Pienne rośliny liściaste, a pod nimi kwitnące dywany Jeśli kochasz ogrodnictwo i pracę w ogrodzie, a nie masz ogrodu...jest na ten problem rozwiązanie - ogrodnictwo pojemnikowe czyli kompozycje w donicach. Możesz tak samo realizować swoją "zieloną" pasję, choćby była tylko w tak zawężonym zakresie. Zawsze uważałam, że ogród można mieć nawet w jednej donicy, na balkonie czy tarasie. Ważna jest pasja, "zielone ręce" i zaangażowanie w pielęgnację. Poczujesz blisko siebie naturę i sukces dekoracyjny masz zapewniony.

Masz najlepsze możliwości, gdy ogród jest w zanadrzu. Wtedy ogrodnictwo kontenerowe może osiągnąć niesamowite rozmiary. Poza tym, rośliny, które przerosły donice, są już za duże możesz przesadzić do ogrodu, a tym samym uratować i dać im nowe życie.

Rodzaje ogrodów pojemnikowych

  • Ogród z roślin jednorocznych

Rośliny jednoroczne dają nam długotrwały efekt, bo kwitną długo, ale wymagają wiele pielęgnacji: czyszczenia przekwitłych kwiatostanów, usuwania suchych liści, przycinania, nawożenia, no i koszt ich zakupu jest co roku jednorazowo dość spory. Roślin nie można wykorzystać ponownie, bo okres ich wegetacji i wspaniałego wyglądu kończy się wraz z pierwszymi przymrozkami jesieni.

Wyrzucamy więc wszystko na kompost i doniczki pozostają puste. Należy je po sezonie wyczyścić, umyć i odstawić w ogrodowej "poczekalni". Chyba każdy z nas ma taki kącik gdzieś schowany na uboczu.

Tytoń ozdobny Petunie i uczep
Petunie i werbena

  • Ogród z roślin wieloletnich

Daje o wiele więcej możliwości, bo rośliny wieloletnie (małe krzewy, byliny i ozdobne trawy) cieszą oczy przez wiele lat. Wszystko zależy od wielkości pojemnika. Gdy już urosną zbyt duże, albo zaczną wyglądać rachitycznie, usuwamy je z pojemnika i sadzimy do ogrodu. Wyszukałam w swoich zasobach zdjęciowych najlepsze przykłady takich kompozycji, które widziałam na wystawie Chelsea Flower Show lub Hampton Court Flower Show. Zobaczycie, co proponują światowi projektanci. Ale my chyba nie jesteśmy w tym gorsi? Prawda?

Żurawki, paprocie i kordylina australijska Główny punkt donicy to klon palmowy 'Atropurpureum, a pod nim kolorowe dywany z niskich bylin
Kolorowe meble konkurują z kolorowymi kaktusami na stoliku Hosty, paprocie i eszeweria

  • Ogród mieszany

Ten rodzaj ogrodu pojemnikowego jest najtrudniejszy w realizacji, bowiem wymaga sporo wiedzy, co z czym można mieszać, aby efekt był najlepszy. Najlepiej posadzić w donicy więcej roślin wieloletnich, ale o ozdobnych liściach, a uzupełnić je roślinami jednorocznymi kwitnącymi. Kwiaty utrzymają się cały sezon (aż do przymrozków), a ulistnienie roślin wieloletnich (np. żurawki, funkie, turzyce, bluszcz) dadzą kolor przez cały sezon, nawet zimą. Przed zimą usuwamy kwiaty jednoroczne i ewentualnie dodajemy wrzosy, albo nic.

Zioła w beczkach z laserowymi wycinankami Rojnik w garnku emaliowanym

Wybór pojemników (donic)

Modne ogrody z odzysku dają wiele możliwości. Stare garnki, kotły, a nawet sitka kuchenne emaliowane mogą nam doskonale posłużyć jako miejsce uprawy roślin. Kolorowe beczki po oleju z kolei umożliwią nawet uprawę drzew. Wystarczą na wiele lat.

Wybieraj zawsze jak największe doniczki, ale aby były lekkie - dawaj na dno lekki drenaż z keramzytu lub puste, odwrócone, małe, plastikowe doniczki. Będzie o wiele łatwiej przestawiać kolorowe kompozycje po ogrodzie. Zaoszczędzisz także na podłożu, które trzeba nasypać do donic.

