Echinacea pallida czyli jeżówka blada, to zachwycająca bylina ogrodów preriowych. W naszym ogrodzie rośnie na szerokiej rabacie bylinowej z południową wystawą już drugi rok. Bałam się, że nie przezimuje, bo gleba dobrze trzyma wilgoć, a ta jeżówka lubi bardzo dobrze zdrenowane miejsca, ale udało się i wiosną wznowiła wzrost. Teraz wspaniale kwitnie.

Wg mnie, to najpiękniejsza z jeżówek, niezwykle ujmująca, subtelna, delikatna w wyglądzie. Kołysze się na wietrze i przyciąga niezliczoną ilość motyli i pszczół.

Charakterystyka i pochodzenie

Ta śliczna jeżówka pochodzi z północnoamerykańskich prerii. Należy do rodziny Asteraceae (astrowate).

Kwitnie od lipca do września dużymi, bladoróżowymi kwiatami, gdzie nietypowo dla większości jeżówek, płatki są skierowane w dół. Dzięki temu doskonale radzi sobie z ulewami i długotrwałym deszczem, bo woda sobie spływa w dół i płatki nie zagniwają.

Łodygi są długie i wraz z kwiatem osiągają 80-100 cm. Stanie się to mniej więcej po 3 latach od wsadzenia na miejsce stałe. Liście są zielone, wąskolancetowate.Najpopularniejsze gatunki i odmiany:

Echinacea pallida 'Hula Dancer'

Warunki uprawy i pielęgnacja

Jeżówka lubi dobrze przepuszczalną glebę (wymagany jest drenaż), może rosnąć nawet we wzbogaconym w kompost piasku. Gliny nie lubi. Źle rośnie i źle zimuje w gliniastej, mokrej glebie. Ale latem lubi stałą wilgoć w korzeniach.

PH wymagane - obojętne lub zasadowe. Stanowisko - uwielbia słońce .

Gdy przekwitnie, dobrze jest wyciąć łodygi, co zachęci jeżówkę do ponownego kwitnienia. Przed zimą pozostawiamy łodygi nie przycięte, dopiero wiosną ścinamy aż do ziemi. Ścięte pędy mogą posłużyć jako ściółka.

Rośliny dobrze jest zasilić niewielką ilością spróchniałego obornika lub dojrzałego kompostu. Co 4-5 lat dzielimy kępy i rozsadzamy na świeże miejsce.Rozmnażanie

Jeżówkę bladą rozmnażamy przez siew nasion wiosną w minimalnej temperaturze 13 stopni. W tym roku wysiałam ją w marcu, na miejsce stałe wysadziłam w maju. Jeszcze nie kwitnie, ale kępki są bardzo ładne i zdrowe.

Inny sposób rozmnażania - przez podział rozrośniętych egzemplarzy (możliwy wiosną lub jesienią).

Choroby i szkodniki

Szkodniki na jeżówkach nie występują, ale młode przyrosty mogą być zjadane przez ślimaki. Jeśli chodzi o choroby grzybowe - mogą je atakować na wilgotnych glebach, co doprowadza do zamierania jeżówek.Zestawienia i zastosowanie

Jeżówki blade są wszechstronne i szczególnie efektowne. Ładnie wyglądają na rabatach z krwawnicami, floksami, liatrami, tawułkami, różami, czyśćcem wełnistym, jarzmiankami, pysznogłówkami i świerzbnicą. Mogą też znaleźć zastosowanie na wysokich łąkach kwietnych, w ogrodach preriowych z trawami, a także są doskonałe na kwiat cięty.

Pokochajmy więc jeżówkę bladą, a gdy nam odwzajemni tę miłość, nada romantyczny ton i szyk naszym bylinowym rabatom. Ja już ją pokochałam i to z wzajemnością.

Link do moich książek

Tekst i fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

Słowa kluczowe: rośliny, byliny, portrety roślin
10 komentarzy:
iwka 09:58, 26 lip 2018

Swoje wysialam późno, na początku czerwca. Siewki mają dopiero po dwa trzy listki. Słabo rosną. Kiedy je przesadzic do gruntu?

Danuta Młoźniak 21:16, 27 lip 2018

Ja też późno siałam, z wielodoniczek pikowałam w szósteczki i to im dało więcej miejsca. Dostały lepsze warunki, dzięki czemu szybciutko podrosły. W gruncie mają obecnie około 15 cm wysokości, kępki mają sporo liści i ładnie się bujnęły.

Radziłabym je przesadzić jeszcze w kompost, chyba są za małe do gruntu. Raczej nie na termin bym patrzyła, a na ich wielkość. Moje mam nadzieję, że zakwitną w tym sezonie.

Anna_ogrodniczka 12:27, 30 lip 2018

Danusiu dziękuję za kolejny wspaniały artykuł tam razem o jeżówkach. Ja również je pokochałam i rosną w moim ogrodzie. Wg. mnie jeżówki są bardzo wdzięcznymi roślinami.Pięknie i długo kwitną, są roślinami mało wymagającymi. Szybko się rozmnażają (przynajmniej u mnie:) Skorzystam z Twoich rad z jakimi roślinami je skomponować:)

AgnieszkaW 16:50, 30 lip 2018

Jeżówka blada również skradła moje serce. Jest przepiękna. U mnie też rośnie już kilka jej egzemplarzy, ale jeszcze nie kwitnie, bo jest młodziutka (kępki mają ok. 15-20 cm wysokości, część pojedynczych, część podwójnych). Jak myślisz, Danusiu, ma szansę zakwitnąć jeszcze w tym roku?

Danuta Młoźniak 17:06, 30 lip 2018

Ma szansę, jak najbardziej, tylko późno. Ja też czekam na kwitnienie moich siewek z tego roku.

AgnieszkaW 17:13, 30 lip 2018

Oj, to bardzo mnie ta odpowiedź ucieszyła:). Czekam w takim razie na jej kwitnienie.

magdaw 08:52, 01 sie 2018

Moja jeżówka kwitnie cudnie, zauważyłam jej jedna wadę , ma delikatne pędy i pokładła się po silnych wiatrach...

anabuko1 20:11, 08 paź 2018

Parę dni temu kupiłam kwitnącą jeżówkę.Październik.. sroka kupiła.;0 Boję się trochę czy mi przezimuje ? Czy może macie doświadczenie w sadzeniu tak późno jeżówek ?? Może czymś okryć na zimę ?

Danuta Młoźniak 20:55, 08 paź 2018

Ja sadziłam 4 dni temu. Przezimuje. Jakby mroźno się robiło, to najwyżej zgromadź stroisz świerkowy. Przykryjesz jak będzie potrzeba, wtedy więcej śniegu takie okrycie zatrzyma. Posadź i podlej.

anabuko1 21:43, 08 paź 2018

Dziękuję Danusiu, to już jestem spokojniejsza.:) tak zrobię :)