Fantazyjny staw Houghton Hall, uważany za jeden z najwspanialszych przykładów architektury palladiańskiej w Anglii i jeden z najpiękniejszych angielskich domów, został wybudowany w latach 1721 - 1735 przez pierwszego premiera Wielkiej Brytanii Sir Roberta Walpole.

Zbliżając się do ogrodu widać było jakby oddzielny dom, z zupełnie pustym, wybrukowanym dziedzińcem. Ogród znajduje się z boku, jest ogrodzony wysokim murem.

Tuż po przekroczeniu furtki odkrywa swoje podwoje malutkim sklepikiem z roślinami rozmnażanymi na miejscu. Początek zapowiadał się nieciekawie, dopiero po wejściu między cisowe żywopłoty zobaczyłam, że będzie co podziwiać. Wspaniały 5-cio akrowy ogród otoczony murem, został znacznie odnowiony w ciągu ostatnich 10 lat.

Zobacz dokładną mapę ogrodu

Falujące żywopłoty z cisa Projekty poszczególnych części ogrodu zostały wykonane przez:

  • Ogólny układ ogrodu - Pamela Lane-Smith
  • Rabaty kwietne i ogród różany - Paul Underwood - poprzedni główny ogrodnik
  • Kitchen Garden Simon Martin - Simon Martin - obecny główny ogrodnik
  • Aster Border, Paeony Border - Julian i Isabel Bannerman
  • Laburnum Garden i Memorial Garden - markiz Cholmondeley

Odbudową ogrodu zajmował się David Rocksavage, który w jego odtworzeniu poprosił o pomoc Bannermansów, którzy od początku mieli wizję oraz plan jego rozkwitu.

Ogród jest podzielony na kilka wnętrz ogrodowych, przy pomocy falujących, cisowych żywopłotów, przez co przypomina Sissinghurst. Uzyskano miejsca o różnych nastrojach. Rabaty kwietne biegną wzdłuż ogrodu od szklarni ze strony południowej do świątyni w stylu rustykalnym na północnej stronie. Parter bukszpanowy ze stawem powstał na podstawie projektu sufitu w Białym Saloniku.

Ogród warzywny Ogród składa się z obszarów ogrodów warzywnych, owoców miękkich i sadu, podzielonych szpalerami z drzew owocowych. Jest tu uprawiane ponad 100 odmian jabłoni. Na cienistych rabatach od północy rosną paprocie, hosty i trawy, a od wschodu astry. Ulubione rośliny: orchidee, peonie, pachnący groszek, irysy, lilie, róże, wisteria, astry, dzielżany i szpalery z drzew owocowych. Dzięki subtelnym połączeniom rośliny przyciągają wzrok.

Nie zabrakło też posągów i fontann. W jednym z wnętrz pomiędzy irysami i krzewami złotokapu zainstalowano nowoczesną fontannę - rzeźbę Waterflame duńskiego artysty Jeppe Hein. Jest ona najbardziej intrygującym elementem w ogrodzie. Efekt tej fontanny polega na wypływającym strumieniu z kulą ognia.

Jest to swoistego rodzaju "dialog" artysty z widzami, sposób na przyciągnięcie uwagi. Zaskoczyła mnie bardzo, gdyż nikt by się nie spodziewał, że nagle w wodzie pojawi się żywy ogień. Ale jeszcze bardziej intrygujący jest sposób w jaki została zrobiona i działa?

Na wschód od domu znajduje się koło wykonane z łupków. Oddano też miejsce artystom, aby mogli umieszczać tutaj swoje dzieła. Ciekawe i dość szalone są dwie dębowe konstrukcje na palach z oknem u góry, przez które można oglądać i kontemplować niebo. Jest to bardzo interesujące.

W środku rosną wiśnie, kiwi, porzeczki, czerwony i biały agrest. Odrestaurowano również wspaniały Walled Garden. Zachwyca w tym ogrodzie czytelny podział, sposób prowadzenia drzew owocowych, nienagannie pielęgnowane trawiaste ścieżki i oczywiście niezwykła, płonąca fontanna, dzięki której jeszcze tam wrócę.

Fot. Danuta Młoźniak

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
4 komentarzy:
Jadwiga Stolarczyk 10:39, 05 paź 2010

Ten przepiękny ogród to poezja, dla oczu zmysłów i duszy, zachwyca kunsztem i każdy kto go pozna na zawsze zachowa w pamięci i duszy...Dziękuję, iż mogłam go poznać:)

Danuta Młoźniak 16:40, 05 paź 2010

Jak miło przeczytać tak piękny komentarz, dziękuję !

Jolanta Mazurek 22:51, 05 paź 2010

Ogród jest przepiękny ,widać ogromną wiedzę na temat uprawy różnorodnych gatunków roślin .Gigantyczna praca jaką trzeba wykonać przy pielęgnacji codziennej ,jestem pełna podziwu coś wspaniałego !!!!!!!

Danuta Młoźniak 11:52, 07 paź 2010

Mimo tak ogromnej powierzchni ogród był bardzo zadbany, wszystko podocinane nienagannie, żywopłoty, o kantach trawnika nie wspominając.