Przepiękny ogród modelowy z wykorzystaniem traw i lnu nowozelandzkiego (Phormium), fot. Michał Młoźniak Ogrody modelowe w Appeltern (plan ogrodów) powstały na 15 hektarach podmokłych terenów. Znajduje się tutaj ponad 200 małych, odrębnych ogródków. Sporo jest autorskich projektów różnych znanych architektów krajobrazu. Pomysł na takie ogrody zrodził się po to, aby inspirować i pomagać wszystkim stworzyć swoją idealną oazę zieleni w ogrodzie, na tarasie, czy na balkonie. Wszędzie jest to możliwe.

Wzorując się na modelowych ogrodach można zrobić szkic ulubionego ogrodu, można zakupić przykładowe projekty, można też wybrać materiały do wykonania i wszystkich producentów roślin i materiałów użytych w danym ogrodzie. Informacja o tym jest bardzo szczegółowa, od publikacji znajdujących się w bibliotece i porad w Centrum Doradztwa, aż po zakup gotowego projektu.

Historia powstania

Początki tworzenia ogrodów modelowych datują się na lata 80-te, kiedy to jeszcze nie było do końca pomysłu, jak mają wyglądać i jaką rolę spełniać. Były po prostu przykładem ogrodu, który łatwiej się sprzedawał, kiedy inwestor dokładnie widział na danym przykładzie efekt docelowy. Powstało wtedy tylko kilka wnętrz, przedzielonych żywopłotami. Potem ogrody zaczęły się rozwijać.

Stonowana roślinność i nowoczesne nasadzenia, jeśli dominuje kolor Ogrodowa idea

Projektowanie ogrodów w rzeczywistości jest niepowtarzalnym dziełem sztuki, twórczym tłumaczeniem wszystkich naszych potrzeb i pomysłów, które wykonuje projektant. Inwestorowi zależy na otrzymaniu idealnego ogrodu, zgodnego z jego stylem życia, miłością do ogrodu, zapewnieniem właściwego wizerunku, a projektantowi na spełnieniu tych życzeń. Ogrody Appeltern dają takie możliwości, pokazują wszystkie możliwe style projektowania i praktyczne przykłady ich zastosowania.

Informacje ogólne

Ogrody w Appeltern zajmują obecnie 15 hektarów i podzielone są na ponad 200 odrębnych ogródków całkowicie wyposażonych w meble, dodatki i obsadzonych pięknymi kompozycjami roślinnymi. Każdy ogródek jest inny. Mają one różne kształty, powierzchnię i dodatki. Kiedy zakończymy spacer po wszystkich ogrodach, na pewno uzyskamy informację o tym, co nam się podoba i jaki ogród chcielibyśmy mieć. To wspaniałe uczucie odnaleźć tutaj swój ogrodowy ideał.

Pracownicy ogrodów już od 25 lat ciągle realizują nowe projekty, albo dopracowują stare. Dzięki tym zmianom, ekspozycje zmieniają się jak w kalejdoskopie i oto chodzi. Odwiedzając je po raz kolejny, odkrywamy coś nowego. Mogę to potwierdzić, gdyż byłam tam również na wiosnę i zupełnie inaczej je odbierałam. Aby obejść cały ogród potrzebowaliśmy około 5 godzin.

Konary drzewa przechodzą przez okno w murze. Uważam, że to świetny pomysł na urozmaicenie tego kącika Wiele ogrodów (na chwilę obecną - 24) zostało zaprojektowanych przez znanych architektów krajobrazu i projektantów ogrodów. Wymienię tutaj takie nazwiska, jak: Piet Oudolf, Ton ter Linden, Dick Huigens i Monique Marcelis. Co roku zapraszani są nowi do kolejnego pomysłowego urządzania. Liczba ta będzie się więc ciągle zmieniać.

Oprócz ogrodów, w Appeltern podpatrujemy urządzanie balkonów i tarasów, które również można zamienić w kwitnącą oazę, strzegącą naszej prywatności i przynoszącą nam wytchnienie po ciężkim dniu. Powierzchnia nie ma tu znaczenia. Sporo różnych przykładów donic, małych źródełek czy ścian wodnych, które z powodzeniem można ustawić nawet na niewielkiej przestrzeni. Poznamy także nowoczesne technologie zielonych dachów, pozwalające na wprowadzanie na tarasy nawet dużych drzew.

