Sałata w skrzynce balkonowej z odzysku Jeśli rozpoczynasz przygodę z ogrodnictwem i nie umiesz jeszcze nic, a nie chcesz się zniechęcić do tego zajęcia - wysiej sałatę. Ta uprawa zawsze się uda. Nieważne gdzie, nieważne jaka sałata. Może być masłowa, mogą być listki na zdrowe sałatki, mogą być w gruncie i w doniczkach.

To pierwsze doświadczenie jest bardzo ważne, może być wstępem do wspaniałej pasji, jaką jest ogrodnictwo. Twój pierwszy lunch sporządzony z własnych warzyw ma znaczenie ogromne. Pomijając aspekty zdrowotne, podkreślę radość i satysfakcję. Pełen sukces.

Polecam uprawę w pojemnikach. One zawsze się znajdą pod ręką. Skrzynki balkonowe i takie z odzysku, wiaderka, donice duże i małe, stare, dziurawe garnki i rondle, ocynkowane balie itd. Szukaj ich, rób dziurę w dnie i syp drenaż, a potem ekologiczną ziemię. I uprawiaj sałatę. Pokażę Ci dzisiaj, jak wyprodukować własne, świeże i pyszne produkty do jedzenia.

Ogrodnictwo w pojemnikach nigdy się nie skończy. Będzie się nadal rozwijać, bo miejsca jest mało, a skrzynka czy donica wszędzie się zmieści. No i wtedy bardzo miło jest mieć jadalne listki na wyciągnięcie ręki.

Sałata prawie czarna Główka sałaty
Młoda sałata w skrzyneczkach Sałata w skrzyneczce

Co to jest sałata?

Sałata (Lactuca) to warzywo liściowe - roślina jednoroczna z rodziny Asteraceae. Gatunkiem typowym jest Lactuca sativa. Ale znanych jest też około 100 innych gatunków sałat. Mają różny kształt liści, różną kolorystykę i smak. W zależności, co lubisz spożywać, takie nasiona kupuj.

Jak uprawiać sałatę?

Sałatę uprawiam z nasion, które sama wysiewam wiosną, gdy ziemia rozmarznie (przedplon) lub późnym latem (poplon), albo z rozsady (siewek), które można kupić w dobrym sklepie ogrodniczym. Uwielbiam kupować nasiona w Anglii lub Niemczech, bo zawsze spotkam coś nowego.

Sałata po pikowaniu do doniczek Różne sałaty w papierowych doniczkach
Kolorowe sałaty w misach Doskonałe warunki, dużo miejsca dla sałaty
Pasy sałat Sałata z opisami na etykietach

Wysiew nasion wykonuję w marcu/kwietniu do doniczek/skrzynek w domu lub bezpośrednio do gruntu. Nasiona sałat na zbiór jesienny wysiewam po połowie lipca. Gdy mają cztery liście właściwe, pikuję do doniczek i czekam aż ładnie podrosną. Wtedy nadają się do pojedynczego zastosowania do donic wśród inne sałaty lub kwiaty. W większości sadzę je w warzywniku, układając ciekawe wzory i kolory.

Sałata jest smaczna na wiosnę i jesienią, wtedy dni są chłodne i krótszy dzień. Latem sałata wybija w pędy kwiatostanowe i staje się niesmaczna (gorzka). Dlatego najlepiej się sprawdzi jako uprawa współrzędna, obok innych warzyw, które zbieram latem. Dobrym towarzystwem dla sałaty są: groch, ogórki, kapusta, koper włoski, marchew, rzodkiewka, pomidory, cebula, koper. Z ziół proponuję miętę pieprzową, cząber ogrodowy. Podobno sałata "nie lubi" pietruszki i selera, a więc przy tych roślinach nie sadzę.

Doniczki z kolorowymi sałatami są równie piękne, jak kwiaty, mogą też być posadzone razem z kwiatami. Sama kiedyś tak zrobiłam i kompozycja wzbudziła duże uznanie. Była niepospolita i atrakcyjna.

Sałata w dwóch terminach siewu Gąszcz sałat fryzowanych
Okazała rozeta (główka) sałaty Moje autorskie kompozycje z dodatkiem sałaty

Jak pielęgnować sałatę?

