Wiosna jest najwłaściwszą porą na cięcie ozdobnych traw i turzyc oraz bylin o wyglądzie "trawiastym", np. Ophiopogon, Liriope, Luzula.

Czy trzeba je w ogóle ciąć? Nie wszystkie i nie zawsze, wszystko zależy od zimy i od grupy do jakiej trawy należą. Jeśli tniemy, to z głową, bowiem musimy się zapoznać z zasadami cięcia, aby nie zaszkodzić wyglądowi ogrodu, ani samym trawom. Postaram się to wyjaśnić poniżej.

Ze względu na sposób cięcia traw, można je podzielić na dwie grup: trawy niezimozielone, trawy zimozielone.

Trawy niezimozielone, które uprawiamy w swoich ogrodach, to w większości miskanty (Miscanthus), molinie (Molinia), rozplenice (Pennisetum), Imperata, Hakonechloa, Sesleria, trzcinnik (Calamagrostis), śmiałek (Deschampsia), kostrzewa (Festuca), ostnica (Stipa) itp.

"Trawiaste" zimozielone to w większości nie trawy, tylko turzyce (Carex) lub byliny np. konwalnik (Ophiopogon), kosmatka (Luzula) i Liriope. Nie są to "prawdziwe" trawy, mają tylko trawiasty wygląd.

Podział na grupy

Trawy niezimozielone stają się zimą suche, beżowe lub brązowe. Widać, że część nadziemna nie odżyje wiosną, a trzeba ją ściąć. Wtedy z obciętej kępy wyrosną nowe źdźbła.

Na pierwszym planie zimozielone turzyce, a za ławką miskanty do ścięcia Ścięte kępy miskantów

Cięcie wykonujemy zanim środek kępy się ożywi, bo można uszkodzić nowe przyrosty. Ten zabieg nie należy do zajęć łatwych, bo kępa jest czasem naprawdę duża i mocna, a ścinanie wymaga wiele wysiłku i ostrych narzędzi. My ścinamy nożycami szpalerowymi przeznaczonymi do cięcia żywopłotów. Wtedy powierzchnia cięcia jest w miarę równa i nieposzarpana. Czasem trzeba nawet użyć kosy spalinowej.

Jeśli widać, że roślina wypuszcza już młode przyrosty, wycinanie przeprowadzamy pojedynczo sekatorem, uważając aby ich nie uszkodzić.

Jeśli zima jest długa i ciągle w nocy występują duże przymrozki, cięcie opóźniamy, bo martwe źdźbła służą za ochronę przed mrozem.

Trawy odbijają w różnym czasie, Względnie szybko odrasta Imperata i Hakonechloa, później miskanty i trzcinniki. Kostrzewom (Festuca) i sesleriom wyskubujemy martwe liście. Gdy kępa wygląda źle, obcinamy całą.

Zestaw kolorowych, zimozielonych turzyc i czarnego konwalnika W tym przypadku turzycy trzeba przyciąć zmarznięte końcówki, które widać dokładnie

Trawy zimozielone przez całą zimę zachowują turgor i kolor, czasem tylko podmarzną im końcówki albo zmarzną całe liście. W tej grupie zależy nam na utrzymaniu schludnego i zdrowego wyglądu, więc przycinamy tylko to, co jest martwe, czyli końcówki albo połowę liści, albo w ostateczności całą kępę (Carex).

U Carex comans 'Bronze Form' dokładnie widać różnicę w kolorze części przemarzniętej i zdrowej, Zdrowa jest ciemniejsza i sprężysta. Co kilka lat ścinamy go dla odmłodzenia całkowicie. Jednak za bardzo tego nie lubią więc lepiej zostawiać 3/4.

Carex 'Frosted Curls' często jest na końcach splątany i dużo lepiej wygląda po ścięciu końcówek.

Carex buchananii po cięciu Carex comans 'Frosted Curls' z przyciętymi, podmarzniętymi końcówkami

Carex oshimensis 'Evergold' zimuje dobrze, a jeśli końcówki ma brązowe, czyścimy je nożyczkami.