Miniaturowy ogródek skalny w wysokiej donicy Zioła i lawenda Turzyca w kolorze limonkowym i driakiew Hosta o dużych liściach
Orliki Stipa, czosnki, kuklik i lawenda Dzwonki i petunie Burgundowe róże
Karczoch w efektownej donicy Niesamowite wzory na donicy Irysy i żurawki Turzyce, driakiew, żurawki i dziewanna

Wybór najlepszych roślin

Polecam do warunków polskich przede wszystkim małe krzewy (berberysy, tawuły japońskie, bukszpany, ostrokrzewy, wrzosy i wrzośce, lawendę i kocimiętkę, jeżówki i hosty). W ogrodach minimalistycznych, nowoczesnych, bądź angielskich polecam bukszpanowe lub cisowe kule, a w nowoczesnych donicach trawy i turzyce. Bardzo lubię dodawać jako wypełnienie konwalnik (Ophiopogon) albo zwiewne ostnice (Stipa). Czasem dodaję turzyce, które są zimozielone i występują w szerokiej gamie kolorów.

Na zdjęciach z Anglii widzicie wiele żurawek, paproci, funkii (są znakomite do donic), lawendy, róż, hortensji, driakwii, turzyc i traw.

3 donice z jednakowymi różami Nowoczesne, ciekawe w kształcie donice z niskimi roślinkami typu dywanowego
Kule z bluszczem Rośliny w starych skrzyniach wojskowych
Ogróek frontowy ozdobiony nowoczesnymi donicami  z trawami Kule w efektownych szarych donicach

Na wiosnę lub późną jesienią dodaję ciemierniki i bluszcze. Albo kolorowe wrzosy. Często stosuję szczepione rośliny iglaste (cyprysiki lub atrakcyjne, karłowe jałowce. Dobrze wyglądają także szczepione sosny, zwłaszcza odmiana "Wintergold". Na angielskich aranżacjach zauważycie pienne ligustry, laurowe drzewka i palmowe klony. Także nie można obyć się bez bukszpanów. Pomimo szalejącej ćmy - nadal sadzę bukszpany u siebie, a najwięcej do donic.

Doniczkami wypełniam wszystkie wolne miejsca - tarasy, chodniki, schodki, półki, okna, front domu i otoczenie altan. Stawiam zawsze donice przy ławkach. Lubię także uatrakcyjniać rabaty. Miejsce na donice zawsze się znajdzie. Dadzą odrobinę koloru, dodatkowe kwitnienie, jeśli rabata akurat przestanie kwitnąć.

Zasady kompozycji doniczkowych

Potrzebna jest "gwiazda" jako punkt centralny, czyli roślina górująca nad innymi. Pod nią umieszczam byliny kwitnące, dodaję wypełniacze w postaci kolorowych liści, a na koniec sadzę zwisający "płaszcz" z bluszczu lub innej rośliny, aby zmiękczyć krawędzie pojemnika. Byliny dobieram na zasadzie kontrastu lub całkowicie odmiennie - daję wszystko w jednej tonacji kolorystycznej, ale różnogatunkowej. Pięknie wyglądają także donice monotematyczne, czyli wypełnione "na bogato" jednym tylko gatunkiem, za to w dużej ilości.

Donice z roślinami warto uzupełnić rzeźbą, starymi narzędziami ogrodniczymi, ławeczkami czy nawet ustawiając kolekcję pustych doniczek.

Kule wśród hortensji ogrodowych Główny punkt donicy to klon palmowy 'Atropurpureum, a pod nim kolorowe dywany z niskich bylin
Hakonechloa i kule z bukszpanu Hakonechloa i języczka pomarańczowa

Zasady obsadzania donic

  • odpowiednio dobrana wielkość donic do tego, co ma w niej rosnąć
  • otwór w dnie donicy nie za mały, aby swobodnie mógł odpływać nadmiar wody
  • nałożenie kawałka potłuczonej doniczki na otwór, aby się nie zapchał
  • ziemia niezbyt lekka (nie sam torf, gdyż bardzo szybko wysycha)
  • dodanie kompostu, który dobrze zatrzymuje wodę i nie twardnieje jak zwykła ziemia z ogrodu
  • ewentualnie dodanie żelu zatrzymującego wodę
  • zamaskowanie góry donicy mchem, porostami lub mieloną korą (zapobiega wysychaniu i estetycznie wygląda)
  • ustawienie donicy z roślinami w odpowiedniej ekspozycji słonecznej (te co lubią cień - w cieniu, a te co lubią słońce - w słońcu)
  • pamiętaj, że od kwiatów ważniejsze są liście (dają efekt przez cały sezon)

