Pięknie kwitnące skalniaki w płaskich korytach Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin lub posiadamy tylko balkon lub taras i na prawdziwy ogród nie ma po prostu miejsca, zróbmy mini ogródek w donicy. Zalet takiej uprawy i eksponowania roślin jest wiele i jaka radość z obserwowania z bliska, jak rośliny się rozwijają i kwitną.

Możemy często zmieniać nasadzenia np. w zależności od pór roku, mody ogrodowej na różne nowe rośliny, kolorystyki i osobistych upodobań. Pięknie będą wyglądały np. kolekcje roślin alpejskich.

O mini ogródek łatwo zadbać, gdyż z reguły jest mały. Trzeba tylko sprawdzać wilgotność podłoża i podlewać w miarę potrzeby w sposób umiarkowany oraz kontrolować zdrowotność roślin i w razie czego opryskać odpowiednim preparatem ochrony roślin. Na nawozy nie wydamy zbyt wiele, wystarczy jedna torebka np. Magicznej Siły Substrala lub Florovit w płynie na cały sezon.

Donice możemy przestawiać, przegrupowywać, dodać jakąś nową roślinę i dzięki temu taki ogród nigdy się nie znudzi. Rośliny w mini ogródkach mają mało ziemi, więc należy je sadzić w żyzną i przepuszczalną, o pH zgodnym z wymaganiami roślin. Może to być gotowe podłoże z worka o nazwie "ziemia ogrodowa" lub" próchnica kwaśna" czy "odkwaszona".

Korzystne jest dodanie do podłoża hydrożelu utrzymującego wilgotność gleby przez jakiś czas, mimo braku podlewania. Na dno pojemnika kładziemy drenaż, czyli potłuczone skorupki z doniczki lub keramzyt, aby otwór odpływowy się nie zatkał.

Pojemniki do uprawy roślin np. skalnych mogą być różnorodne. Pięknie wyglądają autentyczne poidła dla bydła, wykute w kamieniu. Równie dobrze będą wyglądały ich imitacje z betonu, które z czasem pokryje patyna starości w postaci glonów i mchu i będą wyglądały równie pięknie. Można także do tego celu wykorzystać różne rzeczy z odzysku np. stare miedziane naczynia, drewniane chodaki, misy, rury kamionkowe, a nawet przepiłowane beczki. Na co nam tylko wyobraźnia pozwoli.

Ogromna kolekcja ustawiona piętrowo dla lepszej ekspozycji. Całość wygląda bardzo efektownie Czasem można zakupić w składach z kamieniami stare, spróchniałe dębowe karpy, które wyglądają bardzo stylowo. Do tego dostawmy cynowe lub ocynkowane naczynia, a nawet rury kamionkowe. Dobrym źródłem pozyskania pojemników są stare strychy lub targi staroci.

Jednak musimy się liczyć z tym, że w zbyt małych naczyniach rośliny nie mogą rosnąć dłużej niż dwa lata. Potem trzeba je przesadzić do większych naczyń lub podzielić. Ogródek skalny powinniśmy ustawić w nasłonecznionym miejscu, chyba że posadziliśmy cieniolubne, miniaturowe paprocie - wtedy ustawiamy je w cieniu.

Dobór roślin w tego typu ogródkach jest dowolny. Ciekawie będą wyglądały kolekcje roślin zgrupowane obok siebie, albo różnorodne rośliny o różnym pokroju i kształtach liści. Do kompozycji dodajmy karłowe rośliny iglaste, a nawet trawy ozdobne i stwórzmy miniaturowy krajobraz dodając kamienie, skały i korzenie.

Rośliny, które można sadzić w mini ogródkach to: rojniki, rozchodniki, skalnice, floksy szydlaste, tojeść rozesłana, goździki skalne, kostrzewy, turzyce, żurawki, hosty, prymulki, karłowe iglaki i drzewka liściaste odmiany "Pendula", klony palmowe, miskanty chińskie.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: mini ogrody, dekoracje, balkon
2 komentarzy:
saturejka 22:19, 09 sie 2010

Dopiero w tym roku pierwszy raz zachwyciłam się rojnikami. Na zdjęciu w galerii widzę, że pięknie wyglądają w kamiennych pojemnikach.

Danuta Młoźniak 23:50, 09 sie 2010

Rojniki mają sporą gamę kolorów. Mnie najbardziej podobają się te czerwone, gdyż są bardzo wyraziste. W tym roku, będąc w angielskich ogrodach, zobaczyłam prawdziwe cudeńka i pomysłowe ekspozycje z rojnikami. Zobacz jeszcze w art, Ogród w zgodzie z naturą, jak zioła rosną w starych kaloszach, powieszone na ścianie. Bardzo to wesołe, ja bym na taki pomysł nie wpadła. To samo można zrobić z rojnikami.