U bylin wyskubujemy niektóre liście w całości (Ophiopogon, Liriope), a niektórym przycinamy tylko końcówki. Powinny zostać tylko zdrowe liście. U kosmatki (Luzula) usuwamy nadmiar najstarszych liści, martwe liście i przekwitłe pędy kwiatowe.

Warto poświęcić czas i wykonać tę pracę, bo trawy odwdzięczą się ładnym i zdrowym wyglądem i będą wspaniale towarzyszyć pozostałym roślinom i podkreślać ich urodę.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: trawy, cięcie
61 komentarzy:
Pszczelarnia 11:58, 26 mar 2014

Trzcinniki trzeba wcześnie ścinać, bardzo szybko startują na wiosnę. To jedna z pierwszych traw do ścięcia po zimie.

Gabisia 14:18, 26 mar 2014

Dziękuję Danusiu za bardzo potrzebne informacje. Mam jedynie jeszcze problem ze stipą… Ile należałoby jej ściąć?

Danuta Młoźniak 15:07, 26 mar 2014

Stipę ścinamy nisko. Z trzcinnikiem uważamy i tniemy pojedyncze źdźbła.

kaska_kadyszewska 15:17, 26 mar 2014

Nie mam problemu ze Stipą i Carex comans 'Bronze Form'. Natura w strefie 5b nie pozwala im przeżyć zimy :(

Irena Miłek 16:01, 26 mar 2014

Bardzo pomocny ten artykuł, tylko myślałam, że kostrzewa zimozielona, bo całą zimę ma kolor. Z moich obserwacji też wynika, że trzcinniki i hakone ruszają najszybciej, ale nr 1 jest turzyca palmowa, ta ma najwcześniej nowe źdźbła.

Danuta Młoźniak 18:57, 26 mar 2014

Kostrzewa sina nie całkiem jest zimozielona, kostrzewa "niedźwiedzie futro bardziej. Zimozielona to taka której liście żyją więcej niż rok. Tak bym to zaliczyła w trawach, a u kostrzewy sinej trzeba wyskubywać zeszłoroczne przyrosty albo całkiem ściąć. Nie ma ścisłych przepisów, podzieliłam to zupełnie umownie i nie każdą trawę ujęłam. Trzeba działać na wyczucie.

Zbigniew Gazda 19:12, 26 mar 2014

Dzięki Danusiu za przybliżenie tematu. Czyli kostrzewę siną trzeba skubać. W moim przypadku sprawdziło się powiedzenie, ze pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł. Ciąłem trawy to i przyciąłem miskanta o pięknych pióropuszach i wszystko poszło do kompostownika. Okazało się że były one przeznaczone do palmy wielkanocnej dla KGW. W rewanżu Krysia obiecała wycinać wszystkie kwiaty w ogrodzie! Mam nadzieję że żartuje.

Danuta Młoźniak 19:51, 26 mar 2014

Stare kostrzewy możesz nawet przyciąć, też wybiją nowe żdźbła. Ja tylko tak gwoli przypomnienia sobie samej moich preferencji - nie znoszę kostrzew i na żądanie tylko sadzę:)

Madżenka ... 21:13, 26 mar 2014

Bardzo przydatny artykuł. Danusiu czy stipę można potraktować podobnie jak Carex 'Frosted Curls", przyciąć tylko końce? Ta zima była wyjątkowo łagodna i Stipa wygląda bardzo dobrze.

Madżenka ... 21:14, 26 mar 2014

Dlaczego nie znosisz kostrzew? Np. sinej?

Anna R. 21:32, 26 mar 2014

Też czytam i się uczę :)

Anna R. 21:34, 26 mar 2014

Imperata u mnie startuje późno.. jak rozplenice.. a Hakonechloa już wystartowała :)

szkabona 22:50, 26 mar 2014

Właśnie, dlaczego Pani Danusia nie znosi kostrzew? :)

Danuta Młoźniak 11:08, 27 mar 2014

Najpierw o kostrzewach. Każdy ma swoje preferencje, to że ja nie lubię, nie znaczy, że moi kochani każdy ma ich nie polubić. To jak z ubraniami czy meblami.

