Ogród, Perch Hill Farm, położony jest w hrabstwie  East Sussex i otwarty tylko kilka dni w roku Od dłuższego czasu planowałam wizytę w ogrodzie Perch Hill, ponieważ byłam bardzo ciekawa, jak działa i w jakim otoczeniu przebywa znana ogrodniczka, pisarka, prezenterka i osobowość telewizyjna, Sarah Raven - córka znanego botanika Johna Earle Raven. Nieżyjący już ojciec Sary stworzył ogród Docwra's Manor, w którym byłam w 2010 roku.

Mąż Sary, znany pisarz Adam Nicolson, jest wnukiem Sir Harolda Nicolsona i Vity Sackville-West - twórców romantycznego ogrodu Sissinghurst. Nadmienię, że Adam Nicolson był obecny w ogrodzie i nawet z nim rozmawialiśmy.

Ogród, Perch Hill Farm, położony jest w hrabstwie East Sussex i otwarty tylko kilka dni w roku, co nie pozwala na przyjazd w dowolnym czasie. Sarah Raven prowadzi tutaj kursy ogrodnictwa, układania kwiatów, gotowania oraz inną działalność z dziedziny biznesu ogrodniczego.

Widok ścieżki prowadzącej do ogrodu pod łukami z leszczyny Dalie w deszczu i słońcu
Grządki z kwiatami do bukietów Uroczy placyk wypoczynkowy

My byliśmy w październiku. To ostatni termin, gdy ogród był otwarty w tym roku. O tej porze kwitły najwspanialsze kwiaty na bukiety - jesienne dalie.

Przyjechaliśmy jako jedni z pierwszych. Mieliśmy hotel 6 km stąd, więc podróż była krótka. Przywitał nas rzęsisty deszcz, ale mając doświadczenie w zwiedzaniu ogrodów angielskich, nie byłam tym przerażona. W deszczu, spod parasolki też potrafią wyjść całkiem niezłe zdjęcia. Nie myliłam się. Po kilku minutach i pierwszych krokach po ogrodzie - deszcz uspokoił się i wyszło słońce.

Dalia Dalia
Dalia Dahlia 'American Dawn'

Oglądałam zdjęcia tego angielskiego raju ogrodowego z różnych pór roku i stwierdziłam, że zawsze wypełniają go kolory. Tak było i tym razem, choć rabaty wydały się jednak troszkę puste. Widać, że to była już jesień. Nie zabrakło imponującego wachlarzu kolorów. Pyszniły się zarówno kwiaty jak i warzywa, które pięknie posadzone w ogrodzie, można przez cały rok wykorzystywać do gotowania. Sarah ma talent i wymyśla unikatowe przepisy, dzieląc się ze słuchaczami wiedzą z zakresu zdrowego żywienia.

Skarpa z warzywami Warzywniki, fot. Michał Młoźniak
W tej sali odbywają się zajęcia i wykłady Przejście przy szklarni

Warzywa, dalie i inne kwiaty do cięcia

Ogród jest podzielony na małe rabaty, na których uprawiane są różnorodne kwiaty do bukietów: kosmosy, tytoń ozdobny, kleome, dalie, nachyłki, mieczyki, kanny, cynie. Na południowym stoku uprawia się przez cały rok warzywa (kolorowe sałaty, bakłażany, pomidory, ziemniaki, groszek, karczochy, szczaw, cukinie, ogórki, dynie, kukurydzę) i zioła.

Sarah pokazuje sposoby ich wspierania poprzez umieszczenie przeróżnych obelisków, kratownic, łuków i podpór., które w łatwy sposób można wykonać bez żadnych nakładów, używając jedynie pędów leszczyny lub wierzby. Podpory pozwalają więcej pomieścić w ogrodzie i zapewnić izolację od ziemi, co zapobiega gniciu warzyw.

Podpory z gałęzi
rpDzwony do bielenia rabarbaru Latarenka do świec

Ścieżki są wyspane drobnym żwirem. Niektóre są ceglane. To niesłychanie produktywny ogród, bowiem Sarah uwielbia wysiewy, spacery po ogrodzie i zrywanie warzyw do posiłków.

