Różnorodność  kolorystyczna wrzosów i innych roślin w kompozycji to podstawa sukcesu Lato trwa, ale jest już sierpień, więc w sklepach feeria barw wrzosów, że aż przyjemnie popatrzeć. Pysznią się kolorami i zachęcają do kupna.

Wrzosy to zimozielone, okrywowe, niskie krzewinki, które rosną na słońcu, kwitną w okresie późnego lata i jesieni w odcieniach bieli, różu, czerwieni i lekkiego fioletu. Właśnie ta wielka różnorodność powoduje, że trudno nam się zdecydować czy je pomieszać czy też nie.

Osobiście radzę z wrzosami poszaleć, najładniej bowiem wyglądają wesołe i kolorowe aranżacje, zarówno na rabatach, jak i w koszykach czy donicach. Moje petunie już przekwitają, więc może czas wymienić je na wesołe wrzosy?

Kilka dni temu wybrałam się na zakupy, aby obsadzić w jednym z ogrodów wielkie, drewniane skrzynie. Policzyłam dokładnie co mi potrzeba i zastanowiłam się także, co będzie pasowało do wrzosów. Wybrałam smukłe turzyce w ciekawych barwach, paskowany tatarak i karbowane, bordowe żurawki.

Przygotowanie podłoża

Zakupy zrobione, czas rozplanować nasadzenia Do skrzyni na dno nasypałam keramzytu, aby nie zapchały się odpływy, bowiem wrzosy nie lubią stać w wodzie. Dobry drenaż jest konieczny.

Następnie wymieszałam dwa rodzaje podłoża, torf kwaśny i próchnicę kwaśną. Dzięki temu podłoże jest bardzo zasobne i wrzosy będą obficie kwitły. Dobrze jest dodać nieco żelu zatrzymującego wodę. Pomyślicie, że nie można w tym wypadku dodać do kompozycji roślin, które nie wymagają kwaśnego podłoża. Otóż można.

Taka kompozycja nie będzie stała kilka lat, a jedynie kilka miesięcy - od sierpnia do zimy. Poza tym sadząc inne rośliny możemy podkopać mały dołek i nasypać podłoże odkwaszone. Tym sposobem pogodzimy rośliny o różnych wymaganiach w jednej dużej donicy. Tak też zrobiłam. Pod trawy i żurawki wybrałam trochę ziemi i wymieniłam ją na odpowiadającą ich wymaganiom.

Dobór roślin

Kolorowe wrzosy. Warto wybrać właśnie takie interesujące zestawienie Wrzosy to najważniejszy składnik mojej kompozycji. Wybrałam pięć odmian: biały ('Kinlochruel' i 'Melanie') , karminowy ('Dark Star'), żółty z różowymi kwiatami ('Boskoop') i lawendowy ('Silver Knight'). Do tego żurawki o mocno bordowych, pokarbowanych listkach i brązowe, zwisające turzyce (Carex flagellifera 'Bronzita'). pasiasty tatarak trawiasty (Acorus gramineus) oraz jednoroczne rozplenice z czerwonymi listkami i miękkimi kłosami (Pennisetum setaceum 'Rubrum').

Do każdej skrzyni rozdzieliłam po równo. Na środku posadziłam czerwone rozplenice, na brzegu turzyce, a wrzosy pogrupowałam po dwa, aby kolory sąsiadowały obok siebie na zasadzie przeciwieństwa. Krzewinki poprzetykałam żurawkami, które bardzo ożywiły kompozycję.

Pielęgnacja wrzosów w donicach

Po posadzeniu rośliny obficie podlałam. Późniejsza pielęgnacja będzie polegała wyłącznie na pilnowaniu wilgotności podłoża, ponieważ wrzosy będą kolorowe aż do wiosny i nie trzeba im obcinać kwiatów. Jeśli uda się je przezimować, w marcu przycinamy i wysadzamy do gruntu, a w pustych skrzyniach sadzimy cebulowe rośliny wiosenne oraz bratki lub stokrotki.

Mam nadzieję, że moja letnia, lekko poruszająca się na wietrze kompozycja, zachwyci właścicieli ogrodu.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: wrzosy, balkon, trawy
13 komentarzy:
romka 11:06, 14 sie 2012

Uwielbiam wrzosy, są przepiękne!!! i mojego przyszłego ogrodu nie wyobrażam sobie bez nich.... a kiedy przychodzi jesień, wrzosy mam nawet na kuchennym parapecie :) Nigdy nie miałam zwyczaju mieszać gatunków w donicach, taka jakaś jednorodna byłam i coś czuję, że najwyższy czas to zmienić :) A z artykułu zrobiłam już notatki :) Dziękuję za kolejną porcję wiedzy i inspiracji.

