Ogromna fontanna w pobliżu szklarni tropikalnych Kasteeltuinen Arcen to piękne ogrody rozciągające się na obszarze 32 ha, wokół XVII-wiecznego zamku w Arcen w Limburgii. Udało mi się odwiedzić to piękne miejsce wiosną 2010 roku.

Przy wejściu, zamiast biletu wstępu, każdy otrzymał stempel na dłoni. Bardzo się to wszystkim spodobało. Ciekawa co zobaczę za bramą, udałam się na zwiedzanie. Niestety nie mogłam podziwiać ogrodów różanych z 500 odmianami róż, które podobno tworzą przepiękne rosarium, ponieważ w kwietniu nie prezentują swoich walorów.

Krzewy były przycięte, ale dopiero puszczały liście. Tym bardziej warto tam wrócić latem. Zachwyciłam się natomiast ogrodami pokazowymi w różnych stylach, barwnym ogrodem rododendronów, ogrodem włoskim czy tajskim, wielkim stawem z karpiami koi, a także wielką szklarnią z roślinami śródziemnomorskimi, tropikalnymi i kaktusami.

Na terenie parku znajduje się także pole golfowe, Daktari - afrykańska wioska dla dzieci, las świerkowy z zamieszkującymi go zwierzętami. Wszędzie kwitły wiosenne rośliny cebulowe i mnóstwo bylin, tworzących barwne kobierce.

Ogrody Arcen należą do najpiękniejszych w Holandii. To uczta dla zmysłów! Tam każda pora roku ma swój urok. Wiosną park i ogrody budzą się do życia, latem przytłaczają bogactwem kolorów i zapachów, jesienią zaś park przechodzi metamorfozę koloru i paleta barw jest nieograniczona. Nawet zimą zamek i ogrody są szczególnym miejscem, za sprawą specjalnych nasadzeń gatunków roślin ozdobnych zimą.

Rosarium

Ogród różany -  sadzi się tutaj wyłącznie róże z certyfikatem Romantyczny ogród różany prezentuje około 10.000 krzewów róż w 500 odmianach. Kiedy kwiaty są w pełnym rozkwicie, w ogrodzie jest święto zapachu i koloru. Rosarium pokazuje wszystkie możliwe kombinacje róż z drzewami, krzewami i bylinami. Ten szczególnego pomysłu ogród ma niepowtarzalną atmosferę. Sadzi się tutaj wyłącznie róże z certyfikatem. Selekcję róż prowadzi się od XVII wieku. Zwraca się uwagę na kwestie odporności na choroby i szkodniki, kształt kwiatu, bogactwo koloru. Róże są krytycznie oceniane. Po okresie testowania, który trwa trzy lata róża, która spełnia wymogi uzyskuje certyfikat. Ogród różany jest hołdem dla hodowców. Niektórzy z najbardziej znanych mają tutaj swoje popiersia otoczone swoimi różami. W ogrodzie różanym rosną też drzewa np. różowe kasztanowce, które dają cień.

Ogrody wodne

W tym pięknym, rozległym ogrodzie wodnym można się w pełni zrelaksować. Pomiędzy trawiastymi wzgórzami znajduje się siedem dużych stawów, obsadzonych wodną i bagienną roślinnością. Stanowią one zwierciadło dla przeglądającej się w nich bogatej roślinności. Są tam przytulne miejsca do siedzenia i relaksu. Nad brzegiem, dla miłośników krzewów, znajduje się kolekcja dereni, sosen i gigantycznych sekwoi posadzonych w wodzie. Należą one do drzew, które nie są najwyższe, lecz mają zdecydowanie największą masę i grubość. Osiągają też "sędziwy" wiek (najstarsze żyjące drzewo na świecie ma 2.300 - 2.700 lat).

 Udając się w kierunku ogrodów cienistych mijamy kilka strumieni i wodospadów Udając się w kierunku ogrodów cienistych mijamy kilka strumieni i wodospadów. W cieniu drzew rosną tutaj różnorodne byliny w ciekawych zestawieniach. Epimedium, tawułki, kolorowe kwiaty cebulowe. Podziwiając je można z pewnością zapomnieć o zgiełku życia codziennego. W ogrodzie żyją zwierzęta: małpy, wiewiórki, flamingi, sępy, żurawie, papugi ary, sowy, bociany, perliczki, można zauważyć wiele żab.

Różnorodne ogrody, pomysły i rozwiązania pozwalają nam zdecydować się na konkretny styl i wyobrazić sobie, jak ma wyglądać nasz przyszły ogród lub co trzeba w nim zmienić. Takie zadanie ma również ogród włoski z symetrycznymi nasadzeniami i strzyżonymi formami, które nadają ogrodowi spokoju i czytelności.

Ogród na granicy

Tutaj dałam się zaskoczyć. Kombinacja bylin, traw, roślin cebulowych, a latem dodatkowo róż. Ta część to kreacje znanych projektantów, pokazujące jak zmienny potrafi być ogród, nawet gdy odwiedzimy go za tydzień, czy miesiąc. Ciągle coś przekwita, ale na to miejsce wyrastają nowe kwiaty. Dzięki przemyślanym nasadzeniom ogród może być atrakcyjny cały rok.

Różnorodne ogrody, pomysły i rozwiązania pozwalają nam zdecydować się na konkretny styl Ogród bambusów

W XIX wieku bambusowe nasadzenia należały do bardzo ekskluzywnych. Rośliny były trudne do zdobycia. Obecnie udaje się sprowadzić wiele gatunków, które zimują w naszym klimacie. W Arcen znajduje się ogromna kolekcja bambusów, począwszy od okrywowych, aż do ogromnych okazów o imponującym wzroście.