Ważną budowlą jest odrestaurowana stodoła, w której odbywają się warsztaty. Szklarnia służy do serwowania poczęstunku i wypicia herbaty. ustawiono tutaj na stołach mnóstwo małych doniczek, w których od wiosny kwitną narcyzy, krokusy, pierwiosnki, hiacynty i ciemierniki. Jesienią kwitły alstremerie, gazanie i dalie.

Kolejny charakterystyczny budynek to suszarnia chmielu.

Suszarnia chmielu Dalia 'Blue Bayou'
Wspólne zdjęcie pamiątkowe, fot. Michał Młoźniak Alstremerie, gazanie, dalie, fot. Michał Młoźniak

Co jest głównym sekretem Sary Raven? Wielka pracowitość, chęć działania i naturalny sposób uprawy ogrodu, a w kompozycjach kwiatowych odważne, choć oszczędne mieszanie kolorów i tekstur. Ulubiony zestaw kolorów: - śliwkowo-pomarańczowo-czerwony. Zapytana, co sprawia jej największą przyjemność, odpowiada: "ciągle uczyć się i nauczać innych tego, czego się sama nauczyłam".

Po smacznym poczęstunku, gorącej herbacie i zakupach w sklepie, udaliśmy się w dalszą podróż. To był naprawdę piękny dzień.

Moje ogrodnicze książki

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Pomocny artykuł - Podpory naturalne dla roślin

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
17 komentarzy:
pestka56 11:35, 26 gru 2016

Żeby skomentować ten artykuł mogę napisać tylko, że wspaniałe ogrody tworzą ludzie o wspaniałej osobowości i pasji :)

Bardzo chciałabym zobaczyć podpory wykonane z wierzby i leszczyny. Mogę mieć takich gałęzi dużo, bo mam cały płot wierzbowy, a do tego kilka pokaźnych leszczyn. Trochę z tego korzystam, ale interesuje mnie jakie pomysły na podpory ma doświadczona ogrodniczka. Czy masz, Danusiu, jakieś zdjęcia, na których widać jak one wyglądają?

Sebek 11:45, 26 gru 2016

Piękny i zadbany ogrod, wypad udał się Wam swietnie:)

Joku 12:04, 26 gru 2016

Piękny prezent na święta, bardzo mnie ucieszył. Dziękuję Szefowo! O istnieniu Sarah Raven dowiedziałam się dzięki firmie wysyłającej nasiona. Może same nasiona nie były dla mnie tak fascynujące (brak czasu na pielęgnację siewek, miejsca na sadzenie), ale zauroczyły mnie zestawy kolorystyczne. Np. fiolet werbeny z pomarańczem maczka kalifornijskiego. Z przyjemnością pospacerowałam po jesiennym ogrodzie. Myślę że inny jest wiosną, inny latem. Pewnie każdy miesiąc przynosi coś nowego. Oj, chciałoby się tam spacerować chociażby kilka razy do roku. Pozytywnie zazdroszczę możliwości odwiedzania takich miejsc.

Danuta Młoźniak 13:23, 26 gru 2016

Pestko - na zdjęciach cokolwiek też widać, ale najwięcej zdjęć z różnorodnymi propozycjami zamieściłam w artykule pt. "Podpory naturalne dla roślin". Wpisz w wyszukiwarkę na stronie głównej ten tytuł lub skopiuj link i wrzuć w google http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/233-podpory-naturalne-dla-roslin

W galerii zdjęciowej jest mnóstwo zdjęć z pomysłami.

Sebku - wypad był całą naszą rodzinką, moje 3 chłopaki i ja. Naszym głównym celem był właśnie ten ogród a potem zamki. Przy zamkach też wspaniałych ogrodów nie brakowało.

