Tradycyjny wieniec adwentowy ze świecami Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. Ich wyjątkowość tkwi nie tylko w tradycji, ale też w atmosferze, w jakiej przygotowujemy dom.

Nieodłącznym i tradycyjnym elementem Bożego Narodzenia jest oczywiście choinka. Najlepiej, aby była prawdziwa, ale jedno wiemy: powinna wzbudzać powszechny zachwyt. Oczywiście każdy ma jakieś swoje preferencje, ale czasem warto się przyjrzeć, co proponują np. floryści. Ich przykładowe choinki można znaleźć w kwiaciarniach, sklepach z dekoracjami.

Mogą stanowić cenną inspirację i źródło ciekawych pomysłów. Najczęściej wybieramy dwa kolory, na bazie srebra plus kolor dodatkowy lub złota np. z czerwienią.

Aby nadać indywidualny charakter sami malujemy bombki lub pieczemy i wieszamy ciastka. Jednak choinka to nie wszystko. Już teraz czas pomyśleć o innych dekoracjach. Są bardzo ważne, bo dzięki nim wyczarujemy magiczny klimat. Może warto pokusić się i ozdobić inne, strategiczne punkty?

Na drzwiach wejściowych  z reguły wieszamy wieniec adwentowy W jednym ze stoisk można wybrać dowolny wieniec wykonany z naturalnych materiałów (świerk, jodła, jemioła, mech)

Należą do nich: drzwi wejściowe, okna, miejsce nad stołem, kominek, balustrada i krzesła, no i oczywiście ogród. Nie czekajmy na ostatnią chwilę, gdyż może się okazać, że czegoś brakuje i nie będzie już czasu na uzupełnienie. Trzeba wyciągnąć ze schowka wszystkie świąteczne drobiazgi, ustalić wiodącą kolorystykę, podzielić ozdoby i ewentualnie zrobić listę zakupów np. choćby wstążkę, na której potem uwiążemy piękną bombkę i powiesimy w odpowiednim miejscu.

Przemyślane rozwiązania pozwolą nam na zaoszczędzenie czasu i unikniemy w ten sposób totalnego chaosu. Warto coś zmieniać w dekoracjach, aby co roku dom nie wyglądał tak samo i aby samo dekorowanie sprawiało nam przyjemność. Już sam fakt robienia czegoś nowego jest ekscytujący.

Drzwi wejściowe

Z reguły wieszamy na nich wieniec adwentowy. Nie musi być on jednak okrągły, możemy zmienić kształt na kwadratowy lub powiesić kompozycję z iglastych gałęzi przewiązanych efektowną wstążką, albo z dodatkiem bombek czy szyszek. Wieniec nie jest trudny w wykonaniu, ale dobrze jest kupić sam podkład, a dodatki dobrać wg własnej inwencji. Powinniśmy tylko wyposażyć się w pistolet do klejenia na gorąco, wtedy o wiele łatwiej przytwierdzić na stałe wszystkie ozdoby.

Wianki świąteczne Śliczna odmiana o kwiatach różowych, fot. Michał Młoźniak

Okna

Na oknach postawmy typowe kwiaty na Boże Narodzenie, czyli poinsecję ("Gwiazdę Betlejemską") lub Hippeastrum (zwartnicę), oczywiście w odświętnych doniczkach, pasujących do kolorystyki całości. Możemy także postawić świece, świąteczne lampki lub zawiesić bombki przywiązane do eleganckich wstążek.

Miejsce nad stołem

Sam stół możemy udekorować pięknym, odświętnym obrusem, a serwetki dobrać tematycznie lub kolorystycznie, Natomiast nad samym stołem, jeśli wisi żyrandol, możemy do niego przytwierdzić ozdoby. Albo będzie to wieniec, albo stroik, albo po prostu tylko bombki. Jeśli uznamy, że tych ozdób jest za dużo, nie wieszajmy nad stołem niczego, wystarczy tylko sam stół w sposób odświętny przybrany, oczywiście koniecznie z dodatkiem świec.

Stół w sposób odświętny przybrany, koniecznie z dodatkiem świec Prezenty pod choinką

Krzesła

Wiążemy do nich wstążki lub nakładamy pokrowce, które zupełnie odmienią ich wygląd. Można też przywiązać szyszki i iglaste gałązki.