Rock Garden

Ściągnięto tutaj ogromne ilości skał i kamieni. Bloki te nadają ogrodowi naturalny wygląd, zwłaszcza, że zostały połączone z sosnami. Stwarza to wrażenie naturalnego, górskiego krajobrazu. Ten fragment ogrodu wydał mi się nieco ubogi w nasadzenia.

Orientalny ogród wodny

Roztacza się tu wspaniały widok. Po wodzie można przejść po specjalnie skonstruowanych kładkach na palach. Okazy bonsai i pozostała roślinność pozwala poczuć się jak w Azji. Ogród emanuje orientalną atmosferą. Charakterystyczne budowle i posąg Buddy dopełniają dzieła. To wspaniałe miejsce.

Ogród klonów

 Można tutaj podziwiać ogromną kolekcję klonów, zarówno wiosną, kiedy pokrywają się świeżym listowiem, a jeszcze bardziej jesienią Można tutaj podziwiać ogromną kolekcję klonów japońskich. Zarówno wiosną, kiedy pokrywają się świeżym listowiem, a jeszcze bardziej jesienią, kiedy eksplodują wspaniałymi kolorami, począwszy od mocnej zieleni, poprzez żółty i purpurowy. To eleganckie, ale kapryśne drzewa. Tutaj, jak widać, mają się dobrze i wspaniale wyglądają. Są bardzo ładne i okazałe. Ziemię pod nimi przykrywają łany roślin zadarniających i cebulowych.

Zielony Dom

Casa Verde dosłownie oznacza "zielone wzgórza". To wysokie szklarnie do uprawy roślin gorącego klimatu. Rosną tu m.in. palmy, bananowce, kaktusy. Trzy strefy klimatyczne w Casa Verde zapewniają szeroki wybór roślin. Pierwsza część jest zaprojektowana jako strefa tropikalna dla roślin o dekoracyjnych liściach: bananowce, strelicje, palmy, paprocie. Druga część to obszar Morza Śródziemnego. Rosną tutaj drzewa i krzewy z tego rejonu: figowce, rozmaryn, skrzydłokwiaty, oliwki. Ozdobą jest wiekowe drzewo figowe. Trzecia strefa jest sucha, a rosną tam jukki, kaktusy i inne sukulenty.

W szklarni zbudowano staw dla karpi koi, gdzie zastosowano najnowszą techniką filtracji. Koi można zobaczyć z bardzo bliskiej odległości. Okazy ryb - wspaniałe i kolorowe cieszą wszystkich odwiedzających, a największe zainteresowanie wzbudzają wśród dzieci.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody holenderskie
9 komentarzy:
tyna 13:06, 02 mar 2011

Cóż....nasuwa mi się taka refleksja: czy kiedykolwiek nasza kultura ogrodów będzie w stanie dogonić te zachodnie........ ogrodowy majstersztyk.....z prawdziwą przyjemnością oglądałam zdjęcia

alinaSz 20:53, 02 mar 2011

No cóż w Polsce też są piękne ogrody tylko tam ktoś dużo wcześniej wpadł na pomysł założenia ogrodu ;tam byli ludzie bigaci podróżując po świecie przywozili różne nowinki ze świata a u nas są ludzie biedni , ale przy pałacach w całej polsce są piękne ogrody może niektóre nie tak okazałe jak Angielakie ,Francuskie czy Holenderskie..ale są!!!

Jolanta Kuchta 22:40, 02 mar 2011

Bardzo czekałam na artykuł o holenderskich ogrodach. Wiemy że są ładne, ale chyba mało u nas znane.

Danuta Młoźniak 08:37, 03 mar 2011

Postaram się w tym roku pokazać nowe ogrody, zarówno holenderskie jak i niemieckie. Angielskich też nie zabraknie. Natomiast jeśli byliście także w innych ciekawych miejscach, zapraszam do tworzenia wątków na Forum. Wasze propozycje zdopingują wszystkich do odwiedzania i poszukiwania inspiracji. To prawda, że w Polsce także są piękne ogrody, tylko nie ma odpowiedniego przewodnika, który by wskazał, które są udostępnione do zwiedzania. Brak takiej ogólnokrajowej informacji. W Anglii nawet prywatne ogrody są udostępnione, u nas to dopiero raczkuje. Mam nadzieję, że za parę lat to się zmieni.

Pwl 14:18, 03 mar 2011

Pani Danuto, pięknie dziękuje za to pasmo ogrodów ze świata :) Uwielbiam wszystkie posty z tej serii. Z niecierpliwością czekam na kolejne fotoreportaże :) pozdrawiam!

Danuta Młoźniak 16:40, 03 mar 2011

Nowych ogrodów będzie systematycznie przybywało, mam jeszcze kilka w zapasie, a za chwilę zaczniemy odwiedzać kolejne. Dziękuję serdecznie:)

Danuta Szawczik 18:19, 03 mar 2011

Piękne są te ogrody , które pokazuje pani Młozniak D. Idzie wiosna pamiętajmy o swoich ogrodach i ogródkach. Niech z czasem swoim wyglądem i okazałoscią dorównują tym angielskim czy holenderskim. Niech Ogrodowisko ma w tym swój skromny udział.

Anna Żochowska 18:05, 04 mar 2011

z przyjemnością oglądałam zdjęcia z holenderskich ogrodów, przybliżyło mnie to do wiosny:)))

Ewa Nakonieczna 11:15, 02 lip 2013

Warto zwiedzic to miejsce . To tematyczne ogrody.. W jednym dniu mozna znalezc sie we wloskich ogrodach , japoñskich , francuzkich , angielskich a takze na Balii . To naprawde cudowne ogrody Polecam wszystkim !!!