Rabaty na fioletowo i niebiesko. Kwitną szałwie omszone  i czosnki ozdobne Hyde Hall zajmuje obszar 360 akrów w hrabstwie Sussex, na wschód od Londynu. Ogrody zostały założone w 1955 roku przez Helen i Dicka Robinson. Kiedy państwo Robinson osiedlili się w Hyde Hall, było tylko sześć drzew na szczycie wzgórza i dziki teren nie ogród.

Gdyby wiedzieli to, o czym później się przekonali, bardzo wątpliwe jest, że ogród by powstał. Było zimno i wietrznie, a szczyt wzgórza był pokryty żwirem. Gleba na stokach składała się z lepkiej gliny. Sadzenie rozpoczęto od wyczyszczenia terenu i posadzenia 60 drzew, a potem zimozielonego żywopłotu z cyprysowca Leylanda i cyprysika Lawsona. Właścicielem tego pięknego ogrodu na wzgórzu jest obecnie Royal Horticultural Society.

Tereny te mają stosunkowo niski wskaźnik opadów deszczu, a to w połączeniu ze słabą glebą, daje trudne warunki do uprawy roślin. Mimo tego ogrodnicy pokazali, że można stworzyć piękny i zdrowo rosnący ogród, właściwie dobierając rośliny do odpowiedniego miejsca. Zaskakująca liczba roślin daje sobie tutaj radę.

Na skarpie zbudowano altanę skąd roztaczają się piękne widoki na falujące rabaty bylinowe Malownicze schody
Ogromny staw z irysami na brzegu (Iris pseudoacorus)

Wiosną zakwitają kolorowe łany roślin cebulowych, potem różnorodne byliny pięknie skomponowane i róże, krzewy i drzewa. Znajduje się tutaj Narodowa Kolekcja Kalin (Viburnum). Spacerując po ogrodzie, najpierw wspinamy się na wzgórze, mijając po drodze altanę i ogromne rabaty niebiesko-zielone z szałwiami, irysami i czosnkami, docieramy do sucholubnych kolekcji i ogrodu ziołowego. Możemy odpocząć na ławkach przy stawie, lub we wgłębniku. Potem podziwiamy kolekcje róż. W starych stodołach znajdują się liczne restauracje.

Ogrody mogą inspirować zwiedzających. To oaza ciszy i spokoju, różne ogrodowe style, od tradycyjnych po nowoczesne, zapewniające kolor przez cały rok. To idealne miejsce do spacerów , wędrówek, obserwacji ptaków, fotografii oraz podpatrzenia wzorów i pomysłów do własnego ogrodu, czy patio.

Ten wgłębnik spodobał mi się szczególnie Kolekcja grzybieni (Nymphaea)
Za ławką rośnie Anemathele lessoniana - trawa z pasemkami miedzi, pomarańczy i złota, rodem z Nowej Zelandii

Ogród podzielono zgodnie z panującymi warunkami siedliskowymi:

  • Ogród suchy prezentuje rośliny na stanowiska suche, o małej ilości opadów
  • Robinson Garden to kolekcja nietypowych roślin wielu gatunków
  • Ogród Australii i Nowej Zelandii zaprojektowany wokół rosnących tu eukaliptusów z rodzimą roślinnością i ciekawym wgłębnikiem z dębowych pali
  • Ogród na wzgórzu to najstarsza część, zawierająca rabaty zielne, dwa stawy, ogród różany, ogród złoty, ogród wiejski z wyspowymi rabatami
  • Ogród Królowej Matki z meandrującymi ścieżkami i różnorodną mieszanką traw, bylin i róż
  • Clover Hill bardzo naturalistyczny z połaciami falujących traw schodzących ze wzgórza
  • Narodowa Kolekcja Viburnum

Na zakończenie zwiedzania możemy odwiedzić dobrze zaopatrzony sklep ogrodniczy z roślinami i akcesoriami do ogrodu i nie tylko.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: