Kwiat rannika otwiera się w czasie słonecznej pogody Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) sprawia, że z kolorów w ogrodzie możemy korzystać już w zimie. Dywany niskich, żółtych jak jaskry kwiatów otoczonych baterią drobnych listków, świetnie zdobią rabaty w czasie, kiedy są obok przebiśniegów jedynymi kwiatami w ogrodzie.

Te niskie, drobne roślinki kwitną na żółto w chłodnym czasie i najlepiej wyglądają posadzone grupkami pod drzewami i krzewami liściastymi. Wcześniej zakwitają w pełnym słońcu. Są taką "ulotną" radością, która szybko przemija, znikając po przekwitnięciu. Ich jaskrawożółte kwiatki otwierają się w słońcu zimą, a zamykają o zmierzchu. Część gatunków ranników (E. albiflora i E. pinnatifida) mają kwiatki białe. Ciekawe odmiany ranników: Eranthis hyemalis "Guinea Gold" o dużych kwiatach i brązowawych liściach, Eranthis hyemalis "Flora Plena" o kwiatach pełnych.

Liście rozwijają się w pełni, gdy roślina kwitnie. Potem zamierają, bo gleba staje się sucha, gdy krzewy wypuszczają liście. Jednak rannikowi to nie przeszkadza ponieważ przechodzi czas spoczynku letniego.

Znaczenie słowa Eranthis - z greckiego "er" na wiosnę, "anthis" dla kwiatów, "hyemalis" - należących do zimy. Okazy na zdjęciach w galerii spotkałam w ogrodzie w Essen pod koniec stycznia. Z tą roślinką trzeba uważać, ponieważ jest trująca.

Wymagania ranników

Rośliny lubią pełne słońce lub półcień. Sadzimy je w próchniczną, żyzną, obojętną glebę, która latem pozostaje wilgotna. Będą w zasadzie rosły w każdej glebie, niektóre źródła podają lekko kwaśną, a najważniejszy jest drenaż. Mogą zagniwać w czasie bardzo mokrego lata, zwłaszcza jeśli woda nie jest odprowadzana.

Sposób sadzenia

Drobne cebulki ranników należy moczyć przed sadzeniem przez noc, potem rozsypać po miejscu gdzie mają rosnąć, aby z czasem stworzyły duże kolonie i posadzić.

Rozmnażanie

Ranniki są roślinami dla początkujących, łatwo je można rozmnożyć na dwa sposoby: przez podział od kwietnia do maja, lub wysiewając nasiona od marca do czerwca. Często też same się rozsiewają, jeśli zostały zapylone przez pszczoły.

Zastosowanie i towarzystwo dla ranników

Ranniki pięknie wyglądają posadzone pod drzewami w jednorodnych grupach i w wielkich ilościach na trawniku. Jednak mogą też mieć towarzystwo. Przykładem jest leszczyna (Corylus avellana "Contorta"), ciemierniki (Helleborus niger), miodunka (Pulmonaria longifolia), Epimedium x warleyense, przebiśniegi (Galanthus nivalis) , kosaćce cebulowe (Iris reticulata), kolorowe krokusy (Crocus), płożąca jasnota (Lamium) i ogrodowe cyklameny (Cyclamen).

Spisują się jako rośliny okrywowe, bo są bardzo żywotne i szybko się rozprzestrzeniają. Sadzimy je w widocznych miejscach - na brzegu rabat lub przy ścieżkach. Są idealne do skalniaków i naturalizacji ogrodów. Przypomniałam sobie, że także je posadziłam w swoim ogrodzie jesienią, ponieważ to jedne z moich ulubionych kwiatów wczesnej wiosny, które skutecznie likwidują zimową chandrę. Koniecznie je posadźcie w swoim ogrodzie.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

3 komentarzy:
justi 14:09, 07 mar 2012

Dziękuję za ten artykuł. Odkąd zobaczyłam rannika w jednym z czasopism, bardzo mi się spodobał, pisałam to nawet na forum. Teraz się dowiem o nim trochę więcej. Ślicznie wygląda w dużych, żółtych pąkach, gdy kwiaty nie są jeszcze rozwinięte.

Barbara Krajewska 17:43, 07 mar 2012

Nie mam ranników na swojej działce, ale od dawna mi się podobają. Ostatnio znalazłam ciekawostkę o ich 'zdolnościach' wytwarzania ciepła, potrzebnego do przebicia się przez warstwę śniegu. Gdy jest gruba, to roztapiają śnieg, aby utworzyć jamkę, w której mogą się rozwijać:)

Elżbieta Berlicka 21:08, 07 mar 2012

Ranniki to są roślinki , które są jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny i dlatego bardzo cieszą. Zółte "łączki " rannikowe to cudeńka. Muszą się jednak zadomowić w ogrodzie , aby wysiewać się .