Jolu - ja też mam nasiona od Sary, a teraz mogłam tam być. To prawie cud, że się udało. Wiosną królują cebulowe, właśnie w takich zaskakujących zestawieniach kolorystycznych (np. weneckich). Nasza podróż była z super luksusowych warunkach, bo samochód mieliśmy wprost bajeczny:) Też się cieszę, że umiemy się już samodzielnie po Anglii poruszać. I "językowo" i "samochodowo".

Danuta Młoźniak 13:26, 26 gru 2016

Na końcu tekstu podlinkowałam ten artykuł. Na pewno się przyda. W swoim ogrodzie testowałam podpórki z wetkniętych gałązek leszczyny i łuki na brzegu rabat.

Paweł Snopek 20:13, 26 gru 2016

Ogród zjawiskowy i prosty w swojej prostocie ale za to ma to coś i właśnie w takich miejscach lubię przebywać :)Pozdrawiam

Pszczelarnia 12:55, 27 gru 2016

Wspaniały prezent świąteczny.

sylwia_slomczewska 13:24, 27 gru 2016

Ale cudną wycieczkę nam zafundowałaś:d Wspaniały ogród i gdyby nie gatunki kwiatów nie widać by było jesieni;)

pestka56 15:17, 27 gru 2016

Kolejny raz dziękuję i chyba mi to w nałóg wejdzie, to dziękowanie :) Ale to już pewnie taka karma Ogrodowiskowa :) :) Popatrzyłam pod linkiem z podporami i... mam kilka pomysłów, bo całkiem inaczej spojrzałam na problem podpierania roślinek :)

Wendy79 17:49, 27 gru 2016

Z radością pospacerowałam po ogrodzie Sarah. Ucieszyły mnie zdjęcia z bukszpanowymi kulami, bo sama mam w planie wprowadzić je na swoich bylinowych rabatach. Chciałam zakupić kilka rodzajów nasion z jej sklepu, ale dowiedziałam się, że nie przesyła do Polski. Szkoda :(

Danuta Młoźniak 18:01, 27 gru 2016

Nasiona przesyła do Polski, jedynie nasiona, nic więcej.

Wendy79 18:32, 27 gru 2016

Super informacja, bo sobie co nieco upatrzyłam :)

agusiek 09:07, 28 gru 2016

Piękny ogród ,gąszcz roślinności ,to co lubię.

Danuta Młoźniak 14:00, 28 gru 2016

Ogród zimą jest nieco mniej kolorowy, przeważa zieleń, aby wiosną znów wypełnić się mocnymi barwami.

mira 19:07, 28 gru 2016

Bardzo dziękuję za relację - mam nasionka od Sarah, zimą przeglądam jej katalogi z nasionami a teraz taka frajda zobaczyć ogród.

Pomimo naturalności mam wrażenie takiej elegancji, kolory bardzo stonowane - październik to wiadomo, dalie kolorowe ale wszystko zgrane pięknie. Oglądałam też ogród ojca Sarah - wydaje mi się że dom ojca bardziej mi się podobał a z kolei ogród Sarah jest lepszy. Bardzo różnorodny.

Cudownie tak pojechać i łączyć zamki i ogrody - marzę o takim połączeniu. Pokażesz kiedyś zamki ?

Danuta Młoźniak 12:42, 29 gru 2016

Zdjęcia fragmentów Arundel Castle pokazałam w dwóch artykułach - Biały ogród w październiku i Stumpery Garden (początek zdjęć). Staram się tworzyć artykuły wykorzystujące zdjęcia z różnych miejsc, ale pasujące do tematu artykułu.

Danuta Młoźniak 12:54, 29 gru 2016

Miro. W pobliżu tego ogrodu i w stronę Londynu zwiedziliśmy zamki: Arundel Castle, Herstmonceux Castle, Pevensey Castle, Walmer Castle (do września czynny), Leeds Castle, Bodiam, Hastings Castle, Battle Abbey, Hever Castle, Tonbridge Castle, Scotney Castle, Walled Garden at Cowdray, Mompesson House Garden, Benington Castle (koło Luton).