Mnie się po prostu znudziły i ciągle szukam czegoś nowego, odkrywam nowe odmiany i próbuję z nimi eksperymentować, jak nie wyjdzie, znowu szukam nowych.

Danuta Młoźniak 11:16, 27 mar 2014

Marzenko, Stipa jest beżowa, to są zeszłoroczne przyrosty, czasem mają kwiatostany np. u mnie.

Moim zdaniem trzeba ją ściąć aby zrobić miejsce dla przyrostów zielonych, bo latem one powinny być zielone, jasne robią się pod jesień. Ten rok jest wyjątkowy, sporo przeżyło i dopiero teraz mamy okazję sprawdzić jak z nimi postępować. Moim zdaniem trzeba ściąć nisko. Część ścięłam nisko, a na zielonym dachu przycięłam tylko końcówki. Zobaczę jaki sposób jest lepszy.

Kindzia 11:24, 27 mar 2014

Kostrzewa sina rusza po radykalnym przycięciu, niedźwiedzie futro z czterech jedno tak zamordowałam w zeszłym roku...

Danuta Młoźniak 12:25, 27 mar 2014

Kostrzewa zielona generalnie czasem łysieje w środku, wymiera, jest bardzo krótka więc nie ma co ciąć. To niedługowieczna trawa niestety.

Pola_M 17:38, 27 mar 2014

Super artykuł, dzięki!

Tomek Leszczyński 12:24, 28 mar 2014

Jak należy ciąć miskant chiński i czy teraz jest dobra pora?

Danuta Młoźniak 12:55, 28 mar 2014

Napisane jest powyżej. Trzeba przeczytać dokładnie.

lenka 21:18, 28 mar 2014

Kolejny artykuł z którego skrzętnie robię notatki ;) Ale mam ogromny problem z carex buchananii. Większośc traw poprzycinałam lub poczyściłam, jedynie z buchananii nie wiem jak postąpić, powinno się ją przycinać, czy nie? Jeśli tak to o ile? Czy tak jak w przypadku Bronze Form o 1/4?

Danuta Młoźniak 08:34, 29 mar 2014

Jeśli nie jest przemarznięty, jedynie skróć końcówki, liczą się walory estetyczne. Oceniasz indywidualnie kępę, nie robisz wg przepisu.

Gardener27 20:18, 29 mar 2014

Kupiłem w tym roku 4 sadzonki Stipa tenuissima 'PONY TAILS' Przyszła do mnie nieprzycięta cała brązowa Ściąłem ją bardzo krótko i trzymam w domu na parapecie Wypuściła piękne zielone listki Kiedy mogę je wsadzić do gruntu bo wiem że to delikatne rośliny ?

Danuta Młoźniak 22:30, 29 mar 2014

Jeśli trzymasz w domu, to jest ciepło i nowe przyrosty są wydelikacone, więc raczej do gruntu wsadź je dopiero po ustąpieniu nocnych przymrozków. Nigdy nie miałam takiego doświadczenia, czy jest odporna na małe minusowe temperatury, więc nie zaryzykuję rady, aby wsadzić ją już teraz.

Gardener27 12:16, 30 mar 2014

Bardzo dziękuję za radę Myślimy podobnie Pozdrawiam !

Dorota P. 01:29, 20 cze 2014

U mnie turzyce "Bronzita" nie odbiły:( Lekko pociągnęłam za źdźbło i wyszło samo. Nie wiem co się stało, na zimę były związane, a wiosną obcięte.

Danuta Młoźniak 08:04, 20 cze 2014

Jeśli łatwo wychodzą po pociągnięciu, to oznacza, że zmarzły. Należy je wymienić na nowe, albo posadzić coś innego.

Mariea 00:21, 22 lis 2014

Świetny tekst! Dziękuję. Mam jeszcze pytanie (może być głupie, ale jestem początkująca ogrodniczka). Mam Hakonechloa 'All Gol' uprawa w ocieplonych styropianem doniczkach). Teraz już nie wyglądają zbyt efektownie. Rozumiem, ze ścinam je dopiero w okolicach marca? Chciałam jeszcze spytać o podlewanie: pomimo, że są w donicach, to teraz przeszły w stan spoczynku i słusznie robię, że ich nie podlewam? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Wieloszka 08:27, 22 lis 2014

Danusiu, pisałaś 27.04, że część stip ścięłaś przy ziemi, a część - tylko końcówki, żeby sprawdzić który sposób lepszy. I co się okazało? Lepiej rosły te ścięte częściowo, czy przy ziemi?