Danuta Młoźniak 11:15, 14 sie 2012

Ja także uwielbiam wrzosy do tego stopnia, że często w moim "biało-zielonym" przecież ogrodzie dopuszczam odrobinę szaleństwa i stawiam mnóstwo wrzosowych kompozycji i kolorów, żeby jesień nie była taka przygnębiająca.

Zasadniczo kocham wiosnę i lato, a jesień... no cóż - nastraja mnie nieciekawie, jako przedsmak nielubianej słoty i zimy:(

Kindzia 12:00, 14 sie 2012

Wrzosy są piękne i pszczółki przywabiają:) I takie koronkowe są. Mam 50 szt.posadzone w zeszłym roku. U mnie robią za obwódkę wijącej rabatki. Jak długo wrzosy są piękne na rabacie? Po jakim czasie trzeba je wymienić?

Danuta Młoźniak 17:04, 14 sie 2012

Wrzosy są ładne praktycznie przez cały rok pod warunkiem, że je przycinamy systematycznie. Wiosną w marcu je ścinamy, wtedy najgorzej wyglądają, ale cieszą oczy jak takie wystające "poduszki". Potem pokrywają się nowymi przyrostami, w lipcu zawiązują pąki i pokazują kolor. Od sierpnia kwitną i przez całą jesień i zimę "trzymają " kolor i "fason". Najładniejsze są odmiany nie tylko o kolorowych kwiatach, ale też "liściach" (żółte, pomarańczowe, rdzawe).

Z reguły ich żywotność w ogrodzie obliczam na 3-4 lata, potem robią się nieładne, stare. Można je wymienić na nowe. Często coś zmarznie i wtedy wymiana jest konieczna, najlepiej na taką samą odmianę jak cała grupa.

Sebek 20:58, 15 sie 2012

Danusiu - mam nadzieję, że te kompozycje zachwycą właścicieli tak samo jak mnie. Dziękuję za inspirację:)

Maja Dehmel 11:39, 16 sie 2012

Danusiu, bardzo ciekawy artykuł. Zdjęcia przepiękne. Chyba skuszę się na jakąś jesienną kompozycję z wrzosami w roli głównej. Szczególnie podoba mi się połączenie z trawami lub z kapustą ozdobną. Dziękuję za inspirację i ciekawe pomysły :)

Anita Madej 22:12, 16 sie 2012

Ja też lubię wrzosy - takie niepozorne, a coś w sobie mają:) Też posadzę w donice - będą cieszyć nawet wtedy, gdy już prawie nic nie kwitnie z roślin:)

Irena Miłek 13:44, 31 sie 2012

Piękne podpowiedzi jesienne:):)

Slawko 19:26, 27 wrz 2012

Już się zainspirowałem:d na wrzosowisku pomiędzy niektóre wrzosy posadzę turzyce buchananii lub włosiste:D

A_gawa 20:17, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

A_gawa 22:28, 02 wrz 2014

Danusiu, Twoje artykuły są bardzo konkretnym przekazem terii w połaczeniu z praktyką. Podajesz nazwy roślin, możliwości zestawień, do tego te zdjęcia pobudzające apetyt na życie. Obłęd! Mogłabyś równie dobrze założyć punkt z hortiterapią i miałabyś szalone wzięcie. Czytam różne artykuły, które są zazwyczaj powierzchownym przedstawieniem poruszanego tematu. U Ciebie jest wszystko podane na tacy. Szokuje mnie to od pierwszego zalogowania się na forum. Ludzie ogólnie nie lubią się dzielić, bo na wszystkim chcą zarobić. U Ciebie jest ciepło jak u Mamy za piecem. Ciągle powracam do tych samych tekstów i odnajduję w nich coś nowego. Są fantastyczne! :) Kiedy nie mogę sadzić, mogę czytać. Dziękuję! Wyrazy szacunku!

Danuta Młoźniak 07:30, 03 wrz 2014

Bardzo dziękuję za ciepłe i mobilizujące słowa, o to mi właśnie chodziło pisząc:) Pozdrowienia.

Michał Mazik 20:16, 28 lis 2015

Wrzosowisko najczęściej zakładane jest jako wyeksponowany element większej całości – ogrodu przykładowo urządzanego w stylu śródziemnomorskim, wiejskim lub leśnym. Łany i wzgórza wrzosów, wrzośców i traw nadają mu dzikiego, naturalnego charakteru