Piękny trawnik idealnie skoszony Trawnik w ogrodzie to wspaniałe tło dla roślin, pod warunkiem, że o niego dbamy. Jednak nie zawsze mamy tyle czasu, aby wykonać wszystkie niezbędne zabiegi. Poniżej przedstawiamy sposoby, jak skrócić czas, który powinniśmy poświęcić na jego pielęgnację.

Skład gatunkowy traw na naszym trawniku jest jedną z przyczyn mających wpływ na jego wygląd, ale podstawową przyczyną niepowodzenia jest brak właściwej pielęgnacji. W większości przypadków obserwujemy koszmarne trawniki, gdzie trawa uschła a jej miejsce zajmują wszechobecne chwasty lub mech.

Trawniki regularnie koszone (minimum 1 raz w tygodniu), nawożone i podlewane będą wyglądały porządnie, nawet jeśli pojawią się chwasty. Można je bowiem usunąć przy pomocy Bofixu. Jeśli mają zachwycać swoją soczystą zielenią, potrzebują o wiele staranniejszej pielęgnacji. Lista rutynowych zabiegów dla przeciętnego właściciela trawnika jest jednak zbyt długa. Zakładając trawnik musimy sobie zadać pytanie czy sprostamy zadaniu, jakim jest bez wątpienia jego pielęgnacja? Jeśli mamy mało czasu , ograniczmy do minimum jego powierzchnię i załóżmy automatyczny system nawadniający, bowiem koszenie i podlewanie to dwa najbardziej czasochłonne zajęcia.

Powierzchnia trawnika

Aby ograniczyć powierzchnię naszego trawnika powinniśmy:

  • wytyczyć rabaty i zgrupować rośliny
  • wyściółkować je korą lub żwirem
  • wsadzić rośliny zadarniające ( płożące ) pod drzewami

System nawadniający

Sprawny system podleje trawnik o wiele szybciej i lepiej niż my

Jeśli mamy już założony ogród i trawnik, nigdy nie jest za późno, aby zainstalować automatyczne nawadnianie. Szybko i sprawnie wykona to firma ogrodnicza. Przede wszystkim nie zniszczy roślin i trawnika. System automatycznego nawadniania zaoszczędzi nasz czas i wodę.

Koszenie trawnika

Aby uprościć i skrócić czas koszenia powinniśmy:

  • unikać zakładania trawników na skarpach. Należy tam posadzić np. irgi płożące lub zbudować murki oporowe
  • unikać za wszelką cenę trudnych narożników i skomplikowanych krzywizn. Linia trawnika może mieć nieregularny zarys, ale bez przesady. Najłatwiej kosić prostokątny trawnik.
  • unikać stawiania ławek i donic bezpośrednio na trawniku,gdyż trzeba tracić czas na ich przestawianie
  • obciąć zwisające gałęzie np. świerków, gdyż za każdym razem musimy je odchylać przy koszeniu
  • utrzymywać przycięty kant trawnika. Wygląda on estetycznie i ułatwia koszenie. Służy do tego specjalny przyrząd - nóż do cięcia brzegów trawnika
  • wzdłuż ogrodzenia czy murku utrzymywać pas bez trawy. Nie musimy wtedy docinać ręcznie niedostępnego miejsca.

Dzięki tym sposobom znacznie zaoszczędzimy czas i dłużej możemy się cieszyć pięknym ogrodem.

Realizacje - Gardenarium

Fot. Danuta Młoźniak

Słowa kluczowe: trawnik
0 komentarzy: