Talerzowate kwiatostany krwawników występują w kolorach białym, żółtym, różowym, pomarańczowym i czerwonym Achillea czyli krwawnik to moje odkrycie ostatnich dwóch lat. Po raz pierwszy zwróciłam na nie uwagę w ogrodzie angielskim Wollerton. Miały niespotykany, terrakotowy kolor. Tak też nazywała się ta odmiana, 'Terracota'.

Chociaż nie wszystkim krwawniki się podobają, bo można je w naturze uznać za chwasty, to jednak za sprawą nowych, atrakcyjnych kolorystycznie odmian, zachwycają i już.

Te piękne rodzime kwiaty w kolorze białym wyglądają z daleka jak małe płatki śniegu. Często je widać w stanie dzikim na poboczach dróg lub na skraju zaniedbanych sadów. Te rośliny polecam początkującym, bo są niezwykle łatwe w uprawie.

Charakterystyka krwawników

Pochodzą z rodziny astrowate. Mają aromatyczne, delikatne, pierzaste, "paprociowe" listki, tworzące gęstą matę i dopiero gdy wypuszczą kwiaty, stają się trzykrotnie wyższe. Talerzowate kwiatostany w kolorach białym, żółtym, różowym, pomarańczowym i czerwonym górują na rabacie, tworząc idealny, pastelowy lub wyrazisty i mocny dodatek wśród innych kwiatów.

Osiągają 60, a nawet 80 cm wysokości i kwitną od połowy, do końca lata, a nawet do pierwszych przymrozków. Jeszcze teraz można podziwiać ich delikatne kwiatostany. Mają silny, słodki zapach, podobny do chryzantem.

Achillea 'Walther Funcke' Krwawników jest około 120 gatunków, większość pochodzi z Europy (także z Azji północnej i zachodniej oraz Ameryki Północnej), ale do ogrodu polecam krwawnik pospolity (Achillea millefolium) w odmianach ogrodowych.

Warunki uprawy i pielęgnacja

Krwawnik pospolity dobrze rośnie w suchej, bogatej w próchnicę glebie, ważne - nie kwaśnej. Nie znosi gliny, ponieważ zbytnio trzyma wilgoć, a to szkodzi krwawnikom. Nie lubi też zbitych gleb, woli takie zaprawione kompostem.

Krwawnik kocha słońce i dopiero wtedy znakomicie kwitnie i rozrasta się. Może być nawet uznawany za roślinę inwazyjną, ponieważ szybko się rozprzestrzenia przy pomocy rozłogów. Nawet, gdy już przekwitnie nieźle wygląda i nie szpeci.

Achillea 'Credo' Po przekwitnięciu kwiatostany należy ściąć. Pędy zostawiamy na zimę, a wiosną koniecznie je przycinamy. Co 3-4 lata rośliny odmładzamy w celu utrzymania zdrowego wyglądu.

Rozmnażanie

Krwawniki rozmnażamy przez podział kęp. Najlepszy czas, aby podzielić rośliny to wczesna wiosna czyli u nas kwiecień.

Możliwe jest także rozmnażanie z nasion. Jeśli sami je zbieramy, czekamy, aż kwiatostany będą całkowicie suche. Wycinamy je, przechylamy kwiatem do dołu i umieszczamy w papierowej torebce. Wyschnięte, same opadną.

Kiełkują łatwo o każdej porze roku, aby tylko było ciepło od 18 do 25 °C. Nasiona wysiewamy do skrzyneczek lub doniczek na powierzchnię gleby, nie przykrywamy, gdyż wymagają światła. Inni ogrodnicy z kolei zalecają leciutko przykrywać. Nasiona kiełkują w ciągu 5 do 10 dni. Kiedy mają pierwsze liście właściwe, pikujemy do małych doniczek. Gdy ładnie wyrosną, sadzimy na miejsce stałe.