Kominek

Jeśli taki mamy, aż się prosi o zawieszenie girlandy ze świerkowych lub jodłowych gałązek. Tutaj również jest dowolność w dekorowaniu, ale trzymamy się przyjętej kolorystyki i wykorzystujemy wstążki, bombki i koraliki. Często także kolorowe owoce ostrokrzewu lub innych krzewów, no i oczywiście szyszki.

Kolorystyka ozdób na choince powinna pasować do wnętrza domu Krzyształki są modne

Balustrada

Na balustradzie wieszamy girlandę, kilka kompletów białych lub kolorowych lampek i dodatkowo możemy powiesić bombki. Zaświecona wieczorem stworzy miły, świąteczny nastrój.

Cały wygląd domu łącznie z choinką powinny tworzyć całość, jeśli chodzi o kolory, ale także motyw przewodni tych dekoracji. Bardzo ważny również jest zapach. Najlepiej aby płynął z natury i świątecznych wypieków. Cynamon, goździki, pieczone ciasta, głównie piernik i świerkowe gałązki. Możemy też się wspomóc i zakupić wonne świece lub elektryczne zapachy wkładane do kontaktu. Rozgrzeją one nie tylko cały dom ale i nasze serca.

Wejście do domu Oprócz roślin podświetlono także balustradę

Iluminacje świetlne w ogrodzie

Wiadomo, że światło wydobywa magię i tworzy nastrój. W ogrodzie w czasie świąt też powinniśmy o to zadbać. Nie musimy wydawać dużo pieniędzy, zwykłe białe lampki, wystarczy kilkanaście kompletów do zawieszenia wokół drzwi wejściowych lub na drzewach. Na schodach wejściowych możemy także ustawić latarenki ze świecami, podświetlić bukszpanowe kule lub samotny świerk na klombie.

Witając naszych Gości, będziemy pewni, że zadbaliśmy o wszystko i z radością zaprosimy ich do środka.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: dekoracje, zima w ogrodzie
8 komentarzy:
Zosia 11:02, 13 gru 2010

Ahh, jak pięknie! Zainspirowałam się :) W moim domu goździkowe pomarańcze (pomarańcze z wbitymi w skórkę goździkami) są znakiem, że to Gwiazdka. Chyba pachnące dekoracje są najwspanialsze... Pozdrawiam przedświątecznie

Zbigniew Gazda 14:30, 13 gru 2010

Dzięki Danusiu za porady i przedstawienie tylu różnych propozycji. Jest w czym wybierać. Pozdrawiam.

Danusza 14:49, 13 gru 2010

Tych porad nigdy dość! Zawsze coś się znajdzie ciekawego, nowego, dziękuję:)

Danuta Młoźniak 17:23, 13 gru 2010

Jeszcze będzie relacja z wizyty na Broniszach i co tam można kupić. Byłam na dłuższej wizycie i dokładnie obejrzałam ofertę na giełdzie kwiatowej.

Marta Hawraj 18:51, 13 gru 2010

Na Broniszach można kupić piękne świece lustrzane z dekoderem Danusią na czele;)))))))))

Piękne rzeczy, ja co roku ubieram na swój sposób choinkę, dom czy drzwi wejściowe, ale lubię oglądać przed ładne dzieła, bo mobilizują mnie do strojenia domu. Jak się ma trzech facetów w domu, to motywacja potrzebna bardzo! Np.świadomość, że u mnie Wigilia czy któryś z dni świątecznych, to już inaczej idą przygotowania ...;)))))))

Dziękuję Danusiu za te słodkie obrazki czekam na kolejne:)

Matka 20:09, 13 gru 2010

Piękne dekoracje, tak myślałam, że Danusia wybrała się na giełdę! Jakże i ja bym chciała tam choć raz pojechać:)

Czekam na zdjęcia cudów, które tam można zakupić! Najwyżej wyślę Męża z listą na zakupy wiosenne! Ale kiedy ta wiosna?

Danuta Młoźniak 20:33, 13 gru 2010

Jutro zajrzyjcie, będzie różności.

Małgorzata Kij 08:44, 17 gru 2010

O kej ------przykładam dużą uwagę do wystroju wnętrz----a Święta i wszelkie inne okazje są ku temu okazją sprawdzenia się w tym temacie.