Wszystko możliwe, aby tylko dopuszczalne obciążenie pozwalało na to. Oczywiście nie można mieć wszystkiego na małej przestrzeni, ale oferta jest ciekawa i pozwala dokładnie określić nasze upodobania i uściślić dobór odpowiednich materiałów. Przede wszystkim zaś pozwala nawet wybrać odpowiednią firmę wykonawczą, producenta materiałów i uzyskać wyczerpujące dodatkowe porady, udzielone przez pracowników.

Ogród zdobią piękne rzeźby autorstwa co najmniej 15 artystów. Poszczególne dzieła umieszczono we współpracy z Galerią Sous-Terre Lithoijen i co sezon się zmieniają. Ustawione wokół stawu integrują się z przyrodą i dostarczają wielu emocjonujących przeżyć. Jeśli ktoś zainteresowany, można dokładnie zapoznać się z tą twórczością w specjalnym pawilonie.

Warunki, dzięki którym ogród jest piękny i sprawia, że jesteśmy w nim szczęśliwi

Spojrzenie z innego miejsca na doskonałe zestawienie roślinności i kolorów Ważne są właściwe proporcje pomiędzy powierzchnią zieleni i nawierzchni, taki dobór roślin abyśmy mogli się nimi opiekować z wielką chęcią i oczywiście możliwościami. Dla osób zapracowanych - zimozielony i z roślinami łatwymi w pielęgnacji, a dla miłośników i kolekcjonerów - bardziej wykwintny dobór roślinności. Ogród może wzbogacić nasze życie i dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń, jeśli go tylko właściwie zaprojektujemy. Uprawa ogrodu nie powinna być dla nikogo udręką, ale przyjemnością.

Dlatego w ogrodach Appeltern zrobiono takie porównanie i doświadczenie: cztery ogrody jednakowej wielkości (5x8 m) zostały wykonane z prostych materiałów i roślin, ale w różny sposób. Można wejść do środka każdego z nich i doświadczyć na sobie, jakie wywołują wrażenia, czy rośliny są odpowiedniej wysokości, czy odpowiadają nam materiały wykończeniowe itp. Nigdzie się z czymś takim nie spotkałam. To niezwykłe, jak holenderskim twórcom tych ogrodów zależy na doskonałej symbiozie: człowiek i jego ogród.

Opracowano cztery podstawowe kryteria:

  • nasadzenia wystarczające, gdzie ogród nie powinien być kamienisty czy wybrukowany, a roślinność łagodnie nas otacza. Ważny jest też wygodny i funkcjonalny taras z roślinami w donicach, abyśmy nie odczuli wrażenia, że jesteśmy na pustyni. Jedna trzecia stanowi nawierzchnie, dwie trzecie roślinność i trawnik.

  • wysokość wystarczająca, gdzie na każdym kroku zdarzają się niespodzianki, ekrany, przegrody, aby nie widzieć wszystkiego od razu, gdyż taki ogród szybko się znudzi. W takim ogrodzie połowa roślin powinna mieć wysokość powyżej 90 cm.

  • odpowiedni poziom prywatności, gdzie ogród powinien zapewnić bezpieczeństwo i prywatność przebywania, opalania się, relaksu. Powinien także zapewnić ochronę przed hałasem ulicznym, kurzem, spalinami i spojrzeniami sąsiadów.

  • odpowiednia energia płynąca z ogrodu. Jej występowanie zależy od konsekwencji i dobrania roślin w taki sposób, aby każdemu łatwo było go pielęgnować.

Narodowy Ogród Botaniczny

Kolekcje bylin holenderskich hodowców Holenderscy hodowcy bylin powołali tutaj Narodowy Ogród Botaniczny, który ma powierzchnię 1 ha i zawiera specjalnie dobrane piękne kompozycje bylin w tysiącach kolorów i rodzajów, znakomicie wyglądające przez cały rok. Rośliny posadzono sekcjami: do cienia, na słońce itd. odpowiednio je zestawiając pod względem kolorystycznym również. Mają one za zadanie przywrócić spadającą popularność rabat bylinowych, które wg producentów są podstawą ogrodu, zapoznać projektantów i szkółkarzy z ofertą, pokazać najkorzystniejsze zestawienia i kombinacje.

Ponad 250 producentów może tutaj prezentować nowe gatunki czy odmiany. W tym celu spotykają się, co roku tworzą nowe motywy i kompozycje niczym żywy obraz, aby ogrody nigdy się nie znudziły.

W Appeltern używa się trwałych i dobrych jakościowo materiałów, aby ogrody dobrze wyglądały przez wiele lat. Dużą wagę przywiązuje się do tego, czy proces produkcji materiałów nie szkodzi środowisku. Wykorzystuje się też materiały z odzysku i gromadzi wodę deszczową.

