Znak rozpoznawczy Great Dixter - topiary z cisa przedstawiające wiewiórki Great Dixter jest posiadłością położną na południowym wybrzeżu Anglii w Northiam. Ogrody rozpościerają się wokół domu, tworząc jego obwód. Są bardzo sławne z uwagi na to, że stanowią przykład typowych ogrodów angielskich.

Nataniel Lloyd, autor książek na temat projektowana zieleni i budownictwa, kupił Great Dixter w 1910 roku. Oprócz kilku sadów i rozproszonych drzew, nie było tu wówczas ogrodu. Niektóre z drzew ocalały do dziś, między innymi są to trzy gruszki, drzewo figowe i cis, który został przekształcony w formę strzyżoną. W ogrodzie znajdują się żywopłoty z cisa, o których mówi się, że pochodzą z czasów średniowiecza. Powstały one jednak po 1912 roku.

Ogród stał się sławny dzięki synowi Nataniela, Christopherowi Lloydowi. Mimo, że to ojciec zaprojektował ogród, syn wprowadził te plany w życie. Był on dobrze znanym pisarzem z dziedziny ogrodnictwa i znakomitą postacią telewizyjną.

Ogród utrzymany jest w stylu Arts and Crafts. Znajdują się tam formy strzyżone, sad i łąka dzikich kwiatów. Nasadzenia są obfite, pokazują wiele ciekawych eksperymentów z formą, kolorem i łączeniem gatunków. Z lewej strony od głównego wejścia znajduje się ogród z formami strzyżonymi (The Peacock Topiary Garden), gdzie rośnie 18 ptaków (czy też wiewiórek) uformowanych z cisów.

Obok niego położony jest The High Garden, w którym rosną wąskie obwódki z kwiatów, otaczające drzewa owocowe oraz warzywa. Na prawo od ogrodów łąkowych leży The Barn Garden, w którym rośnie jedno z najstarszych drzew – figa oraz Sunk Garden, w którym latem dominują kolory czerwone i żółte.

Z południowej strony, za domem znajduje się sad (Orchard Garden), w którym znajdują się mieszanki krzewów, pnączy, bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich. Ta część ogrodu zawsze wymaga pracochłonnej pielęgnacji.

W skład Great Dixter wchodzi też Exotic Garden na gorącym dziedzińcu, w którym rosną drzewa bananowe, kanny i inne egzotyki. Wcześniej rosły tam róże, ale nie sprawdziły się.

Ogród jest obecnie utrzymywany przez Fergusa Garretta, który blisko współpracował z Christopherem Lloydem jako główny ogrodnik, aż do śmierci Lloyda w 2006 roku.

Geometryczne ścieżki, rzadkie rośliny, ozdobne strzyżenia krzewów oraz formalne i nieformalne wnętrza ogrodowe powodują, że Great Dixter oferuje wiele przyjemnych ogrodniczych rozwiązań. Nie brakuje również małego sklepiku z roślinami i ogrodowymi drobiazgami.

Zdjęcia: Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
4 komentarzy:
Pszczelarnia 12:28, 17 maj 2011

Architektura jak w Normandii. Tylko ogród jednak angielski, "jekyllowy". Danusiu, jak się nazywa ta roślina kwitnąca na biało ponad łubinami na bylinowej rabacie? Dosyć wysoka. Ewa

Danuta Młoźniak 00:23, 18 maj 2011

Na prawo od łubinów rabatę zdobi Cornus (dereń) odmiana "Elegantissima" albo Cornus controversa. To jego białe liście, a nie kwiaty. Przyznam, można się "nabrać".

Przejrzałam wszystkie zdjęcia i nie potrafię określić gatunku derenia. Nie ma tak bliskich zdjęć, a ponieważ to było bardzo dawno, zwyczajnie nie pamiętam. Ale każdy z tych dereni warto posadzić.

mira 23:10, 11 lut 2019

Ja tez przejrzałam wszystkie zdjęcia z taka radością jak się ogląda miejsca gdzie się było. To naprawdę frajda. Ja ten ogród pokochałam - za różnorodność, klimat, staroświeckość i za wysokie byliny. Jest wspaniały.

Danuta Młoźniak 08:10, 12 lut 2019

Fajnie, że udało się odświeżyć temat. Również chętnie oglądam zdjęcia z wizyt innych, bo zawsze czegoś się nie zauważyło, a poza tym może być inny miesiąc. Wtedy co innego kwitnie. Dwa lata temu, w październiku, również odwiedziłam ten ogród. To mój ulubiony.