Danuta Młoźniak 08:54, 22 lis 2014

Ja swoją Hakonechloa ścinam, gdy już źle wygląda, czyli po większym mrozie. Tobie też tak radzę, a kępę w donicy można przysypać 5 cm warstwą kory. Możesz także zostawić, ale to gorsza opcja. Hakonechloa zwija listki i nie wyglądają ładnie.

Podlewać trzeba, mimo że jest w okresie spoczynku, sucha niestety padnie zimą. Trzeba podlewać umiarkowanie, np. co tydzień, zwłaszcza jeśli donica stoi pod dachem i nie ma dostępu do opadów atmosferycznych.

Danuta Młoźniak 08:58, 22 lis 2014

Moje ostnice (Stipa tenuissima) niestety zmarzły i nie odbiły, posadziłam nowe w tym roku. Przed zimą na początku listopada ścięłam nisko przy ziemi, odbiły leciutko. Zobaczę, czy tym razem przeżyją.

MiraR 13:00, 28 kwi 2015

Przycięłam całkowicie wiosną turzyce "Ice Dance"(liście były zaschnięte po zimie) i zamiast wypuszczać liście kępki zaczęły puszczać kwiatostany.Czy jest szansa że i liście się pokażą?

Dorotka 07:57, 01 wrz 2015

Najlepszy artykuł jaki czytałam Zaznaczam.

Daria 23:08, 21 wrz 2015

Danusiu a co to za turzyca na 4 fotografii, ta jaśniutka ?

Danuta Młoźniak 10:52, 22 wrz 2015

Carex 'Evergold' Tym ogrodem jej kariera na Ogrodowisku się zaczęła:))

Daria 18:14, 22 wrz 2015

piękna jest dziękuję, muszę ją zakupić na wiosnę :-) przekleje jeszcze pytanie jakie zadałam pod innym artykułem :-)

chciałabym za hortensjami Little Lime lub obok nich posadzić trawy, tylko nie wiem jakie wybrać bo jest tam zdecydowanie półcień może nawet cień (ok 4-5 h słońca), myślałam o Gracillimus lub Morning Light ale chyba będzie tam dla nich za ciemno, jak sądzisz Danusiu, chyba że jest jeszcze jakaś inna która by sobie w tych warunkach poradziła

pozdrawiam

Dorotka 19:52, 14 paź 2015

Pani Danusiu jak bardzo wiosną ścinamy Morning Light?? Mam ją od wiosmy tego roku, aktualnie ma ok 60 cm, mam kilkanaście sztuk. Na jakiej wysokosci należy ją ściąć na wiosnę???

Danuta Młoźniak 20:25, 14 paź 2015

Ścinamy jak najniżej, wycinamy stare przyrosty. Wiosną z reguły już widać nowe.

Magdalena Michalak 10:19, 23 paź 2015

Pani Danusiu, zamecze Pania pytaniami o trawy i trawiaste:) zakupiłam właśnie kilka turzyc carex elata aurea golden bowles. Mają zaledwie kilka ale bardo długich wręcz pokladajacych sie źdźbeł, podsuszonych. Czy ja mogę je teraz lekko przyciąć aby lepiej wyglądały? I kolejne pytanie, jak gęsto je sadzic na przemian z konwalnikiem na sciezce? Chce mieć wyraźne odstępy między nimi.

Danuta Młoźniak 16:51, 23 paź 2015

Jeśli trafiły się tak kiepskie egzemplarze to bym nie kupowała, źdźbła nie powinny leżeć i pokładać się. Carex rośnie dużo wyższy i nie można go sadzić z konwalnikiem na przemian, bo turzyca zasłoni w końcu konwalnika. A nawet go "zabije". Poza tym te dwie rośliny mają całkiem inne wymagania. Carex uwielbia podmokłe stanowisko, a konwalnik lubi rosnąć w pulchnej glebie na podwyższeniu.