Sałata na listki do ścinania nie musi być jakoś specjalnie pielęgnowana, jedynie dbam o podlewanie i pilnuję aby nie gniła. Ustawiam w miarę w słońcu. W cieniu będzie wyciągnięta i delikatna. Zrywam pojedyncze listki. Sałata jako "główki" lub wśród innych roślin, lubi odchwaszczanie i tak samo podlewanie.

Sałata ma krótki okres wegetacji, zbiór odbywa się po 4 tygodniach od wysiania. Gdy widać, że coraz gorzej wygląda i jej smak już nie jest dobry, wyrywam ją i zastępuję czymś innym.

Z innych warzyw liściowych, które uprawiam podobnie, polecam kapustę chińską, rukolę, roszponkę, buraki liściowe oraz szpinak.

Link do moich książek

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: warzywa, ogród ekologiczny, balkon
8 komentarzy:
Joku 17:21, 25 sty 2018

Przeczytałam artykuł z ciekawością jako że niewielkie doświadczenia w uprawie sałaty w donicy mam. Kilka lat temu kupiłam parę sadzonek i posadziłam w sporej donicy. Potraktowałam jako kompozycję ozdobną, spełniała swoja funkcję dość długo, bodajże do letnich miesięcy. Moja akurat była mało smaczna, pewnie dlatego że podlewanie u mnie zazwyczaj szwankuje. Był to jednorazowy eksperyment, ale w ubiegłym sezonie posadziłam w donicy poziomki. Owocowały całkiem dobrze, ciekawa jestem czy przetrwają zimę.

frezja 18:09, 25 sty 2018

Ciekawy artykuł.Oby do marca ;)

Danuta Młoźniak 18:19, 25 sty 2018

Jolu, każdą nieciekawą donicę można do tego wykorzystać. Do kwiatów będzie zbyt brzydka, to do sałaty się nada. Można donicę nawet ukryć wśród roślin.

Frezjo, dziękuję. Też odliczam czas do marca. Będą pierwsze wysiewy.

mira 12:32, 26 sty 2018

Muszę to ponownie przetrwaić. Sałata dębolistna wysiana do gruntu udała mi się super, te kolorowe strzępolistne kupuję sadzonki i też super rosną, bardzo lubię urwać kilka listków, tyle ile do zjedzenia, a nie całą główkę. Z masłową mam największy problem - wysiewałam w domu potem na grządkę, ale ślimaki do niej najszybciej docierały. Czy masłową siać na parapet w domu ?

Warto posadzić różne sałaty, już się przekonałam, że mają różny smak, zachęciłaś mnie do poszukania innych odmian - dziękuję.

Miszczulinka 10:39, 01 lut 2018

Mam już kupione nasiona i nie mogę doczekać się czasu wysiewów. Ale może mi podpowiecie, co robię źle, bo w poprzednich sezonach moje siewki sałat zawsze miały bardzo długi i wiotki pęd, z którego wyrastały liście. Dopiero po przesadzeniu do gruntu roślina po jakimś czasie się pionizowała, a wcześniej to właściwie leżała. Nasiona wysiewam do pojemników po jogurtach itp. Stoją na wschodnim parapecie.

Danuta Młoźniak 19:04, 01 lut 2018

Sałata ma za mało światła, dlatego wyciąga się. Wschodnie okno zdecydowanie za mało słoneczne. Wysiewaj nieco później, wtedy gdy będzie dłuższy dzień. Znajdź lepiej oświetlone miejsce.

Miszczulinka 13:18, 03 lut 2018

Tak zrobię. Bardzo dziękuję odpowiedź.

Monikammm 13:49, 10 sie 2019

A jaka ziemie kupic na takie uprawy w domu?To moj najwiekszy klopot bo nic nie umiem znalezc co wygladaloby mi na ziemie.Pierwsze cos co kupilam to bylo Cacti/Succulent Potting Compost Mix and Enriched with Seramis.Otworzylam a tu jakis suchy piach.Ziemia zawsze mi sie kojarzyla z kolorem ciemnym ,prawie czarnym i dobrze wchlaniajacym wode.Jestem w UK,szukam w necie ale nic nie umiem normalnego znalezc.Dopoki nie kupie ziemi to uprawiam jedynie kielki na wacie ale chcialabym cos juz posiac jakies ziola i salaty i miec swoje.