Adonis vernalis - złoty kwiat wiosny Miłka wiosennego (Adonis vernalis) uprawiam w swoim ogrodzie już kilkanaście lat i wciąż zachwycam się urodą jego cytrynowożółtych kwiatów. Co roku czekam z niecierpliwością na chwilę, kiedy otworzą się do słońca. Dzieje się to najczęściej w kwietniu, ale w sprzyjających warunkach pogodowych może się to zdarzyć już w marcu. Dlatego miłka zaliczamy do roślin wczesnowiosennych.

Jego kwiaty są tak piękne, jak piękny był Adonis - młodzieniec z mitologii greckiej - powstały bowiem wg legendy z jego krwi.

Ta całkowicie mrozoodporna bylina należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W stanie dzikim występuje na terenie Europy oraz w Azji (Kaukaz, Zakaukazie i wschodnia Syberia). W Polsce miłek wiosenny jest gatunkiem narażonym na wyginięcie i dlatego został objęty ochroną gatunkową. Nieliczne stanowiska jego występowania znajdują się wzdłuż Wisły pomiędzy Toruniem a Grudziądzem, na Wyżynie Lubelskiej i w Małopolsce (tereny nadnidziańskie).

Okres, kiedy miłek zaczyna wyłaniać się z ziemi jest dla mnie ekscytujący. Na początku ukazują się wierzchołki dwóch rodzajów pędów - najpierw owocujące, na szczycie których znajdują się pączki kwiatowe otoczone kryzą pierzastych liści, a następnie spóźnione nieco, pędy płonne.

Pączek kwiatowy z kryzą pierzastych liści Kwiaty miłka mają około 5-7 cm średnicy. Składają się z 12-20 cytrynowożółtych płatków, z charakterystycznym - nazywam go atłasowym - połyskiem. Centralnie osadzone, wypukłe słupki otoczone są koliście pylnikami. Kwiaty otwierają się tylko w dni słoneczne. Najpiękniejszy spektakl to przed- i południowy, bo wczesnym popołudniem płatki zaczynają się zamykać.

Kwitnienie trwa około dwóch tygodni. Potem zaczynają dominować pędy płonne, ale i one są ozdobą rośliny ze względu na delikatne, żywozielone liście. Ozdobne też są owocki zebrane w szarozielony owocostan podobny kształtem do jeżyny. Po dojrzeniu nasion liście zaczynają stopniowo żółknąć i zamierać. Roślina szykuje się do spoczynku. Przed zimą zawiązuje pączki, które znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi. Przy wzruszaniu gleby trzeba uważać, aby ich nie uszkodzić, bo w ten sposób można pozbawić się kwiatów na wiosnę. Dla pewności miejsce można oznaczyć.

Miłek jest łatwy w uprawie. Wymaga słonecznego stanowiska, gleby żyznej, przepuszczalnej o odczynie zasadowym. W zacisznych miejscach wcześniej wznawia wegetację.

Rozmnażanie miłka jest trudne. Jego nasiona mają bardzo krótki termin przydatności kiełkowania dlatego należy je wysiewać zaraz po zbiorze, w czerwcu, na głębokość 1 cm. Przechowywane tracą zdolność kiełkowania. Mnie udało się uzyskać kilka siewek z samosiewu. Nowe siewki rosną bardzo powoli. Na pierwsze kwitnienie muszę czekać aż trzy lata!

Miłek rośnie bardzo powoli. Ta kępka ma już jedenaście lat! Rozmnażanie przez podział kępy matecznej jest kłopotliwe, gdyż miłek ma bardzo kruche - a co się z tym wiąże - łamliwe korzenie. Dlatego decydując się na taki zabieg trzeba to robić bardzo ostrożnie, aby nie stracić całej rośliny. Najlepiej za pomocą ostrego noża odciąć jej fragment i od razu posadzić na właściwe miejsce. Miłek nie lubi przesadzania. W jednym miejscu na rabatach bylinowych, czy skalniakach - może rosnąć wiele lat.

Na roślinie nie zauważyłam żadnych szkodników ani chorób grzybowych. Być może dlatego, że miłek jest rośliną trującą. Mimo to, jego ziele - Adonidis vernalis herba jest surowcem zielarskim. W Polsce zbiór surowca ze stanowisk naturalnych jest zabroniony. Uzyskuje się go z krajowych plantacji lub importu. Miłek wiosenny znajduje zastosowanie przede wszystkim w leczeniu chorób serca. Substancje w nim zawarte wykazują też działanie moczopędne i uspokajające.

Ta do niedawna jeszcze rzadko w ogrodach spotykana roślina, staje się bardziej powszechna i dostępna w handlu dzięki szkółkom, w których z powodzeniem jest rozmnażana. Warto się postarać o "złotą roślinę wiosny".

Fot. Barbara Krajewska

Słowa kluczowe: portrety roślin, byliny
7 komentarzy:
Leonia Pawlik 15:04, 20 lut 2012

To prawdziwie " złota roślina wiosny",Twój artykuł oraz zdjęcia, Basiu, zachęcają do posadzenia tej rośliny w ogrodzie. Nie mam jej, więc postaram się ją nabyć.

Elżbieta Berlicka 17:22, 20 lut 2012

Adonis vernalis to wspaniała roślina.Uprawiam od wielu lat . Potwierdzam,że nie lubi dzielenia.

Polecam do uprawy w ogrodzie.Cudeńko.

Gabriela Jędrys 22:09, 20 lut 2012

Na przedostatniej fotografii widać sasankę, myślę że razem z fioletową sasanką wyglądają świetnie, bo kwitną w tym samym czasie. Prześliczna roślinka.

Barbara Krajewska 16:30, 21 lut 2012

Co do przesadzania, to najlepiej robić to, gdy roślina jest niewielka i wykopać ją z dużą bryłą ziemi. Uniknie się uszkodzenia korzeni, bo nie będą jeszcze zbyt rozrośnięte.

Anna Ścigaj 22:23, 23 lut 2012

Śliczna, mała roślinka. Jeszcze nie mam, ale dążę do jej nabycia :).

Anna Żochowska 21:05, 26 sie 2012

Właśnie się postarałam i bardzo się cieszę:)

Elżbieta Banach 15:29, 16 sty 2013

Basiu, może wiesz gdzie mogę kupić sadzonkę miłka w okolicach Radom-Warszawa, Radom-Kraków ? Już raz kupiłam przez internet ale to co mi przysłali nie nadawało się nawet do posadzenia :( Oczywiście posadziłam ale nic z tego. Ta roślinka podoba mi się bardziej niż inne ale niestety w szkółkach bardzo trudno na nią trafić. Będę wdzięczna za wiadomość. Pozdrawiam :)