Achillea 'Paprika' Najpopularniejsze odmiany A millefolium

  • 'Cassis' posiada rzadki, porywający, wiśniowy kolor. Dobrze pasuje do kwiatów delikatnie żółtych
  • 'Lilac Beauty' ma kwiaty w kolorze liliowo-fioletowym, delikatne
  • 'Red Velvet' wyróżnia się krwistą czerwienią jak rubinowy naszyjnik
  • 'Terracotta' początkowo jest pomarańczowa, aby potem stać się kremową, niczym biskwitowe ciasteczka. Ta odmiana idealnie pasuje do ostnicy delikatnej, jest po prostu zjawiskowa w tym zestawieniu
  • 'Credo' jest delikatnie kremowa
  • 'Walther Funcke' ma rdzawo-pomarańczowy kolor

Choroby i szkodniki

Achillea filipendulina Choroby w zasadzie nie występują (ewentualnie możliwy mączniak), natomiast groźne mogą być ślimaki, które objadają liście. Możliwe także kolonie mszyc. Krwawnik uważany jest za roślinę odstraszającą szkodniki.

Zestawienia i zastosowanie

Krwawniki grają pierwsze skrzypce latem, są doskonałe na rabaty bylinowo-trawiaste typu preriowego, gdyż dodają delikatnej tekstury, zwłaszcza z dodatkiem traw. Ładnie wyglądają w ogrodach skalnych lub takich w naturalistycznym stylu. Zachwycają oszronione.

Dodatkową zaletą jest wabienie pszczół i motyli (są bogate w nektar). Kwiaty przyciągają pożyteczne owady, w tym biedronki i pasożytnicze osy, które polują na szkodniki ogrodowe, w szczególności mszyce. Mrówki nie lubią ich zapachu.

Niektóre gatunki, np. krwawnik pospolity i krwawnik kichawiec mają własności lecznicze jako środek hamujący krwawienie. Podobno drobno posiekane liście dodaje się do sałatek lub na kanapki. Dodają przyjemnego, ostrego smaku. Liście krwawników to dobry aktywator kompostu, przyspieszają rozkład materii organicznej.

Gatunki najczęściej uprawiane: Achillea obscura, Achillea nana, Achillea ptarmicifolia, Achillea ptarmicoides, Achillea clavenae, Achillea tomentosa, Achillea filipendulina, Achillea compacta.

Krwawniki, jak już wspomniałam idealnie pasują do traw np. Anemanthele lessoniana, ziół, w tym do fioletowo kwiatnącego Origanum laevigatum 'Herrenhausen', trzcinnika (Calamagrostis × acutiflora 'Karl Foerster'), ciemnoniebieskiej szałwii (Salvia nemorosa 'Caradonna'). jarzmianek (Astrantia major 'Claret'), bylicy (Artemisia ludoviciana), jeżówek (Echinacea purpurea), werbeny patagońskiej (Verbena bonariensis), śmiałka (Deschampsia cespitosa 'Goldtau'), pysznogłówki (Monarda didyma), orlików (Aquilegia), bodziszków (Geranium), funkii (Hosta), trytomy (Kniphofia uvaria).

Idealnym towarzystwem jest też Stipa tenuissima. Ostatnio zestawiałam je właśnie z tą delikatną trawą i wilczomleczem np. odmiany 'Paprika' lub 'Rudolph'. Proponuję także jako towarzystwo jesienne bylinowe astry. Możliwości jest bardzo wiele.

Fot. Danuta Młoźniak

Słowa kluczowe: byliny, rośliny
20 komentarzy:
Agnieszka Muchowska 15:40, 12 wrz 2013

Piękne! Na razie mam tylko kichawiec z własnego siewu, ale od dawna mam ochotę na kolorowe odmiany. Po obejrzeniu tych zestawień chyba wykupię wszystkie dostępne w internecie kolory. :) Czy te ciermnopurpurowe liście to sadziec? Piękne tło dla różowych krwawników.

Debra 15:49, 12 wrz 2013

Dzięki za atrykuł, mam kilka krwawników, ale mam zamiar miec więcej, więc takie zebrane wiadomości w jednym miejscu to wielka pomoc. Mam na razie tylko 'Red Velvet', intensywnie czerwone kwiatostany pięknie się przebarwiają, u mnie rosną z miskantem Gnome, pod werbeną patagońską.

Danuta Młoźniak 19:18, 12 wrz 2013

Ciemnopurpurowe liście to rzeczywiście sadziec (Eupatorium rugosum 'Chocolate', synonim Ageratina altissima 'Chocolate' ). Stanowi mocny kontrast dla różowych lub białych krwawników i innych kwiatów. Należy do tej samej rodziny co krwawniki i kwitnie na biało, ma puszyste kwiatostany. Także przyciąga motyle.

