Przyroda jest znakomitym doradcą jeśli chodzi o ogrody w stylu leśnym. Gdy jedziemy przez lasy, widzimy na ich brzegach już od kwietnia, na biało kwitnące zawilce, żółte ziarnopłony i inne leśne kwiaty. Urok tych krajobrazów powala. Często przystaję, bo gdy obraz miga tylko przed oczami, nie da się nim tak cieszyć jakby się chciało. Warto chwilkę popatrzeć i zapamiętać te widoki, gdy las im bliżej lata zzielenieje i będzie widać jedynie krzewy, mech i paprocie. Ja takie lasy mijam często.
Zapragnęłam poszukać w moich archiwach zdjęciowych przykładów, jak można podobny klimat ogrodowy stworzyć sztucznie. Przepis jest prosty: dobrać odpowiednie gatunki kwitnące w podobnym czasie i je pomieszać tak, aby wyglądały naturalnie.
Nie ma tutaj żadnych schematów ani nie warto robić projektu. Przyroda skoryguje to potem sama. Coś się wysieje, coś wyginie, a coś innego - pojawi się w nieoczekiwanych miejscach, jakby tu rosło od zawsze. Taki jest urok ogrodów leśnych.
Przykładowe kompozycje i rośliny w stylu leśnym
Jako przykład ozdobnego ogrodu w stylu leśnym (mogą też być ogrody użytkowe z krzewami o jadalnych owocach), przedstawiam uroczy zakątek pod koronami drzew. Taki ogród wymaga bowiem dorosłych drzew, zwłaszcza liściastych, które w czasie, gdy kwitną rośliny, przepuszczają promienie słońca. Jest ono "przefiltrowane" i nie praży tak mocno. Prosty ogród leśny składa się z trzech warstw: drzewa, krzewy i rośliny zielne niskie. Bardziej skomplikowany ogród leśny może zawierać więcej warstw, np. wysokie drzewa, niskie drzewa, krzewy, zioła, rośliny okrywowe, pnącza, mchy i porosty.
Rolę "poszycia leśnego" pełnią byliny zimozielone (ciemierniki, epimedium, runianka, kopytnik) i te, które tracą liście zimą (hosty o jasnej, soczystej zieleni, pstrokate miodunki, oryginalne obrazki plamiste, swojskie zawilce, rzadko spotykane trójlisty, serduszka okazałe i wspaniałe, nakrapiane, niezwykłe stopowce (Podophyllum 'Spotty Dotty') ). Uzupełniają je łany roślin cebulowych (śnieżyce, przebiśniegi, narcyzy, szachownice kostkowate, efektowne psizęby) i oczywiście koronkowe paprocie.
Kwitnący spektakl rozpoczynają ciemierniki, polecam kolory kwiatów białe i ciemnobordowe, prawie czarne. Gdzieniegdzie pokazują się paprocie -jeszcze o tej porze nie mają świeżych liści, a jedynie zaschnięte zeszłoroczne. Z cebulowych najwcześniej kwitną przebiśniegi. Potem narcyzy i śnieżyce. Polecam kwiaty białe, Są takie świeże i śliczne. Rozświetlają ogród wśród bujnej zieleni liści.
Rośliny się mieszają, przetykają faktury, plamki, kolory, wzory. Artystyczny i w dodatnim znaczeniu - ogrodowy misz-masz. Uwielbiam takie jego wydanie.
Ogród łatwy w utrzymaniu
Założenie takiego ogrodu jest szalenie łatwe. Trzeba jedynie zdecydować się na tę konkretną listę. Można ją wzbogacić jedynie wcześnie kwitnącymi krzewami (wawrzynek lub kalina), które będą pachniały na wysokości naszego nosa. Rośliny sadzimy jakby w chaosie, raz po kilka sztuk, to znowu pojedynczo. Nasz roślinny gobelin w zasadzie nie ma żadnego powtarzalnego rytmu ani wzoru. Mają to być nieregularne plamy, mozaika, kreski, mazaje. tak bym to nazwała w skrócie.
Zresztą popatrzcie na zdjęcia. One wiele podpowiedzą. Naśladują ekosystem leśny i nie wymagają naszej intensywnej ingerencji. Powiedziałabym, że wymagają dosłownie minimalnej pielęgnacji w zakresie eliminacji zbyt ekspansywnych chwastów. W pierwszym roku od założenia wymagana jest systematyczna kontrola chwastów i podcinanie krzewów. To wszystko.
Idealny typ ogrodu dla ogrodników nie mających czasu.
Tu możesz zakupić moje książki
Fot. i tekst - Danuta Młoźniak - Gardenarium
Kopiowanie zabronione
Założenie leśnego ogrodu wydaje się z pozoru łatwe...Trzeba naprawdę pokombinować z nasadzeniami, żeby to wszystko się zgrało i żeby miało tzw. ręce i nogi...Centra ogrodnicze z reguły nastawione są na sprzedaż roślin z tzw. koszyka popularnych kwiatów i znalezienie tylko takich, które pasują do ogrodu leśnego byłoby na początku kłopotem...Ale z drugiej strony dla chcącego nic trudnego...
Ciemierniki pozostawione bez obcinania kwiatów - wysiewają się, miodunki także. W krótkim czasie ogród stanie się bardzo naturalistyczny, nawet jeśli popełniliśmy błędy w sadzeniu, czy w ilości roślin. U mnie ciemierników zatrzęsienie. Jestem mega zadowolona. Już je posadziłam do doniczek.
