Podróżując po Anglii warto zatrzymać się w małym miasteczku, które mijamy i które nas czymś zainteresuje. Często są to malownicze wiejskie ogródki, czasem domki kryte strzechą, albo coś innego. Po drodze do ogrodu Sissinghurst i Marle Place natknęliśmy się właśnie na takie miejsce. Goudhurst w hrabstwie Kent, urokliwe miasteczko położone pośród wzgórz i lasów, a właściwie zbudowane na zboczu wzgórza, które od razu zwróciło naszą uwagę.

Wszystkie dziewczyny głosowały, aby się tam zatrzymać. Spacer po ulicach, zaglądanie do ogródków, a nawet wystawy sklepowe to uczta dla oczu. Nie przeszłyśmy także obojętnie obok miejscowego biura nieruchomości, wypatrując i "wybierając" domek dla siebie: taki, w którym chciałoby się zamieszkać. Kocham takie miejsca, mogłabym je zwiedzać ciągle.

Nazwa miejscowości pochodzi od staroangielskiego guo hyrst czyli wzgórze bitwy. W XII i XIII wieku mieszkańcy utrzymywali się z hodowli, a w XIV wieku tkacze flamandzcy otworzyli pierwszy sklep. Tkano sukno, które zapewniło dobrobyt miastu przez wiele lat. W czasach Tudorów zajmowano się odlewniami żelaza, gdyż produkowano działa.

Cała okolica Goudhurst jest wyjątkowo piękna. Zbliżając się do miasteczka od strony południowej widać czerwone dachy, jedne nad drugimi, malowniczo nakładające się na siebie. Na szczycie wzgórza znajduje się stary kościół z pięknymi drzwiami, które przykuły moją uwagę. St Mary's Church, datowany na 1119 rok, powstał za czasów Henryka I. Z jego wieży, datowanej na XIV wiek, przy pomocy teleskopu, można zobaczyć aż 51 wież innych kościołów. Wieża była wyższa o jedną kondygnację i zwieńczona iglicą, lecz w 1637 roku piorun uderzył w wieżę i iglica uległa zniszczeniu. Cały teren aż błyszczy od światła, myśli biegną ku przemyśleniom o przemijaniu życia i jego ulotności.

To doskonałe miejsce wypadowe do różnych ciekawych miejsc, takich jak wcześniej wspomniany Sissinghurst Castle Garden, unikatowa kolekcja fortepianów w Finchcocks, oraz państwowe kolekcje drzew iglastych z całego świata w Bedgebury Pinetum. Są też małe hoteliki i restauracje, aby przenocować i zjeść posiłek.

W pobliżu miejscowości Kilndown (w tej samej parafii) znajduje się niezwykły XIX-wieczny kościół o unikalnych cechach.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: