Ogród Botaniczny w Berggarten znajduje się w kompleksie Herrenhäuser i jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w Niemczech. To wyjątkowy ogród z ponad 300-letnią historią. Odwiedziliśmy go ostatniego dnia zwiedzania ogrodów Holandia - Niemcy. Ogród ten prezentuje najważniejsze style sztuki ogrodowej. W szklarniach natomiast znajduje się największa kolekcja orchidei w Europie licząca kilkaset okazów o cudownych barwach i kształtach.

Trochę historii

Berggarten powstał w 1666 roku jako ogród warzywny w kompleksie Herrenhäuser. Później został on przekształcony w ogród z egzotycznymi roślinami, a w 1686 wzniesiono oranżerię. Przedkładając estetyczne cele, ogród został wykorzystany do eksperymentowania w uprawie roślin użytkowych z cieplejszego klimatu, wykorzystując klimat Dolnej Saksonii. Ten eksperyment nie powiódł się w uprawie ryżu, ale zakończył sukcesem w uprawie tytoniu i morwy oraz hodowli jedwabników. Nie trwał jednak długo, bo w 1750 roku przekształcił się wyłącznie w ogród botaniczny.

W 1846 roku rozpoczęto budowę Palmenhaus do uprawy głównie palm. Mieściła kolekcję i najbardziej bogate i cenne zbiory z palmami w całej Europie. W ogrodzie dodano mury i płoty, aby uczynić ogrody bardziej odosobnionymi. W roku 1880 ze szkła i stali zbudowano większą oranżerię, która zastąpiła poprzednią. Ogród miał być także przebudowany, jednak po serii brytyjskich nalotów w czasie II wojny światowej większa część miasta została zniszczona. W 2000 roku zbudowano Regenwaldhaus, częściowo jako zamiennik dla legendarnego Palmenhaus, który został zburzony w 1950 roku. Wewnątrz znajduje się tropikalny krajobraz zawierający nie tylko rośliny, ale także różne gatunki tropikalnych motyli i ptaków, które są również włączone do środowiska.

Berggarten ma także sektory, wyglądające jak szkółki, przeznaczone w szczególności na kwiaty - irysy, fiołki i inne. Schowane wśród krzewów w środku ogrodu, pokazując nie tylko piękno, ale i rozmiar założenia, pełnią rolę "Paradise" - swoistego raju. W ogrodzie jest mauzoleum, zaprojektowane w 1842/47. Król Ernesta August I, który zmarł rok po ukończeniu budowli, został tam pochowany z żoną. W pobliżu mauzoleum zachowały się dekoracyjne żywopłoty, stawy i małe ogrody kwiatowe. Ogród pokazuje górskie panoramy zmieniających się pór roku, przepiękne rośliny (nie tylko storczyki), aranżacje, nasadzenia i wiekowe okazy.

Plan ogrodu

Kaczeńce nad wodą Przy wejściu do Berggarten znajdują się nasadzenia przedstawicieli flory brazylijskiej puszczy tropikalnej z gigantyczną szklaną kopułą. Jest to największa atrakcja w tej części ogrodu. Latem można obejrzeć tutaj przedstawicieli fauny: tropikalne motyle wykluwające się z poczwarek, hodowane na farmie w Steinhude. W szklarni panują warunki prawdziwie tropikalne z wysoką temperaturą i wilgotnością powietrza. Jedną z dużych atrakcji wizualnych jest ogród francuski, gdzie rośliny są posadzone w geometryczne wzory.

W pozostałej części widać dużo zieleni i różnorodność gatunkową z różnych kontynentów. Ogrody mają dużą wartość edukacyjną, gdyż wszystkie rośliny oznaczone są etykietkami z nazwą łacińską z podaniem rejonu z jakiego pochodzą. Dla potrzeb zwiedzających zbudowano gęstą sieć ścieżek i ustawiono romantyczne ławki do odpoczynku, umieszczone wśród stawów z bogatą roślinnością i ptactwem. Niektóre ścieżki wykonane są z torfu, imitując wrażenie chodzenia po torfowiskach.

W szklarniach wyodrębniono różne stanowiska: rośliny śródziemnomorskie, agawy, dęby korkowe, oliwki, 2 metrowe geranium. Jest szklarnia z kaktusami i innymi sukulentami, gdzie duża kolekcja gruboszy ładnie skomponowanych robi duże wrażenie. Dalej są rośliny lasu podzwrotnikowego ze storczykami i palmami, rośliny wodne i krzewy. Zbiór orchidei sięga 100 gatunków.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: ogrody niemieckie
1 komentarzy:
Sebek 23:15, 15 kwi 2011

Bardzo spodobało mi się połączenie stylów - nowoczesnej architektury ze stylem wiejskich i tradycyjnych ogrodów - jednak zawsze można znaleźć złoty środek ;)