Przetacznik 15:45, 13 wrz 2013

Krwawniki są bardzo efektowne w takich większych skupiskach, u mnie też rośnie 'Terracota' i kilka innych kolorów. Sprawiły mi niespodziankę, bo po kwitnieniu ścięłam łodygi, a teraz we wrześniu wypuściły nowe kwiatostany : ) Lubię artykuły pisane przez Danusię. Są swobodnie, ładnie napisane, no i ta ilość zdjęć! : )

Anna Żochowska 20:47, 29 lis 2013

Ja bardzo lubię krwawniki i miałam ich trochę w rajskim, teraz będę musiała odbudowywać kolekcję:) dzięki za artykuł:)

A_gawa 20:25, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

iwka 10:13, 14 sie 2015

właśnie sobie kupiłam kilka sztuk:)

Kasia W 22:14, 14 sie 2015

A mnie różowe krwawniki całkowicie zbielaly. Co może być przyczyna ?

malgol 11:44, 13 lip 2016

A czy krwawnik Terracota będzie pasował do fioletowej liatry?

Danuta Młoźniak 14:44, 13 lip 2016

Gdyby krwawnik był bardziej żółty, a nie taki cieniowany w różnej fazie kwitnienia, pasowałaby moim zdaniem, a jeśli to odmiana "Terracotta" to liatra jest zbyt "różowa". Ale to moje zdanie.

Do tego krwawnika bardziej pasuje szałwia 'Caradonna", Stipa tenuissima, Perovskia 'Blue Spire', Penstemon 'Raven'. Ciemne i mocne fiolety.

malgol 11:25, 19 sie 2016

Dzięki Danusiu za wskazówki.W przyszłym sezonie zabiorę się za wprowadzenie krwawników na którąś rabatke :) Teraz już w szkółkach wyglądają jak zielsko :)

Danuta Młoźniak 15:59, 19 sie 2016

Niekoniecznie Małgosiu, bo obecnie spotykam kwitnące i ładne. Poszukaj.

kleszcz72 13:19, 22 sie 2016

To ja dopytam jeszcze jaki krwawnik będzie pasował do liatry i rozchodnika o ciemnych liściach?Cerise Queen,Love Parade czy moze...coś innego ;)

Danuta Młoźniak 17:57, 22 sie 2016

Do liatry, a szczególnie do rozchodnika o ciemnych liściach będzie pasował krwawnik cieniowany, różne odcienie różowego z lekką nutką beżu - Achillea millefolium 'Strawberry Seduction' lub blady ‘Lachsschonheit', także mocny 'Summerwine'.

Ale najbardziej moim zdaniem pasuje 'Desert Eve™ Deep Rose', który ma mocny kolor, ładnie kontrastujący zarówno z liatrą, jak i rozchodnikiem.

kleszcz72 15:09, 23 sie 2016

Dziękuję za szybką odpowiedż.jestem pod wrażeniem Pani zaangażowania.W przyszłym roku mam nadzieję pokazać swój ogród :)

Danuta Młoźniak 15:11, 23 sie 2016

Bardzo serdecznie zapraszamy na nasze ogrodowiskowe forum pięknych polskich ogrodów.

Bombi 12:45, 19 lut 2019

Czytałam, żeby nie sadzić kilku odmian na jednej rabacie, bo po jakimś czasie przez wzajemne zapylanie tracą swoje indywidualne kolory i ujednolicają się. Jak sobie z tym radzicie?

Ania

Danuta Młoźniak 07:59, 20 lut 2019

Nie da się temu zaradzić, trzeba się z tym pogodzić.

JolaZ 09:44, 01 wrz 2021

Zastanawiam się ile sadzonek mniejszych odmian (mam Cassis i Cerise queen) trzeba posadzić w grupie, żeby stanowiły ładną plamę kolorystyczną? Cerise queen posadziłam już wiosną, ale za gęsto, muszę je przesadzić, jak będzie można i teraz robię drugą rabatę i nie chciałabym popełniać jeszcze raz tego samego błędu. Poza tym kwiaty lubią jednak się pokładać, więc aż się prosi, żeby krwawniki miały jakąś "podpórkę" z innych bylin. Na pierwszej rabacie rosną z Carex everillo, kolorystycznie pięknie, ale Carex nie jest za wysoki i krwawnik się na nim kładzie. Jak sobie z tym poradzić?

Danuta Młoźniak 16:27, 01 wrz 2021

Posadzić z ostnicą (Stipa) i z jeżówkami. Około 9 szt w grupie lub mieszać jak na łące.