Ifejon jednokwiatkowy (Ipheion uniflorum syn. Triteleia uniflora, Tristagma uniflorum) to niewielka i niezawodna roślina cebulowa, pochodząca z Ameryki Południowej (Argentyna, Urugwaj), która należy do tej samej rodziny co czosnek (Alliaceae), choć do czosnku podobna nie jest.
Ifejon jest powszechnie uprawiany w Wielkiej Brytanii, Francji, Nowej Zelandii i Australii, gdzie rośnie prawie dziko na terenach naturalnych, trawnikach. Szybko się rozmnaża i rozprzestrzenia, tworząc rozległe skupiska. Wysokość roślin około 10-15 cm.
W Anglii występuje prawie od 200 lat (od 1820 r.), gdy pierwsze cebulki zostały przywiezione przez łowców roślin z Argentyny.
Ifejon kwitnie właśnie teraz, czyli na początku kwietnia. Liście ma podłużne, ciemnozielone, kwiaty w kształcie gwiazdy, często z jaśniejszą smugą, które otwierają się szeroko w słoneczne dni. Słodko pachną miodem. Dzisiaj sprawdziłam. Trzeba jednak przyklęknąć. Kolor kwiatów biały, niebieski, a nawet różowy.
Warunki uprawy i pielęgnacja
Ifejon może w bardzo mroźne zimy wymarzać, wytrzymuje podobno do minus 15 stopni, dlatego dość ważne jest głębokie zakopanie cebulek (7-8 cm). Lubi piaszczyste gleby, pełne słońce, choć u mnie rośnie od wschodu więc słońce ma tylko przed południem. Zniesie wspaniale stanowisko pod luźnymi koronami drzew, które wiosną są jeszcze w stanie bezlistnym. Ochronią go przez wiatrem.
Nie wymaga szczególnej uwagi. Ani nie trzeba go wykopywać, ani rozsadzać. Wczesnym latem liście zamierają, a rośliny przechodzą w stan uśpienia. Odrodzą się następnej wiosny w większej ilości.
Rozmnażanie
Cebulki wykopujemy późnym latem i sadzimy albo od razu albo jesienią (wrzesień). Rozmnażają się także przez samosiew. Jednak nie powtarzają wtedy cech rośliny matecznej.
Odmiany i kolory
W naturze ifejon występuje w różnych odcieniach niebieskiego, ale dzięki krzyżowaniu otrzymano atrakcyjne odmiany:
- białe: 'Alberto Castillo', 'White Star', 'Album'
- niebieskie: 'Wisley Blue', 'Jessie', 'Rolf Fiedler'
- różowe: 'Tessa', 'Charlotte Bisshop'
- ciemny fiolet: 'Froye Mill'
Zastosowanie
Ifejon jest znakomitym dodatkiem na brzegu wiosennej rabaty, na skalniaku, zwłaszcza wśród bylin żółto kwitnących (omieg kaukaski, gęsiówka kaukaska), a także wśród niskich narcyzów. Można go też mieszać z szafirkami, karłowymi irysami, anemonami, sasankami, pierwiosnkami, cebulicami.
Naturalnie wygląda w dużej ilości na trawniku. Doskonale daje się też wykorzystywać do pędzenia w domu najlepiej w płaskich doniczkach typu misa.
Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium
Nie znałem tej rośliny - wygląda pięknie w donicy. Kwitnie dłużej niż typowe cebulowe?
Tego jeszcze nie wiem. Przekonam się w porównaniu do cebulicy.
Miałam kiedyś podobne, mąż, przed laty przywiózł je z Kanady, ale wymarzły...
Miło mi Cię czytać Danusiu:) Białe są śliczne, zwłaszcza w dużych skupiskach wyglądają wesoło. Pozdrawiam
Urocza ta roślinka - takie gwiazdkowate te kwiatuszki ma :D.
sliczna, tez jej nie znalam. Moze kiedys bedziemy miec okazje sie poznac ;)
Urocza i delikatna, szkoda że chyba u nas nie wytrzyma w gruncie, może dobry sposób na nią, to donice. Żal, że klimat ogranicza nas, a tyle piękności na świecie do posadzenia:)
Na razie ifejon i cebulica idą równo. Jedno i drugie kwitnie. Irenko, u mnie ifejon wyrósł z zeszłego roku, więc przezimował. Biały i niebieski. Biały jest bardziej trwały.
Nie słyszałam jeszcze o tej roślince. Bardzo zwiewne kwiatuszki.
Nie słyszałam jeszcze o tej roślince. Bardzo zwiewne kwiatuszki.