Przejście - łuk z cisa Stone House Cottage Gardens leży w hrabstwie Worcestershire w pobliżu miast Birmingham, Worcester i Bromsgrove i był tym ogrodem, który sprawił wiele niespodzianek. Kiedy zbliżaliśmy się do wejścia, zobaczyliśmy fragmenty kolejowych budynków i torów, a następnie urokliwą wieżyczkę.

Czuliśmy się dość dziwnie, bo na samym wstępie przywitał nas napis mniej więcej tej treści: "Prosimy nie zabierać sadzonek roślin. Osoby podejrzane zostaną przeszukane i zastrzelone". Pełna dziwnych myśli (ach któż by śmiał kraść rośliny z cudzego ogrodu?) udałam się na zwiedzanie. Właścicielka Stone House Cottage przywitała naszą grupę, opowiedziała historię powstania, jednak dało się odczuć, że nie była do nas zbyt przyjaźnie nastawiona. Ale wcale się nie dziwię.

O jej kolekcji krążą legendy, więc zrozumiała jest ta postawa. Proszę sobie wyobrazić tabuny turystów, z których każdy ukradnie nasionko, siewkę albo sadzonkę. A było tutaj co oglądać.

Ogród sprawiał wrażenie nieco zaniedbanego, ale rośliny rosły bujnie i oplatały drzewa i mury. Ogród zaprojektowano jako określony szereg powiązanych ze sobą przestrzeni, przedzielonych pięknymi cisowymi murami, które dają odwiedzającym mnóstwo różnych wrażeń i doświadczeń estetycznych przy przechodzeniu do kolejnych części.

Widok na dom Ogród jest także miejscem, gdzie znajduje się sprzedaż rzadkich okazów bylin, krzewów ozdobnych i pnączy z pobliskiej szkółki. To raj dla kolekcjonerów z ponad 3.000 różnych gatunków roślin. Wiele z tych rarytasów rośnie w tym romantycznym ogrodzie, który został jak twierdza otoczony ceglanym murem, basztami i wieżyczkami.

Obszar ogrodu to tylko niecałe pół hektara ziemi, ale wydaje się znacznie większy dzięki podziałowi na różne zakamarki, z różnorodnymi siedliskami, idealnymi dla niezwykłych roślin, które tutaj rosną na rabatach. Mury pokrywają bujne pnącza, często kwitnące. Szkółka w nich się właśnie specjalizuje.

Prawie wszystko, co widać w ogrodzie, znajdziemy w szkółce, otwartej od połowy marca do połowy września. Jest jedną z najciekawszych małych szkółek w Wielkiej Brytanii. Najchętniej poszlibyśmy właśnie tam, ale najpierw warto zajrzeć do ogrodu i zwiedzić okazałą basztę, aby stamtąd obserwować układ roślin i podział ogrodu z lotu ptaka.

Ogród może posłużyć jako inspiracja i źródło wiedzy, na jakich stanowiskach należy dane rośliny uprawiać i jak one wyglądają w zestawieniu z innymi oraz co może podkreślić ich urodę.

Niesamowite kwiaty ostróżki (Delphinium) Ogród jest znany w Wielkiej Brytanii i nagrodzony przez RHS. Znalazł się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych ogrodów. Był też opublikowany w miesięczniku "The English Garden". Wizyta w nim to jak pigułka z pomysłami, jak zastosować byliny i pnącza.

Intrygujące wieże, z których dawniej nadawano muzykę. To musiało być bardzo ciekawe. Teraz jednak tę atrakcję wycofano. Mnóstwo ciepłych w odbiorze cegieł - to daje niezwykłą, śródziemnomorską atmosferę.

Ciekawostki roślinne w tym ogrodzie

  • Prinsepia sinensis - uroczy i bardzo wytrzymały krzew z Mandżurii. Jego kolczaste pędy pokryte są drobnymi, żółtymi kwiatami w połowie marca.
  • Sinensis sycopsis - ten wspaniały duży, zimozielony krzew produkuje żółte kwiaty w lutym lub marcu.
  • Chimonanthus praecox - krzew liściasty o cudownie pachnących kwiatach.
  • Abeliophyllum distichum - krzew liściasty o pachnących kwiatach w lutym/marcu, podobny do forsycji.
  • Magnolia wilsonii - małe, kwitnące drzewo o cytrynowym zapachu, dobre do półcienia.
  • Clematis fusca - powojnik o mięsistych kwiatach w kształcie dzbanka, o niezwykłym, ciemnym kolorze.
  • Stauntonia hexaphylla - zimozielone pnącze na słonecznie, ciepłe ściany. Kwitnie w kwietniu i niesamowicie pachnie.
  • Budleia colvilei "To Kewensis" - kwitnący krzew na słoneczne ściany.
  • Desmodium callianthum - krzew na wschodnie stanowiska.

Te wszystkie rzadkości przyciągnęły uwagę członków naszej wycieczki i spowodowały owocną wizytę w sklepie. Właścicielka ogrodu była tak zadowolona z naszych zakupów, że zaproponowała ich podwiezienie do autokaru.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Dodatkowe informacje

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
8 komentarzy:
kaisog1 11:13, 07 maj 2012

Na pierwszy rzut oka, faktycznie ogród nieco zaniedbany ale po "zagłębieniu się" w niego tak nie jest :D Przecudne jarzmianki - z pewnością nie wyszłabym bez ich zakupienia. Szkoda, że tak mało ludzi w Polsce je ma bo to cenna roślina. Ostróżka cudnej urody :D Tabliczki przy wejściu.... hmmmmm no cóż, bez powodu nikt tam jej nie zawiesił :D Ogród bardzo fajny, piękne żywopłoty i malownicze ścieżki. Urzekła mnie także niewielka łąka kwietna.

Maja Dehmel 11:14, 07 maj 2012

Brak słów, żeby opisać ten ogród. CUDOWNY! Kocham angielskie ogrody, a ten jest jak z marzeń :)

Sebek 22:22, 07 maj 2012

Danusiu - bardzo spodobał mi się ten ogród - wcale nie wygląda na zapuszczony, tylko bujny. Tabliczka bardzo ciekawa - ciekawe czy ktoś rzeczywiście został zastrzelony ? ;) A tak już na serio to ta ostróżka też skradła mi serce :)

Anna Żochowska 22:40, 07 maj 2012

Danusiu z przyjemnością przeczytałam artykuł i pooglądałam zdjęcia 3 krotnie:) czy te cudeńka ze zdjęć można kupić w tym sklepie?Jeszcze do niego wrócę:)

Gabriela Jędrys 22:43, 07 maj 2012

Chciałabym mieć taki "zaniedbany" ogód:). Chyba zacznę sadzić u siebie żywopłoty:D.

Barbara Krajewska 00:18, 08 maj 2012

Ach, ta ostróżka - cudo!!!

Joku 10:07, 08 maj 2012

Mnie urzekły konsekwentnie kolorystycznie dobrane rośliny - dominuje tonacja niebiesko - różowa. Też zaniedbania nie widziałam, no może niewielkie zakątki.

recento 21:55, 16 maj 2012

Mnie natomiast bardzo spodobał, sie spodobał bardzo ciekawy bluszcz /pstry z białymi przyrostami/ /Danusia zdj. wysłalem na Twoją skrzynke/