Egzotyczny ogród

Powstał po to, aby każdy mógł sobie wyobrazić siebie w tropikalnej dżungli, pośród bujnej roślinności. Posadzono tutaj bananowce, kordyliny, fikusy, drzewka laurowe, zimozielone magnolie o wielkich, skórzastych liściach, palmy. Może ktoś zapragnie zabrać stąd kawałek takiej dżungli do swojego patio.

Festiwal ogrodów

Zorganizowano go w tym roku po raz pierwszy, aby umożliwić projektantom pokazanie, co potrafią. Inspiracją do tego był coroczny festiwal ogrodów w Chamont-sur-Loire. Uczestnikom festiwalu udostępniono teren, dla ich pomysłów na temat bezpośredniego otoczenia. W tej imprezie wzięło udział ponad 100 projektantów, a zwyciężył projekt pod nazwą "Razem", choć wybór był bardzo trudny.

Ogrody ziolowe

Stworzono je, aby zapoznać zwiedzających z bogatą ofertą atrakcyjnych ziół, pomagających w wielu dolegliwościach, np. bratek pomaga na trądzik, bluszcz łagodzi kaszel. Herbarium powstało we współpracy z firmą Biohorma, słynących z produktów A.Vogel i zawiera ponad 100 różnych leczniczych ziół.

Ogród orientalny

Kolejne piękne widoki, fot. Michał Młoźniak To miejsce relaksu, spokoju i refleksji. Tutaj można odczuć, że każdy kamień obracano co najmniej kilka razy, zanim został postawiony docelowo. Wygląda to bardzo naturalnie. Pomiędzy kamiennymi nawierzchniami płoży się Sagina subulata i Leptinella squalida, a wszystkie inne bardziej okazałe rośliny posadzone blisko siebie, całkowicie zarosły glebę. Są one specjalnie przycinane.

W centrum ogrodu znajduje się okazały pawilon z bali i staw z ozdobnymi rybami. Nawierzchnie są tutaj znakomicie dobrane. Przeważają kamienne płyty oraz gabiony wypełnione różnymi materiałami, jak cegły, kostka, kamyki, a nawet fragmenty szkła.

Oranżeria

Jest ona niezbędna do przechowywania pojemnikowych roślin zimą, a latem służy jako dodatkowy pokój.

Na koniec podsumowanie. Niewątpliwie warto pojechać do Appeltern, aby się zainspirować najnowszymi trendami i stworzyć swój własny ogrodowy świat, wspaniałe miejsce do odpoczynku po ciężkim dniu.

Opracowanie na podstawie strony internetowej ogrodów Appeltern

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody holenderskie
7 komentarzy:
tyna 20:50, 02 lis 2010

Ogrody holenderskie, modelowe, to znowu zupełnie inna bajka;) W tym momencie w mojej głowie znowu się zagęściło, od wiedzy elementarnej, ma się rozumieć;) Dobrze Danusiu, że podajesz nam takie smakowite kąski:) W dodatku z taką ilością fotosów...taka moja namiastka, no cóż, może kiedyś.....

Danuta Młoźniak 21:28, 02 lis 2010

Wydaje mi się, że najwięcej można skorzystać oglądając właśnie zdjęcia, stąd takie ich ilości. Ja zawsze analizuję ogrody i podpatruję ze zdjęć. Fajnie, że moga się przydać. Ale to jeszcze nie koniec Holandii, tylko doba jest za krótka, a tyle zdjęć długo się dodaje. Postaram się dać dalszy ciąg jak najszybciej.

tyna 21:45, 02 lis 2010

A czy zobaczymy ogródki przy domach?;)

Danuta Młoźniak 22:05, 02 lis 2010

Zobaczymy, mam jeden duży ogród z ostatniego wyjazdu, ale jeszcze mnóstwo w zanadrzu z wiosny. Będzie co oglądać.

Magda70 15:46, 12 mar 2013

Jak dobrze pójdzie to za kilkanascie dni odwiedzę ten ogród...postaram się zrobić duuuzo fotek :)

Urszulla 17:06, 12 mar 2013

Świetne zakątki, a mnie najbardziej urzekają te orientalne. A w innych drzewa podsadzane rabatami. Fajnie że będzie można pooglądać nowe inspiracje:)

Magda70 14:01, 18 cze 2013

Fajnie się ogląda zdjęcia z miejsca w którym się było...a szczególnie porównanie - tu fotki jesienne a ja wiosną byłam...:)