Ogród formalny z wgłębnikiem i małym zbiornikiem wodnym Pałac w Hampton Court położony jest na południowy zachód od Londynu. Stanowi własność królów Anglii od 1528 roku. Liczy ponad 1000 pokoi o łącznej powierzchni około 3000 m2. Od 500 lat był już własnością 12 koronowanych głów. Ogrody otaczające pałac liczą 120 hektarów.

Pierwszym dzierżawcą Hampton Court był sir. Giles Daubney, na jego rozkaz cały teren przylegający do pałacu otoczono murem i przeznaczono na park. Hodowano tam jelenie i króliki do polowań.

W późniejszym okresie kardynał Wolsey założył niewielki ogród ozdobny i sad. Układ ogrodów, który istnieje do dziś powstał za czasów Henryka VIII.

Niewielki ogród ozdobny W jego skład wchodzą: ogród formalny w południowej części pałacu, ogród prywatny, park rekreacyjno-sportowy w północnej części, park myśliwski we wschodniej części, a w części zachodniej dziedziniec turniejowy.

Ogród prywatny założony został w 1702 roku, w latach 1991-1995 zaś zrekonstruowany. Obecnie jest on zamknięty kutą kratą. Sąsiaduje z ogrodem ze stawem (Pond Garden) założonym przez Marię II w miejscu, gdzie dawniej znajdowały się stawy rybne.

Na terenie pałacu mieści się też oranżeria pochodząca z czasów Karola I, przy której rośnie najstarszy na świecie krzew winorośli, wciąż dający owoce – około 300 kg winogron na rok.

W ogrodzie wyznaczono osie widokowe Park myśliwski to bezpośrednio przylegający do pałacu ogród formalny ze stożkami z cisów z początku XVIII wieku i rabatami kwiatowymi z XIX i XX wieku.

Na przedłużeniu osi ogrodu znajduje się długi kanał, na końcu którego umieszczono pięć fontann. Poza tym w parku mieści się pole golfowe z XIX wieku. W parku rekreacyjnym znajduje się labirynt o powierzchni 1300 m2, pierwotnie składał się on z grabu, w późniejszym okresie natomiast został uzupełniony innymi gatunkami. Łączna długość alejek labiryntu wynosi około 800 m.

Dziedziniec turniejowy powstał w czasach Henryka VIII. Rozgrywały się na nim turnieje, które widzowie oglądali z pięciu wież otaczających dziedziniec. Do dziś zachowała się tylko jedna z wież, mieści się w niej restauracja. W późniejszym okresie, między XVIII, a XIV wiekiem dziedziniec podzielono na trzy mniejsze części (ogród różany, ogród bylinowy i ogród pnączy).

Pałac dla zwiedzających otworzyła młoda królowa Wiktoria w 1838 roku. Oglądać można setki iście królewskich komnat, wypełnionych dziełami sztuki należących do kolejnych władców.

Zdjęcia: Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
1 komentarzy:
Irena Nowak 18:18, 01 lis 2011

... niesamowity ogród... ...pięknie pokazany...i pięknie opisany...