Okolice starych szklarni Felbrigg Garden to posiadłość z XVII wieku, mieszanka luksusu i przytulności, ukryty klejnot, a przy tym zbiór ogrodowych wnętrz, gdzie każdy znajdzie coś, co lubi: kwiaty, warzywa, kompozycje, szklarnie z roślinami, zwierzęta, które swobodnie chodzą sobie pośród kwiatów. Ogrody, na zewnątrz bardzo dekoracyjne, są jednocześnie użytkowe. Otoczone murem, dostarczają owoców i warzyw do tutejszej restauracji, kwiatów do wnętrz, a dla odwiedzających nieustannej inspiracji o różnych porach roku. Obiekt znajduje się pod opieką National Trust.

Zabytkowy budynek mieści zbiory szkła, porcelany oraz książek. Ilekroć jestem w kolejnym ogrodzie w Anglii, ciągle mnie zadziwia to, że w każdym jest mnóstwo ludzi chętnych go zwiedzić. Ogrody, nawet te mniej ciekawe, cieszą się zainteresowaniem. Ten zaliczam do kategorii mniej ciekawych pod względem kompozycji roślinnych, jednak zainteresował mnie ze względu na połączenie kwiatów z warzywami i rozmaitość wszelkich żywych stworzeń domowych.

Park

Park krajobrazowy (składający się głównie z dębów i buków) ma powierzchnię 211 hektarów. Są to lasy i wyznaczone szlaki turystyczne do odkrywania uroków i tajemnic przyrody, dzikich zwierząt, w które ten teren obfituje. Położone nad jeziorem, dostarczają sporo atrakcji i oczywiście służą jako "płuca miast" dostarczając mnóstwo tlenu. Zwiedzający wyruszają na szlaki całymi rodzinami.

Ogród

Przepiękny warzywnik Ogród ma jakby podwójną osobowość. Jest tu wiele atrakcji jeśli chodzi o rośliny, ale nie tylko. Znajduje się tutaj wspaniały gołębnik zbudowany z cegły, widziałam też kolekcje ozdobnych kur, co ostatnio stało się modne również u nas (myślę tu np. o dworku Karoliny Wajdy we wsi Głuchy). Otoczony murem ogród użytkowy (kuchenny) zawiera wiele warzyw, drzew owocowych i ziół. Część ogrodu to West Garden w stylu wiktoriańskiej posiadłości, rozmieszczony wokół pięknej oranżerii z XVIII wieku. Tutaj aż roi się od przepysznych rabat z różami, hortensjami, budlejami, fuksjami, gdzie motyle w środku lata unoszą się nad kwiatami.

Wokół stawu rozciąga się ogród kuchenny z warzywami i ich towarzystwem, podzielony na cztery części. W sadzie posadzono takie odmiany owoców, które były znane i uprawiane w ogrodzie w XIX wieku. Wiele odmian jabłoni, grusz, wiśni, brzoskwiń, moreli i fig uprawia się tutaj również na murze. Formalne trawniki przeplatają się z ciemnych zaroślami, obfitującymi w okazy pięknych drzew z Ameryki Północnej.

Wiosną w ogrodzie zakwitają rośliny cebulowe, kamelie, azalie i rododendrony, latem pokazują obfitość warzyw i owoców. Ogród ten to także Narodowa Kolekcja Zimowitów, które rozkwitają jesienią. O każdej porze roku posiadałość przyciąga wielu zwiedzających oferując różne atrakcje.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody angielskie
0 komentarzy: