Widok na zamek z poziomu tulipanów Barokowe Ogrody Het Loo w Apeldoorn znajdują się w samym sercu Holandii, na obrzeżach Apeldoorn. Ich historia sięga czasów sprzed ponad 300 lat, a od roku 1984 dawny pałac królewski, po gruntownej renowacji został otwarty dla publiczności.

Ogrody zrekonstruowane wraz z pięknymi fontannami zachwycają o każdej porze roku, także zimą ze względu na swe piękne położenie w jednym z najbardziej malowniczych obszarów Holandii. Barokowe kwietniki dają poczucie przeniesienia się w tamte czasy.

Muzeum składa się z głównego budynku z lewej, a z prawej z dwóch pawilonów połączonych ze sobą. W pomieszczeniach dawnych kuchni teraz znajdują się pomieszczenia muzealne, a w dawnej oranżerii urzędują pracownicy muzeum. Organizuje się wystawy okresowe, a także działa restauracja. Stajnie i wozownie znajdują się bezpośrednio przy głównym wejściu. Po dziedzińcu spacerują barwne pawie. Za murami pałacu są ogrody i park pałacowy z wejściem przez parking przy wejściu głównym.

Ogrody zrekonstruowane wraz z pięknymi fontannami zachwycają o każdej porze roku, także zimą ze względu na swe piękne położenie Pierwsze koronowane głowy - mieszkańcy tego pałacu to król Wilhelm III i królowa Maria II. Ich dawne pokoje wyposażone są w meble, obrazy i inne obiekty, obecne od pokoleń w rodzie królewskim. Zachowały się także autentyczne meble. Publiczne wejście do pałacu jest obecnie w miejscu starego wejścia dla służby w ramach głównej klatki schodowej, co także daje dostęp do sklepu muzeum, szatni i toalet. Do ogrodu przechodzimy dzięki jeszcze niżej położonym pomieszczeniom, do których schodzimy po schodach.

Muzeum Kancelarii

Tutaj znajduje się największa na świecie kolekcja nagród i insygniów, portretów i szat - kostiumów z epoki wypraw krzyżowych, Kawalerów Maltańskich i Zakonu Krzyżackiego.

Stajnie i wozownie

Fontanna Stajnie Pałacu Het Loo to w dużej części wagony, sanie i samochody, które były dawniej w królewskim posiadaniu. Kiedy królowa jest w Het Loo, niektóre z nich nadal są regularnie używane. Trzyma się także na stałe w przyległych stajniach 88 koni.

Fontanny i stawy

Jeśli chodzi o instalacje wodne i fontanny, Het Loo wypada skromnie w porównaniu do Wersalu. Wodę dostarcza wodociąg z wód podziemnych z pobliskiego wzgórza. Jednak mnie się bardzo podobało. Zwiedzanie zamku i ogrodów zajmuje dużo czasu, więc taki orzeźwiający odpoczynek w pobliżu szumiącej wody działa niezwykle relaksująco. Najwyższa wielostrumieniowa fontanna tryska na wysokość 13 metrów i jest uważana za najwyższą w Europie. Fontanny są czynne od kwietnia do października.

Park

Bukszpanowe partery pięknie wyglądają także zimą, kiedy są malowniczo ośnieżone Wokół Pałacu Het Loo i w sąsiedztwie zamku Loo Oude znajduje się 650 hektarów parku z lasami i wrzosowiskami, o bogatej różnorodności krajobrazu. Tradycyjnie park służył do relaksu i odpoczynku mieszkańcom Het Loo Royal i ich gości. Miły nastrój natury, przeplatany jest elementami historii i kultury z ośmioma trasami spacerowymi o długości od dwóch do trzynastu kilometrów. Są też trzy trasy dla wózków inwalidzkich.

Ogrody

Te ogrody, podzielone na części: górny i dolny, króla i królowej, są unikalnym przykładem na skalę europejską wiosennego i letniego obsadzenia rabat, a także harmonijnego łączenia przyrody ze sztuką. Główny widok na ogród pałacu Het Loo przedstawia typowy ogród formalny z XVII wieku o konstrukcji symetrycznej. Wokół centrum ogrodu poprowadzone jest kilka parterów bukszpanowych, wypełnionych fantazyjnie przyciętymi wzorami. Robi to ogromne wrażenie, zwłaszcza jeśli obserwujemy ten widok z góry.

Kolekcja pierwiosnków ustawionych piętrowo Krawędzie rabat wypełnione są różnymi bylinami i kwiatami jednorocznymi, z przerwami na cisy przycięte w kształt stożka. Kwiaty sadzone są w dużych grupach, aby stworzyły ładny obraz. Byłam tam w kwietniu, więc obsadzenia opierały się głównie na wiosennych roślinach cebulowych (tulipany, hiacynty, szachownice), a także bylin typu: sasanki, pierwiosnki. Charakterystycznym i bardzo ozdobnym elementem ogrodów są malownicze tunele grabowe.

Wypatrzyłam tam specjalną scenę do ekspozycji licznej kolekcji pierwiosnków. W prywatnych ogrodach Wilhelma III i Marii II wystawione są w drewnianych kubłach kolekcje okazałych drzewek cytrusowych i laurowych, ustawione wśród bukszpanowych wzorów. W ogrodzie umieszczono posągi bogów i bogiń z mitologii greckiej, wszystko to zrobiono w okresie rozkwitu i rozwoju ogrodu. Najważniejszym jest Wenus, bogini miłości.

Ogród jest ozdobny we wszystkie pory roku. Wiosną i latem sadzi się rośliny sezonowe, które są zmieniane w ciągu roku. Wiernie odtwarza się stare projekty nasadzeń. Wiosną i latem kipią kolorami, a zimą obserwujemy specjalny efekt śniegu na bukszpanowych wzorach. Najlepszy widok na te wzory jest osiągalny z okolicznych stoków.

Wizyta w Het Loo jest szczególnym doświadczeniem, a także wzbudza podziw dla ogrodniczej sztuki i dostarcza niesamowitych wrażeń. Ciekawe tylko, co tam kwitnie latem.

Fot. Danuta Młoźniak

Słowa kluczowe: ogrody holenderskie
3 komentarzy:
Joku 13:07, 28 mar 2011

Danusiu, dziękuję za kolejną wspaniałą relację. Podziw budzi idealne utrzymanie tego tak olbrzymiego parku i ogrodów.

Sebek 20:53, 28 mar 2011

Bardzo podobają mi się takie ogrody, lecz na pewno potrzeba w nich wiele pracowników. Lecz zawijasy bukszpanowe i powycinane we wzory trawniki podobają mi się najbardziej

Marta Hawraj 12:55, 02 kwi 2011

Niezły ...