Nie przycinaj teraz turzyce, zrobisz to na wiosnę.

Magdalena Michalak 19:03, 23 paź 2015

One byly ładne, wysokie i strzeliste, kupione przez internet i w transporcie nadlamały sie i teraz tak brzydko zwisaja. Sugerowalam sie kolorem przy ich zakupie, żeby pasowały do konwalnika. To przytnę je na wiosnę. Posadziłam je w odległości 45 cm, czy to wystarczy, aby ich nie zadusily? Myslalam, że pasują wszystkie turzyce paskowane.

Dorotka 17:32, 13 mar 2016

Danusiu, a kiedy tniemy rozplenice? Czy to prawda, że te trawy tniemy później?

Danuta Młoźniak 17:54, 13 mar 2016

W pracy tniemy w tym samym czasie co pozostałe trawy, ponieważ nie mamy czasu przyjeżdżać tylko na cięcie rozplenic. Poczekałabym na ocieplenie kwietniowe, wtedy gdy wyraźnie widać już nowe przyrosty. Będą widoczne w postaci zielonych kiełków pośród beżowych źdźbeł. Gdybyś przycięła zbyt wcześnie i wystąpił duży mróz, mogłyby zmarznąć.

Ann H-t 10:46, 17 mar 2016

Czy z cięciem miskantów, spartiny i starych tyk topinamburu, też należy zaczekać, aż skończą się nocne przymrozki?

Danuta Młoźniak 16:17, 17 mar 2016

Tnij teraz.

gabka3 09:19, 03 maj 2016

Pani Danusiu, pisze pierwszy raz , chociaż od 1,5 roku ciągle czytam. Mam od ubiegłego roku miskanta flamingo . Jeszcze nie pokazał ani jednego żdzbła. Część starych po ciągnięciu wychodzi, a część trzyma się mocno. Czy to znaczy ze cały przemarzł, czy jest szansa.?? I jeszcze jedno pytanie.Mój miskant krater ma w środku normalną , zwykłą trawę. Co ja mam z nią zrobić. Myślałam żeby miskanta wykopać i pozbyć się środka i znów wsadzić. Czy może zostawić?? Proszę o odpowiedzi na moje pytania

Danuta Młoźniak 09:44, 03 maj 2016

Miskant 'Flamingo' zapewne przemarzł środek kępy, a odbija na zewnątrz, z młodych. Odetnj je i posadź a środek wyrzuć. Oczywiście, że jest szansa.

Zwykła trawa jaka wyrosła w środku miskanta powinna być usunięta, bo z czasem może zdominować szlachetną roślinę i poza tym brzydko wygląda. Może da się tak chwycić aby ją usunąć w całości z korzeniami? Jeśli nie ostrożnie posmaruj niepożądany chwast przy pomocy herbicydu w sztyfcie. Uważnie to rób, aby nie posmarować miskanta.

benia9185 12:42, 29 cze 2016

Witam Serdecznie Pani Danusiu,moje pytanie dotyczy carexa bronze.Tegoroczna zima nie dała mu najmniejszej szansy na przeżycie ,aczkolwiek wczoraj znalazłam w pobliżu pierwotnego nasadzenia carexów malutkie pięknie ukorzenione sadzonki,piszę sadzonki bo tworzą zwartą śliczną małą kępę jakby je ktoś wysadził z doniczki wprost do ziemi;)Czegoś piękniejszego nie widziałam ,a miałam juz kupować następne ,bo zakochana jestem w nich bezmiennie i ten kolor... :)I mam pytanie czy pozostawić w gruncie przez zimę? czy przechować w doniczkach przez zimę az nabiorą "masy" ? I czy nie zaszkodzę im wykopaniem z gruntu ?Bo póki co to straszne maleństwa ok 3cm ,a nie mogę ich stracić! jest około 30szt! Jestem w szoku,ze doczekałam w moim trzyletnim ogrodzie pierwszego "potomstwa " ;)Liczę na odpowiedź i z góry bardzo dziękuję :)

Danuta Młoźniak 17:03, 29 cze 2016

Trudny temat i porada trudna, bo nie zawsze będzie słuszna. Nie wiem. Ja bym poczekała jeszcze miesiąc, potem przesadziła do sporych doniczek i dbała do jesieni. Na zimę przeniosłabym do jasnego pomieszczenia z temp. plus 5 stopni i utrzymywała umiarkowaną wilgotność. Ciemnica turzycom nie służy, więc pomieszczenie musi być jasne i chłodne, ale na plusie.

