Widok na dom Ickworth był w posiadaniu rodziny Hervey od XV wieku. Ickworth House został stworzony przez hrabiego Bristol w latach 1794-1830 i ma kształt neoklasycznej, gigantycznej rotundy. Trzeba koniecznie zobaczyć, jak jeden ekscentryczny człowiek z ogromną pasją do sztuki i Włoch przyczynił się do powstania tego niezwykłego domu i jego słynnej kolekcji obrazów, portretów, mebli i innych skarbów.

Dom posiada wielką rotundę na środku i zakrzywioną plątaninę korytarzy. Wewnątrz domu markiz zgromadził ogromną kolekcję obrazów takich malarzy jak: Tycjan, Gainsborough, Reynolds oraz Velasquez, portrety rodzinne, meble, porcelanę z okresu Regencji i wspaniałe gruzińskie srebra. Pomimo różnych zawirowań to doskonałe wyposażenie i dekoracje przetrwały w doskonałym stanie i niewiele zmieniły się od czasów świetności domu w epoce edwardiańskiej aż do dzisiaj. Od 1956 roku dom został przekazany pod opiekę National Trust.

Do wejścia prowadzi długa aleja wysadzana dębami, lipami, cedrami oraz pojedynczymi świerkami Brewera. Na trawie pasą się owce. XVIII-wieczny park i ogród jest jednym z najbardziej malowniczych we wschodniej Anglii, został jakby na nowo wyrzeźbiony w malowniczej sieci pośród łąk i małych pól. Zapewnia on widoki na okolicę. Powierzchnia wynosi 1.800 akrów zalesionego parku z bogatą florą i fauną oraz malowniczymi krajobrazami. Niektóre części parku są uprawiane lub służą jako wypas dla zwierząt hodowlanych, ale nie tylko. Wprowadzono tam też populację jeleni. W południowo-zachodnim krańcu parku znajduje się jezioro i kościół. Dom otoczony jest ogrodem włoskim, oranżerią i świątynią - ogrodem różanym.

Zobacz dokładną mapę ogrodów

Ogród włoski

Ogród włoski obsadzony jest w stylu wiktoriańskim żywopłotami i różnymi drzewami. Uważa się, że został on założony i obsadzony na początku 1820 roku, dwa lata po zwiedzeniu przez markiza ogrodów francuskich i włoskich. Ickworth House, Park & Gardens uważany jest za pierwszy ogród w stylu włoskim, stworzony w Anglii. Stworzono układ formalny z ogromną rotundą na środku i odchodzącymi od niej osiami widokowymi, dzielącymi ogród na Victorian Stumpery, Silver Garden, Golden Garden, Spring Garden i Magnolia Garden. Podniesiony chodnik, albo taras spacerowy, oddziela południową część ogrodu od parku. Ogród, chroniony przez wysokie mury z cegły, jest teraz winnicą produkującą wina Ickworth, które można na miejscu zakupić. Bardzo wyraźnie widać granicę pomiędzy ogrodem z XIX wieku otaczającym dom, a ogrodami stworzonymi dużo wcześniej, koło kościoła, otoczone murem.

Ogród włoski Ogród nieformalny

Tradycją ogrodów Ickworth jest święto przebiśniegów, które występują w zaroślach i wychylają swoje główki spod śniegu, zwiastując nadejście wiosny. Jest to piękny spektakl dla osób odwiedzających to miejsce zimą a także dla pracowników.

Winnica

Kilkaset metrów na południowy zachód od domu, w środku parku, znajduje się otoczony murem, ogród kuchenny. Za czasów wiktoriańskich uprawiano tutaj winogrona deserowe, które w okresie zimowym były przechowywane w altance. W roku 1995 National Trust powróciła do ich uprawy. Posadzono "Bachusa" i "Auxerrois", "Sylvaner" i "Auxerrois" (od wschodu), a od zachodu nową czerwoną odmianę, znaną pod nazwą "Rondo" oraz "Pinot Noir 70".

Ickworth ma dla każdego coś ekscytującego: plac zabaw, szlak dla pieszych, trasę rowerową dla rodziny, inspirujące ogrody, spacery po lesie, doskonałą restaurację, dobrze zaopatrzony sklep i dom z fascynującą historią i kolekcjami dzieł sztuki.

Ogrody te skusiły nas Narodową Kolekcją Bukszpanów, których tutaj posadzono mnóstwo, jednak, jak na kolekcję przystało, powinny być odpowiednio oznaczone etykietami z nazwą, jak to jest w innych ogrodach. Byłyśmy zawiedzione, gdyż takowych oznaczeń nie było. Poza tym ogród ten nie oceniłyśmy zbyt wysoko pod względem nagromadzenia roślin i kompozycji. Niemniej jednak warto go zobaczyć.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
2 komentarzy:
Renata Wawrykow 12:24, 08 paź 2010

w tych ogrodach wszystko jest jak w pudeleczku . Wszystko ma jakby dusze ,ale i czuc historie w tej ciszy uwielbiam ogrody angielskie i gdy tam jestem to e odwiedzam .Ich piekno jest widoczne o kazdej porze roku . Pozdrawawiam pomysloportalowcow wasza wrazliwosc na piekno sie udzielila wielu zmeczonych codziennoscia ludzi i to sie chwali

Danuta Młoźniak 14:29, 10 paź 2010

Z wieką przyjemnością jeździmy do angielskich ogrodów, zawsze towaarzyszą temu emocje i dreszczyk, co spotkamy za bramą. Dziękujemy za wsparcie w tym co robimy i kochamy.