Ogromny trawnik w angielskim ogrodzie  nienagannie pielęgnowany Trawniki podobają się każdemu. Skrawek zielonej murawy nastraja optymistycznie, stanowi wspaniałe tło dla roślin, a w zimie ożywia prawie pusty ogród.

Jednak nie każdy zdaje sobie tak naprawdę sprawę, że jest to jeden z najbardziej wymagających ''organizmów' w ogrodzie. Jeden czy dwa tygodnie zaniedbań w jego pielęgnacji widać od razu.

Jeśli mamy zamiar w najbliższym czasie założyć w swoim ogrodzie ten zielony dywan, z pewnością staniemy przed wyborem: trawnik z siewu czy z rolki? Odpowiedź właśnie tutaj.

Patrząc na moje doświadczenie w zakładaniu ogrodów i trawników, mogę śmiało powiedzieć, że polecam trawniki z rolki. Mają zdecydowaną przewagę, bo:

  • Można po nich chodzić prawie zaraz po położeniu. Tak prawidłowo powinniśmy odczekać aż się dobrze ukorzeni i pierwszy raz go skosimy, ale niezbyt agresywne użytkowanie jest dopuszczalne.

  • Mamy od razu soczystą murawę, ponieważ takie trawniki są uprawiane na specjalnej plantacji kilka miesięcy, koszone co kilka dni, odpowiednio nawożone. Przyjeżdżają do ogrodu skoszone, ładne i soczyście zielone.

Trawnik wije się niczym szeroka rzeka

  • Nie musimy poświęcać czasu na pielenie chwastów, gdyż nie mają one tu szans. Plantatorzy dbają, aby nie sprzedawać trawników zachwaszczonych. Jeśli chwasty podczas uprawy się pojawiają, są one natychmiast eliminowane

  • Oszczędzamy parę miesięcy, bo tyle czasu musielibyśmy pielęgnować trawę po wysianiu, aby osiągnąć taki wygląd, jaki ma trawnik z rolki. Wszystkie zabiegi wykonuje za nas producent i daje gotowy, dobrej jakości produkt.

  • Nie denerwujemy się, że nasiona zmył ulewny deszcz lub wydziobały ptaki. To się często zdarza podczas siania trawników.

Po kilku dniach od położenia, trawnika nie można oderwać od gruntu, co oznacza, że już się przyjął i możemy zacząć go użytkować. Może od razu nie należy grać na nim w piłkę, albo bawić się w berka z dużym psem, ale poleżeć na zielonej murawie można i pospacerować - najchętniej boso.

Wszyscy chcą być dumni ze swojego trawnika. To przecież wizytówka ogrodu. Trawnik z rolki na pewno spełni te oczekiwania.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: trawnik
0 komentarzy: