Nepenthes (dzbanecznik) Rośliny owadożerne to grupa roślin rosnących na glebach kwaśnych, ubogich w azot i inne składniki pokarmowe, odżywiających się poprzez trawienie ciał drobnych zwierząt (pajęczaki, skorupiaki, a nawet drobne gryzonie). Rośliny te w procesie ewolucji przystosowały się do chwytania zwierząt, a następnie ich trawienia.

Pułapką mogą być specjalnie przekształcone liście, zamykane wzdłuż nerwu liściowego, uruchamiane przy pomocy impulsu elektrycznego (muchołówka). Inne (dzbanecznik) zwabiają owady do kolorowego dzbanka wypełnionego płynem lub lepów (rosiczka), do których ofiara się przykleja.

Rośliny trawiąc organizmy zwierzęce, zyskują brakujące związki azotowe i inne składniki pokarmowe potrzebne do prawidłowego rozwoju. Pierwszy okaz muchołówki przywieziono do Anglii w XVIII wieku i wzbudził on tak ogromne zainteresowanie, że zaczęto organizować specjalne wyprawy do Ameryki w poszukiwaniu tych interesujących roślin i stąd znamy je dzisiaj.

Nepenthes (dzbanecznik)Nepenthes hamata,  pochodzenie  Indonezja Sarracenia (kapturnica)Sarracenia leucophylla

Obecnie znanych jest około 600 gatunków roślin owadożernych.

Najważniejsi przedstawiciele (rodzaje):

Dionaea   (fot. Joanna Tworek) Drosera binata,  pochodzenie Australia   (fot. Joanna Tworek)

Pielęgnacja roślin owadożernych polega głównie na umieszczeniu ich w odpowiednich warunkach. Uprawiamy je w ciepłym miejscu, zapewniając dużą wilgotność powietrza 80-100%, często zraszając. Możemy użyć też nieużywanego akwarium lub terrarium, przykrytego do połowy szybką. Wymagane nasłonecznienie – jasne, ale nie w palącym słońcu.

Pinguicula (tłustosz) Kwiat tłustosza w uprawie domowej

Podlewamy wodą miękką, przegotowaną, odstałą lub destylowaną. To bardzo istotne w uprawie, nie bagatelizujmy tego. Pamiętajmy, że nigdy nie nawozimy tych roślin, gdyż jeśli to zrobimy – spalimy korzenie i roślina zwiędnie. Przesadzamy nie naruszając bryły korzeniowej, najlepiej wiosną, przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu.

Zachęcam bardzo do uprawy tych ciekawych z wyglądu i sposobu odżywiania roślin. Będą niewątpliwie dużą ciekawostką w naszych mieszkaniach.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: rośliny egzotyczne
2 komentarzy:
roslinyowadozerne_eu 01:31, 08 gru 2010
Cyt.: "[...] odżywiających się poprzez trawienie ciał drobnych zwierząt (pajęczaki, skorupiaki, drobne gryzonie)".

Przypadki schwytania gryzoni przez rośliny owadożerne (w tym przypadku dzbaneczniki) można policzyć na palcach jednej ręki i były to "wypadki przy pracy". Żaden dzbanecznik zasadniczo nie odżywia się gryzoniami, niemniej największe gatunki są w stanie je strawić.

Cyt.: "Pierwszy okaz muchołówki przywieziono do Anglii w XVIII wieku i wzbudził on tak ogromne zainteresowanie, że zaczęto organizować specjalne wyprawy do Azji w poszukiwaniu tych interesujących roślin i stąd znamy je dzisiaj."

Pełna nazwa gatunkowa brzmi "muchołówka amerykańska" i występuje tylko i wyłącznie na niewielkim obszarze USA. Współczuję uczestnikom wypraw do Azji, na pewno byli sfrustrowani, że nic nie znaleźli ;) Wystarczyło kliknąć w odpowiedni link w "Najważniejsi przedstawiciele"...

pozdrawiam, roslinyowadozerne.eu

Danuta Młoźniak 14:59, 08 gru 2010

Informacja dot. muchołówki to oczywista pomyłka, nazwa nawet wskazuje na kraj pochodzenia. Dziękuję za czujność.