Wiosenny leśny oczywiście piękny. Jestem ciekawa jak będzie wyglądał leśny letni i leśny jesienny. Czekam na kolejne odsłony. Może coś podpatrzę?
W letniej odsłonie tego ogrodu zmieni się kolorystyka, przybędzie koloru złocistego w postaci większej ilości funkii (liście się rozwiną).
Kwiaty roślin cebulowych zastąpią fiolety i purpury kwiatów Epimedium. Zakwitną też niebieskie i purpurowe bodziszki, choć ich nie widać na zdjęciach. Ukażą się też pierzaste liście paproci.
Jesienią liście Epimedium przebarwią się na morelowo. Mogą też zakwitnąć zimowity, choć nie jestem pewna czy je tutaj posadzono. Przebarwią się liście drzew.
No i oczywiście zmieni się nasłonecznienie, rabata będzie bardziej zacieniona, a przez to nie tak radosna.
Moje klimaty! Piękny artykuł Danusiu ku chwale natury! Z moich doświadczeń wynika, że niektóre rośliny jednak zbytnio się panoszą i korekty w moim ogrodzie są niezbędne. Ale pojawiają się też niespodzianki przyniesione przez ptactwo co jest bardzo przyjemne. Ogród w sam raz dla zabieganych, bo nawet chwasty wydają się być piękne w takim ogrodzie.
Chwasty w takim ogrodzie są oczywiste. I pożądane nawet w niewielkiej ilości.
Lubię nastrój ogrodu leśnego, podobają mi się takie rośliny. Mogłabym mieć taki ogród, nawet cały, a część na pewno. Staram się zresztą stworzyć u siebie takie zakątki. Dla wielu osób taki ogród jest bardzo atrakcyjny wiosną. W pełni sezonu jest raczej zielony, dość cienisty. Wielbiciele kolorów i słońca pewnie nie chcieliby mieć takiego. Wielbicieli ogrodów w odcieniach zieleni nie ma tak wielu.
Danusiu może nie mam klimatu leśnego w swoim ogrodzie,ale mam miejsce cieniste i tak myślę ze roślinki które wymieniłaś w tym artykule dałyby by radę u mnie ?
Danusiu znowu mnie napędziłaś do działania, świetny artykuł, kolejne inspiracje, ale jednak trudne, zawilce gajowe wiosną mogą ułatwić, reszta trudna i tego lasu brakuje:)
Jestem na etapie tworzenia takich rabat więc bardzo mi ten artykuł pomaga:d
Adkawi, te rośliny mogą rosnąć też pod krzewami typu derenie, wajgele, jaśminowce. Wielopniowa świdośliwa (to drzewo ale można prowadzić w formie wielopniowej). Jak najbardziej ten zestaw można zastosować.
Pani Danuto, jest Pani niezawodnym źródłem inspiracji. Najbardziej zachwyca efekt pozornego nieładu, jakby rośliny same zasadziły się gdzie chciały - kto próbował, ten wie jak trudno uzyskać takie wrażenie. Ciemierniki kwitną u mnie nieprzerwanie od połowy marca - chłodna wiosna im sprzyja.
Takie efekt osiąga się dopiero, gdy rośliny się wysieją same. Muszą zarosnąć.
Moim odkryciem do ogrodu leśnego jest trzmielina oskrzydlona. O tej porze roku ma fenomenalną zieleń liści - trzeba jej posadzić więcej. Można ciąć. Tworzy dobre średnie piętro takiego leśnego zakątka. Polecam.
To ja może jeszcze dodam suchodrzew Maacka, sprawdził się u mnie, w suchym lesie. Ma naturalny pokrój i wygląd przez cały sezon. Ładnie kwitnie, ma czerwone owoce i jest odporny.
No właśnie a co późnym latem? Jakie rośliny posadzić? Piękny te leśne nasadzenia w wersji wiosennej, a jak dalej ?
Doczytałam Danusiu właśnie twoją odpowiedz w komentarzach :-)
Dziękuję za artykuł :) mam cześć ogrodu, która z założenia będzie leśna. Na razie kilka przypadkowych drzew tam rośnie, niektóre same się wysiały, kilka dosadziliśmy. Po przeczytaniu wpadłam na pomysł, by miodunki tam posadzić, rośnie sobie na łące obok wiec sadzonki mam za darmo :)
Poszukuję odmiany narcyzów użytych w tym założeniu.
Odświeżam wątek, dzień dobry, jestem nowym użytkownikiem więc witam wszystkich :) Szukam podpowiedzi dotyczących ogrodów graniczących z lasem, mam w części działki kawałek lasu i chciałabym go zachować, to taki kawałek 12mx24m, rosną w nim brzozy i sosny, a pod nimi jagody i grzyby ;)wychodząc z tego lasku chciałabym aby ogród, który mam stworzyć wpasowałby się w ten klimat, niestety działka jest całkiem pusta oprócz tego kawałka i kilku wysokich sosen, które rosną tuż przy płocie sąsiada od zachodniej strony, las jest od południa. Na działce jest słońce od rana do mniej więcej godz.17-18,czy są tu gdzieś wątki z podobnym tematem leśnym, ale z roślinami, które jednak będą bardziej tolerowały skwar?
Tajemniczy ogród Ogród pod lasem Mój ogród pod lasem
April podbija las Ogród złudzeń i niespodzianek Ogród w mieście ogrodzie Tajemniczy ogród