Fritillaria uva-vulpis, (syn. Fritillaria assyriaca) czyli szachownica lisia należy do rodziny Liliaceae i ma subtelne, dzwonkowate, lekko odwinięte kwiaty, zawieszone na cieniutkich łodygach. Ich kolor można określić jako niezwykły, lekko "zakurzony", bordowo-brązowy, odsłaniający złote wnętrze i żółty margines. Ukazują się w kwietniu-maju i osiągają wysokość około 20 cm. Roślina ma lancetowate, szaro-zielone liście.

Te pochodzące z Iranu, Iraku i Turcji kwiaty cebulowe rosną dziko w niektórych miejscach w bardzo trudnych warunkach, a więc jako rośliny ogrodowe w warunkach specjalnie dla nich stworzonych powinny się czuć niezwykle dobrze. Są bardzo podobne do innej niewielkiej szachownicy, Frilillaria michailovskyi. Wg mnie są nieco mniejsze i brzydsze.

Warunki uprawy

Fritillaria uva-vulpis będzie kwitła w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie w pełnym słońcu. Małe cebulki nie tolerują nadmiernej wilgoci i wymagają ochrony przed deszczem podczas okresu spoczynku. Będą też rosły w półcieniu, z przewagą popołudniowego słońca.

W przypadku zbyt wilgotnego podłoża cebulki zgniją i nie wyjdą następnego roku. Natomiast jeśli lokalizacja się im spodoba, będą rozrastać się w większą kępę, a nawet wysiewać.

Najlepiej posadzić je w doniczkach i przenosić po przekwitnięciu do chłodnej szklarni lub werandy. Cebulki są bardzo delikatne, więc należy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie. Innym sposobem ich ochrony przed gniciem jest sadzenie na stokach, gdzie woda spływa w dół. Miejsca sadzenia należy oznaczyć, ponieważ wzrost roślin łatwo przeoczyć.

Rośliny od drugiego roku powinny być nawożone raz w miesiącu połową normalnej dawki.

Rozmnażanie

W dobrych warunkach te małe szachownice będą się nawet rozmnażać przez samosiew. Innym sposobem jest oddzielanie małych cebulek wczesną jesienią.

Zastosowanie

Ponieważ uroda tych fantastycznych kwiatów jest lepiej widoczna, kiedy patrzymy na nie od dołu, korzystne jest sadzenie cebulek na wierzchołku stoku czy wzgórza, aby można je było w pełni podziwiać. Są doskonałe do alpejskich kamiennych koryt, wszelkich donic i pojemników, które można ustawiać wyżej.

Na rabatach ładnie wyglądają z białymi lub żółtymi narcyzami, posadzone wśród nich płytko. Wtedy kwiaty urokliwie nakładają się na siebie, podkreślając wzajemnie. Maja subtelny, "łąkowy" urok, dzięki czemu doskonale pasują do ogrodów naturalistycznych.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

1 komentarzy:
mira 18:21, 09 wrz 2014

Kupiłam dzisiaj okazyjnie te cebulki /20 sztuk nie za mało ?/i szukam opisu i znalazłam :D. Są różne informacje odnośnie wysokości od 20-40 cm. Ja miałam szachownice Michajłowskiego przepięknej urody świetnie pasującą do zurawek citronelek - ale u mnie w cieniu i wyrosły na jakieś 20 cm pięknie się wybarwiły, natomiast widziałam w Ogrodzie Botanicznym we Wrocawiu te same posadzone na wysokim skalniaku i ogladalo sie je od dolu i byly wysokie.