzałego kamienia loggię o nazwie "La Casita". Jest to wąski pawilon z trzema wnękami, podzielony marmurowymi kolumnami.

Schody prowadzące do klasztoru zdobią wszechobecne dzwonki, które wysiewają się wszędzie Następnie docieramy do wielkiego tarasu. Są tam dwa kamienne sarkofagi oraz rzeźby, a wszystko przeplatają bujne agapanty, dzwonki i róże. Po kolumnadach wspinają się girlandy róż i powojników. Widzimy posągi Romulusa i Remusa - to wspaniały kolejny element w tym ogrodzie. Kolejnymi ciekawymi posągami są kamienne XVIII-to wieczne psy, z których jeden się drapie. Patrząc z tarasu widzimy wspaniałe widoki na rozległe wzgórza i rzekę z kamiennym, starożytnym mostem u podnóża domu.

Końcowym budynkiem ogrodu jest klasztor w dalekowschodnim stylu, którego wejścia strzegą dwa XIII - to wieczne lwy. Mury budynku zdobią rzeźby i fragmenty antycznych detali przywiezionych z licznych podróży.

W ogrodzie jest mnóstwo małych elementów wodnych, rozsianych w różnych miejscach, rzygacze, posągi stojące w wodzie, mały lew z brązu. Każdego roku odbywają się imprezy muzyczne pod nazwą Iford Arts Festival, opera i jazz.

Przechadzamy się z zachwytem wśród uroczych tarasów i chłoniemy zapierające dech w piersiach widoki. Gdziekolwiek się zwrócimy - lecą motyle, roje motyli. Ten ogród to absolutny klejnot, ciekawy, intrygujący i inspirujący.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
14 komentarzy:
Pszczelarnia 13:16, 02 mar 2012

Piękny ogród jak scena opery i teatru włoskiego. I jest miejsce na łąkę! Klosze do bielenia cudne.

Marta Zięba 13:53, 02 mar 2012

Poczułam się jakbym była we Włoszech, a tu niespodzianka za ogrodzeniem angielski wiejski klimat. Piękny, esencjonalny ogród.

Danuta Necel 14:42, 02 mar 2012

Piękny ogród, każdy zakątek przemyślany, rośliny piękne, artykuł wspaniały. Dziękuję, pozdrawiam.

marzena 22:55, 02 mar 2012

Pięknie jest w tym ogrodzie, ogromnie lubię takie klimaty, zestawienia roślin, mury, rzeźby :) Danusiu, jakie to dzwonki rosną na schodach, wysiałabym u siebie takie ...:)

Danuta Młoźniak 23:39, 02 mar 2012

To Campanula portenschlagiana - dzwonek dalmatyński, obficie kwitnący i mało wymagający, a jednocześnie tak uroczy w dużej masie. Tworzy zwarte poduchy, które szybko zarastają wszelkie szczeliny. Lubi rosnąć w ogródkach skalnych, murkach gdzie tworzy malownicze plamy.

Gabriela Jędrys 18:23, 03 mar 2012

Mieszanka stylów ogrodowych dała spektakularny efekt. W ten sposób dodajemy kolejny ogród do listy wspaniałych, angielskich ogrodów.

Łucja Badarycz 22:15, 03 mar 2012

Wilczyca kapitolińska w angielskim ogrodzie,lubię to :D

marzena 23:02, 03 mar 2012

Danusiu dzięki za odpowiedź :) ale szukam od wczoraj tych roślin i nie mogę w necie znaleźć ... czy jakieś inne niewysokie ( fiolet/białe) mogłyby spełnic podobną funkcje ? też chcę na schody ;)

Danuta Młoźniak 23:18, 03 mar 2012

Tak, jest wiele niskich dzwonków np. Campanula garganica, Campanula carpatica, Campanula poschaskyana. Na schodach z większych roślin mogłyby rosnąć przywrotniki ostroklapowe (Alchemilla mollis), ale mają kwiaty zielono-żółte.

Elżbieta Berlicka 11:19, 04 mar 2012

Kamień, bukszpany, dzwonki tworzą specyficzny klimat tego ogrodu. Cudowny.

micwoj 19:24, 04 mar 2012

Cudny ogród:))

recento 21:01, 05 mar 2012

...a tak się wszyscy bronili,żeby tam nie jechać..

Danuta Młoźniak 12:15, 06 mar 2012

Mam nadzieję, że ja nie... Spodobał mi się bardzo.

Sebek 09:34, 08 mar 2012

Niesamowicie piękny jest ten ogród - można czerpać z niego tyle inspiracji - zwłaszcza osoby, które lubią dużo elementów małej architektury :)