Szachownice nie tolerują stale mokrej gleby, gdy są w stanie spoczynku Fritillaria michailovskyi czyli szachownica Michajłowskiego pochodzi z północno-wschodniej Turcji i należy do małych szachownic. Jest bardzo interesująca ze względu na zapierającą dech w piersiach niespotykaną kombinację kolorów, które ukazują się w kwietniu-maju.

Z kwiatami roślina osiąga wysokość około 20 cm. Z daleka nie są one zbyt widoczne, mają kolor bordowo-fioletowy z żółtą krawędzią i żółtymi pylnikami. Kwiaty tej szachownicy zwisają lekko i mają kształt dzwonkowaty z grubymi, woskowymi płatkami, które mogą się zmieniać od burgundu, fioletowego do prawie czarnego. Jej szaro-zielone, lancetowate liście to delikatne źdźbła tej samej wysokości co łodygi kwiatowe.

Gatunek został wprowadzony do masowej uprawy w ogrodach w latach sześćdziesiątych i stopniowo stał się jednym z ulubionych jeśli chodzi o szachownice, także ze względu na słynny piżmowy zapach, któremu daleko do prawdziwych perfum. Niektórzy go lubią inni nienawidzą.

Warunki uprawy

Gatunek został wprowadzony do masowej uprawy w ogrodach w latach sześćdziesiątych i stopniowo stał się jednym z ulubionych jeśli chodzi o szachownice Szachownica Michajłowskiego lubi pełne słońce lub półcień. Gleba powinna być lekka, dobrze zdrenowana i mieć odczyn zasadowy pH: 6,1 - 7.8. Nie tolerują stale mokrej gleby gdy są w stanie spoczynku. Najlepiej je sadzić na podwyższonych rabatach, wtedy nie ma problemu z nadmierną wilgotnością.

Rozmnażanie

Szachownicę rozmnażamy przez siew nasion jesienią lub zimą a także oddzielanie cebulek w okresie letnim. Nasiona przykrywamy kompostem lub piaskiem na 5 mm i ustawiamy na zewnątrz. Do wykiełkowania potrzebują spadków temperetur poniżej zera, wtedy kiełkują wiosną.

Choroby i szkodniki

Najlepiej je sadzić na podwyższonych rabatach, wtedy nie ma problemu z nadmierną wilgotnością Możemy mieć problem ze ślimakami i poskrzypką liliową, tak samo jak w przypadku innych szachownic.

Zastosowanie

Szachownica Michajłowskiego jest doskonała zarówno do słonecznych, jak i zacienionych ogrodów skalnych. Polecam jako ciekawy akcent na podniesionej rabacie bylinowej, ale nie główną gwiazdę w ogrodzie. Piękna jako roślina okrywowa, ale posadzona w bardzo dużej ilości.

Można jej także używać w naturalistycznych nasadzeniach na skraju lasu lub w trawniku oraz jako roślinę doniczkową na balkonie lub patio (jest oferowaną w ten sposób na giełdach kwiatowych). Moje szachownice rosną na rabacie wśród bylin o ciekawych liściach (Hosta, Cimicifuga, Hemerocallis, Aconitum). Teraz mają ładne, zielone tło, a gdy przekwitną, zasychające liście szachownicy przykryją szybko rosnące byliny.

Inne szachownice:

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

1 komentarzy:
Anna Żochowska 12:45, 17 maj 2012

Na szczęście u mnie nie widać poskrzypki:) jeszcze:)