Great Dixter jest posiadłością położną na południowym wybrzeżu Anglii w Northiam. Ogrody rozpościerają się wokół domu, tworząc jego obwód. Są bardzo sławne z uwagi na to, że stanowią przykład typowych ogrodów angielskich.
Nataniel Lloyd, autor książek na temat projektowana zieleni i budownictwa, kupił Great Dixter w 1910 roku. Oprócz kilku sadów i rozproszonych drzew, nie było tu wówczas ogrodu. Niektóre z drzew ocalały do dziś, między innymi są to trzy gruszki, drzewo figowe i cis, który został przekształcony w formę strzyżoną. W ogrodzie znajdują się żywopłoty z cisa, o których mówi się, że pochodzą z czasów średniowiecza. Powstały one jednak po 1912 roku.
Ogród stał się sławny dzięki synowi Nataniela, Christopherowi Lloydowi. Mimo, że to ojciec zaprojektował ogród, syn wprowadził te plany w życie. Był on dobrze znanym pisarzem z dziedziny ogrodnictwa i znakomitą postacią telewizyjną.
Ogród utrzymany jest w stylu Arts and Crafts. Znajdują się tam formy strzyżone, sad i łąka dzikich kwiatów. Nasadzenia są obfite, pokazują wiele ciekawych eksperymentów z formą, kolorem i łączeniem gatunków. Z lewej strony od głównego wejścia znajduje się ogród z formami strzyżonymi (The Peacock Topiary Garden), gdzie rośnie 18 ptaków (czy też wiewiórek) uformowanych z cisów.
Obok niego położony jest The High Garden, w którym rosną wąskie obwódki z kwiatów, otaczające drzewa owocowe oraz warzywa. Na prawo od ogrodów łąkowych leży The Barn Garden, w którym rośnie jedno z najstarszych drzew – figa oraz Sunk Garden, w którym latem dominują kolory czerwone i żółte.
Z południowej strony, za domem znajduje się sad (Orchard Garden), w którym znajdują się mieszanki krzewów, pnączy, bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich. Ta część ogrodu zawsze wymaga pracochłonnej pielęgnacji.
W skład Great Dixter wchodzi też Exotic Garden na gorącym dziedzińcu, w którym rosną drzewa bananowe, kanny i inne egzotyki. Wcześniej rosły tam róże, ale nie sprawdziły się.
Ogród jest obecnie utrzymywany przez Fergusa Garretta, który blisko współpracował z Christopherem Lloydem jako główny ogrodnik, aż do śmierci Lloyda w 2006 roku.
Geometryczne ścieżki, rzadkie rośliny, ozdobne strzyżenia krzewów oraz formalne i nieformalne wnętrza ogrodowe powodują, że Great Dixter oferuje wiele przyjemnych ogrodniczych rozwiązań. Nie brakuje również małego sklepiku z roślinami i ogrodowymi drobiazgami.
Zdjęcia: Danuta Młoźniak - Gardenarium
Architektura jak w Normandii. Tylko ogród jednak angielski, "jekyllowy". Danusiu, jak się nazywa ta roślina kwitnąca na biało ponad łubinami na bylinowej rabacie? Dosyć wysoka. Ewa
Na prawo od łubinów rabatę zdobi Cornus (dereń) odmiana "Elegantissima" albo Cornus controversa. To jego białe liście, a nie kwiaty. Przyznam, można się "nabrać".
Przejrzałam wszystkie zdjęcia i nie potrafię określić gatunku derenia. Nie ma tak bliskich zdjęć, a ponieważ to było bardzo dawno, zwyczajnie nie pamiętam. Ale każdy z tych dereni warto posadzić.
Ja tez przejrzałam wszystkie zdjęcia z taka radością jak się ogląda miejsca gdzie się było. To naprawdę frajda. Ja ten ogród pokochałam - za różnorodność, klimat, staroświeckość i za wysokie byliny. Jest wspaniały.
Fajnie, że udało się odświeżyć temat. Również chętnie oglądam zdjęcia z wizyt innych, bo zawsze czegoś się nie zauważyło, a poza tym może być inny miesiąc. Wtedy co innego kwitnie. Dwa lata temu, w październiku, również odwiedziłam ten ogród. To mój ulubiony.