Ipheion uniflorum 'White Star' Ifejon jednokwiatkowy (Ipheion uniflorum syn. Triteleia uniflora, Tristagma uniflorum) to niewielka i niezawodna roślina cebulowa, pochodząca z Ameryki Południowej (Argentyna, Urugwaj), która należy do tej samej rodziny co czosnek (Alliaceae), choć do czosnku podobna nie jest.

Ifejon jest powszechnie uprawiany w Wielkiej Brytanii, Francji, Nowej Zelandii i Australii, gdzie rośnie prawie dziko na terenach naturalnych, trawnikach. Szybko się rozmnaża i rozprzestrzenia, tworząc rozległe skupiska. Wysokość roślin około 10-15 cm.

W Anglii występuje prawie od 200 lat (od 1820 r.), gdy pierwsze cebulki zostały przywiezione przez łowców roślin z Argentyny.

Ifejon kwitnie właśnie teraz, czyli na początku kwietnia. Liście ma podłużne, ciemnozielone, kwiaty w kształcie gwiazdy, często z jaśniejszą smugą, które otwierają się szeroko w słoneczne dni. Słodko pachną miodem. Dzisiaj sprawdziłam. Trzeba jednak przyklęknąć. Kolor kwiatów biały, niebieski, a nawet różowy.

Ipheion uniflorum 'Jessie' Ipheion uniflorum 'White Star'

Warunki uprawy i pielęgnacja

Ifejon może w bardzo mroźne zimy wymarzać, wytrzymuje podobno do minus 15 stopni, dlatego dość ważne jest głębokie zakopanie cebulek (7-8 cm). Lubi piaszczyste gleby, pełne słońce, choć u mnie rośnie od wschodu więc słońce ma tylko przed południem. Zniesie wspaniale stanowisko pod luźnymi koronami drzew, które wiosną są jeszcze w stanie bezlistnym. Ochronią go przez wiatrem.

Nie wymaga szczególnej uwagi. Ani nie trzeba go wykopywać, ani rozsadzać. Wczesnym latem liście zamierają, a rośliny przechodzą w stan uśpienia. Odrodzą się następnej wiosny w większej ilości.

Rozmnażanie

Cebulki wykopujemy późnym latem i sadzimy albo od razu albo jesienią (wrzesień). Rozmnażają się także przez samosiew. Jednak nie powtarzają wtedy cech rośliny matecznej.

Ipheion uniflorum 'Alberto Castillo' Ipheion uniflorum 'Jessie'
Ipheion uniflorum 'Tessa' Ipheion uniflorum 'White Star' w leśnym ogrodzie

Odmiany i kolory

W naturze ifejon występuje w różnych odcieniach niebieskiego, ale dzięki krzyżowaniu otrzymano atrakcyjne odmiany:

  • białe: 'Alberto Castillo', 'White Star', 'Album'
  • niebieskie: 'Wisley Blue', 'Jessie', 'Rolf Fiedler'
  • różowe: 'Tessa', 'Charlotte Bisshop'
  • ciemny fiolet: 'Froye Mill'

Ipheion uniflorum 'Album' Ipheion uniflorum 'Tessa'

Zastosowanie

Ifejon jest znakomitym dodatkiem na brzegu wiosennej rabaty, na skalniaku, zwłaszcza wśród bylin żółto kwitnących (omieg kaukaski, gęsiówka kaukaska), a także wśród niskich narcyzów. Można go też mieszać z szafirkami, karłowymi irysami, anemonami, sasankami, pierwiosnkami, cebulicami.

Naturalnie wygląda w dużej ilości na trawniku. Doskonale daje się też wykorzystywać do pędzenia w domu najlepiej w płaskich doniczkach typu misa.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

10 komentarzy:
Sebek 23:29, 04 kwi 2017

Nie znałem tej rośliny - wygląda pięknie w donicy. Kwitnie dłużej niż typowe cebulowe?

Danuta Młoźniak 07:32, 05 kwi 2017

Tego jeszcze nie wiem. Przekonam się w porównaniu do cebulicy.

Rumianka 13:39, 05 kwi 2017

Miałam kiedyś podobne, mąż, przed laty przywiózł je z Kanady, ale wymarzły...

skarabeusz 20:56, 05 kwi 2017

Miło mi Cię czytać Danusiu:) Białe są śliczne, zwłaszcza w dużych skupiskach wyglądają wesoło. Pozdrawiam

Katkak 19:37, 06 kwi 2017

Urocza ta roślinka - takie gwiazdkowate te kwiatuszki ma :D.

Basilikum 21:36, 09 kwi 2017

sliczna, tez jej nie znalam. Moze kiedys bedziemy miec okazje sie poznac ;)

Irena Miłek 17:57, 13 kwi 2017

Urocza i delikatna, szkoda że chyba u nas nie wytrzyma w gruncie, może dobry sposób na nią, to donice. Żal, że klimat ogranicza nas, a tyle piękności na świecie do posadzenia:)

Danuta Młoźniak 19:15, 17 kwi 2017

Na razie ifejon i cebulica idą równo. Jedno i drugie kwitnie. Irenko, u mnie ifejon wyrósł z zeszłego roku, więc przezimował. Biały i niebieski. Biały jest bardziej trwały.

Mathildis 10:15, 01 maj 2017

Nie słyszałam jeszcze o tej roślince. Bardzo zwiewne kwiatuszki.

Mathildis 10:16, 01 maj 2017

Nie słyszałam jeszcze o tej roślince. Bardzo zwiewne kwiatuszki.