Ciekawa różnorodność Bodziszki i peonie

Zasady pielęgnacji

  • podlewaj rośliny w donicach obficie, gdy wyschnie gleba (woda powinna dotrzeć do dna)
  • podczas upałów podlewaj dwukrotnie
  • przeglądaj rośliny pod kątem uschniętych kwiatów lub liści, usuwaj je systematycznie, wtedy będą stale kwitły
  • nawozy dostosuj uniwersalne, bowiem ciężko nawozić konkretnie pod każdą roślinę
  • wymieniaj rośliny brzydkie, zasuszone i przekwitnięte
  • stosuj zasadę doboru roślin do pór roku
  • sprzątaj ogródki pojemnikowe przed zimą
  • gdy nie ma gwarancji przeżycia, wkopuj rośliny na zimę do ogrodu
  • wyczyść donice po sezonie i odwróć je do góry dnem lub schowaj pod dach

Fot. i tekst - Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

Słowa kluczowe: balkon, dekoracje, taras
10 komentarzy:
Joku 21:47, 30 lis 2019

Kolejny bardzo ciekawy artykuł. I piękne zdjęcia. Bardzo spodobała mi się kompozycja żurawek z paprociami i skalniak w donicy. Mój stan posiadania jest dużo skromniejszy niż Twój, mam różę, miniaturową czereśnię. Rosną już chyba 3. sezon. Pewnie w przyszłym roku będę przesadzać je na rabaty bo podejrzewam że ziemia się już wyjałowiła. Możesz napisać dokładniej o nawożeniu wieloletnich roślin w pojemnikach? Próbuję różnych metod oddzielnie lub łącząc je: koreczki nawozowe, podpatrzyłam w szkółkach sypanie niewielkiej ilości granulowanego nawozu na wiosnę, dosypywanie kompostu, nawożenie biohumusem. Na dwa - trzy lata wystarcza.

Danuta Młoźniak 22:19, 30 lis 2019

Zasady najważniejsze to zasobna ziemia dobrze trzymająca wodę (najlepiej kompost), dodatek żelu zatrzymującego wodę, nawóz wieloskładnikowy wiosną wymieszany z wierzchnią warstwą ziemi lub wymiana tej warstwy na świeżą. Co 3 lata przesadzanie w większe doniczki.

Joku 13:06, 01 gru 2019

Dziękuję za podpowiedź, będę próbować.

Danuta Młoźniak 14:02, 01 gru 2019

Jolu, nie sadząc w kompoście, polecam stosowanie od końca kwietnia do lipca nawozu w płynie np. Florovit. Szczególnie polecam go dla roślin o ozdobnych liściach. Dla kwitnących stosuj nawozy przypisane dla kwitnących.

mariola859 11:11, 28 sty 2020

Super pomysły, zapisuje strone i jak będe coś dzialać w ogrodzie to na pewno do tego wróce. Zawsze sadze coś w sezonie, używam do tego narzedzi pielegnacyjnych z cellfast.

berry 23:56, 01 kwi 2020

Cenne podpowiedz może sam skorzystam.

oliwka 20:27, 07 kwi 2020

Danusiu, piękne zdjęcia jak zawsze, aż się chce znowu zamówić coś nowego. Doczekałam się po kilku latach pięknych dojrzałych roślin na balkonie i wszystko wygląda pięknie do każdej wiosny. W donicach co sezon znajduję larwy opuchlaków, aż płakać mi się chce jak widzę bylinki, z których cieszyłam się latem wyżarte są przez te wredne pędraki. Nawet nicienie nie pomagają. Żal patrzeć jak piękne żurawki zioła, rozchodniki i szałwie nikną w oczach. :(

Danuta Młoźniak 22:39, 07 kwi 2020

Może rób wywar z wrotyczu, podlewaj, powinno pomóc.

oliwka 10:02, 08 kwi 2020

Robiłam wywar w ubiegłym sezonie. Niestety nie pomógł. Wydaje mi się, że problemem może być narażenie na szybsze wysychanie ziemi w donicach A larwy lubią takie ciepłe suche miejsca. Zobaczymy jak będzie w tym roku.

Niniel 07:09, 06 maj 2021

Daniusiu, czy możesz zdradzić gdzie można zakupić te piękne donice z terakoty jak przypuszczam w których masz obsadzone bukszpany? Widziałam je też w wersji czarnej w jednej z aranżacji. Jesteś dla mnie wielka inspiracją, dziękuję.