Kilka bym pozostawiła w gruncie na próbę.

benia9185 10:39, 01 lip 2016

Zrobię jak Pani mówi ,bardzo dziękuję za szybką odpowiedź ,wiedziałam,ze można na Panią liczyć :) Pozdrawiam serdecznie

Marga 16:33, 26 lut 2017

W tym roku, po raz pierwszy, będę cięła moje trawy i nie trawy. Dzięki temu artykułowi myślę, że sobie poradzę. Uffff...ale troszkę mam stresa. Pod nóż pójdą rozplenice, miskant, hakone, turzyce i jeden Gracek :) Dziękuję Danusiu.

Danuta Młoźniak 16:40, 26 lut 2017

Turzycom wyrównaj końcówki jedynie, jeśli nie są zbyt przemarznięte.

Anna73 09:37, 10 mar 2017

Witam serdecznie, chciałam się podpytać o cięcie carexa bronzita. W czerwcu posadziłam młode sadzonki. Rozrosły się przynajmniej trzykrotnie. Na zimę okryłam je od dołu korą, grzywki przewiązałam wstążką i tak dotrwały do wiosny. Gdy zrobiło się ciepło zdjęłam wstążki, odkryłam i wyglądają fajnie. Tzn. swobodnie powiewają na wietrze, nie łamią się, ale kolor zamiast brązowego mają taki zielonkawo-słomkowy. I moje pytanie w związku z tym. Czy mam je cięć?

I jeszcze jedno pytanko czy cięć już Morning Light? Czy lepiej jeszcze poczekać?

Pozdrawiam Anna

Marga 11:31, 11 mar 2017

Daniusiu, tak chciałam, ale prawie całe były suche. Ciachnęłam je 10cm od ziemi, bo młode już wychodzą. Podcięłam też stipę i hakone. Reszta czeka w kolejce.

Rejzi 18:07, 22 lut 2018

Witam, chciałam zapytac czy trawe pampasowa tez sie obcina na wiosne? Pomimo mrozu i sniegu moja jest nadal zielona.

Danuta Młoźniak 18:11, 22 lut 2018

Na razie nie ruszaj, zobaczysz jak będzie wyglądała po mrozach.

SylwiaPasz 12:56, 20 wrz 2018

Moja piekna stipa tenuissima w disc duzej donicy ( 12 sztuk ) zostala bardzo zniszczona przezbardzo mocny huragan kilka miesiecy temu. Jakby tego bylo malo nasz szczeniak dolozyl swoje 2 zlote i teraz wygniecione, poniszczone, płożące sie trawy. Mieszkam w Szkocji a tu deczczu mamy sporo i wszytko zaczyna gnic i byc siedliskiem slimakow. Jak mam to uratowac ? Kiedy ciac? Wiosna czy teraz?

KasiaLangier 11:23, 13 lut 2020

Dziękuję za porady :) Są bardzo przydatne, jeżeli można zrobię sobie ściągę :)

Danuta Młoźniak 12:25, 13 lut 2020

W tym roku zima była łagodna, nawet ostnicy chyba nie trzeba będzie ruszać. Turzyce przezimowały wspaniale.

KasiaLangier 12:32, 13 lut 2020

Właśnie się zastanawiałam nad tym, że szkoda ciąć takie ładne stipy, chyba je tylko "uczeszę " :)

malgol 22:56, 19 mar 2020

A czy śmiała darniowego przycina się jak inne trawy? Mój ma zielone kępy i tylko niektore suche zdzbla. Przycinać całą kepe czy tylko usunąć to suche?