Lands' End: A Rural Muse W następnym odcinku relacji z zeszłorocznej wystawy Chelsea Flower Show przedstawię kolejne małe, imponujące, cztery ogrody pokazowe, które wizualnie radykalnie się między sobą różnią. Większość odwiedzających z przyjemnością je oglądała, aby dowiedzieć się, co nowego pokazano w "ogrodowej modzie".

Chociaż te cztery ogrody były zasadniczo różne, to jak w poprzednich odcinkach wspomniałam, miały część wspólną: zostały zdominowane przez skupiska roślin zielnych przypominających naturalną, angielską wieś. Chociaż normalnie w ogrodzie taki doskonały stan, jaki zaprezentowano na wystawie, ciężko byłoby utrzymać, to jednak warto pokazać to zwiedzającym.

Po raz pierwszy zaprezentowano ogród piętrowy, po raz pierwszy wykorzystano campingową przyczepę i po raz pierwszy pozwolono osobom niepełnosprawnym wziąć bezpośredni udział w tworzeniu ogrodu na Chelsea. Nie po raz pierwszy królował rustykalny styl i nostalgia w kolorystyce nasadzeń. Chelsea Flower Show 2012 była w harmonii z naturą.

The Westland Magical Garden, projekt Diarmuid Gavin, Silver Gilt Medal

Obejrzyj film - Panorama ogrodu

The Westland Magical Garden Rok 2012 był najbardziej rozczarowujący dla Diarmuida Gavina (nie otrzymał złota), biorąc pod uwagę fakt, jak odważny i spektakularny wykonał on projekt po zeszłorocznym Sky Garden, (pierwszy Gold Medal dla Gavina). To jest możliwe tylko na Chelsea Flower Show. Był to ogród na nieoczekiwaną skalę. Gavin stworzył wielką piramidę wysokości 24 metrów, zbudowaną z czarnych rurek, zwężającą się do góry. Miała ona siedem tarasów - kondygnacji, które dały na bazowym kwadracie 16 x 16 m aż 537 m 2 dla roślin.

Dało to możliwość stworzenia odrębnych ogrodów w różnych stylach. Jak mówił Gavin: "każdy chce coś innego z ogrodu. Każdy znajdzie w nim inną część wieży, którą najbardziej lubi. Nie można próbować być najlepszym projektantem dla wszystkim ludzi". Magical Tower to wizja jak można to zrobić, czyli ogród na małej przestrzeni.

The Westland Magical Garden Na najwyższą kondygnację wjeżdżało się windą, a do dołu zjeżdżało stalową zjeżdżalnią. To element zabawy. Jednak ta część rozrywki nie była dla nas dostępna. Na dole zobaczyliśmy świetne zestawienia host, paproci, bambusów, czosnków i traw, w tym m.in. zeszłoroczną gwiazdę "złotego" Sky Garden - Hakonechloa macra.

Na wyższych piętrach odróżniamy różne style, w tym formalny, aż do swobodnie zwisających pnączy, róż i okazałych drzew (brzozy, klony). Byłam jednak tym ogrodem zawiedziona (nawet zdjęcia wyszły mi nieciekawe) pomimo tak odważnego pomysłu. Po prostu nie mogłam go zobaczyć. Nic nie zmieniło faktu, że Diarmuid Gavin to jeden z moich ulubionych projektantów.

Furzey Gardens, projekt Chris Beardshaw, Gold Medal

Projekt ogrodu - Obejrzyj film

 The Furzey Garden Chris Beardshaw uczcił tym projektem 90-tą rocznicę powstania Furzey Gardens w Hampshire - organizacji, która świadczy usługi dla dorosłych ludzi, mających trudności w uczeniu się. Pokazał ciekawe rośliny z grupy wrzosowatych (różaneczniki i azalie) oraz m.in. pierwiosnki, które ze względu na bardzo "wybuchowy" i krótki termin kwitnienia, były dość trudne do zastosowania na tak prestiżową wystawę. Są one także uznawane przez ogrodnicze elity za niemodne. Odmiany zostały dobrane tak, aby kwitnienie rozpoczęło się w połowie maja.

Uczniowie brali czynny udział w uprawie roślin i bezpośrednim tworzeniu ogrodu, jako pierwsi bezpośrednio zaangażowani na Chelsea Flower Show, co było dla nich wyzwaniem. Zostało także docenione.

Charakter ogrodu to leśny teren, który wypełniają setki roślin zielnych i około 30 krzewów, w tym rzadkie odmiany różaneczników.

Głównym punktem ogrodu jest drewniana rzeźba o nazwie Lantern - przeniesiona na czas wystawy z miasta Hampshire. Ważny element ogrodu to także surowa, drewniana altana pokryta strzechą.

 The Furzey Garden Lista roślin: Acer calcaratum, Acer carpinifolium, Acer mandshuricum , Acer monspessulanum, Acer palmatum 'Katsura', Alangium chinense, Arum italicum subsp italicum 'Marmoratum', Asplenium scolopendrium, Astilbe arendsii 'Fanal', Athyrium filix-femina, Brunnera macrophylla 'Mr. Morse', Carpinus omeiensis, Cercidiphyllum japonicum, Chaerophyllum hirsutum 'Roseum', Dicentra formosa 'Bacchanal', Digitalis purpurea, Disanthus cercidifolius, Dryopteris atrata, Dryopteris filix-mas, Embothrium coccineum, Enkianthus campanulatus, Epimedium grandiflorum 'Lilafee', Euphorbia amygdaloides 'Purpurea', Euphorbia polychroma, Geranium 'Johnson's Blue', Geranium macrorrhizum, Geranium macrorrhizum 'Spessart', Geranium phaeum 'Album', Geranium phaeum 'Samobor', Geum rivale, Gunnerą manicata, Iris sibirica 'Night Tropic', Lamium orvala, Liquidambar formosana, Luzula nivea, Luzula sylvatica, Meconopsis napaulensis, Metasequoia glyptostroboides, Myrrhis odorata, Nothofagus antarctica, Osmunda regalis, Pachysandra terminalis, Pinus sylvestris, Polystichum setiferum' Dahlem', Pterocarya fraxinifolia, Pulmonaria, Quercus robur, Rhododendron 'Brigitte', Rhododendron 'Cunningham White', Rhododendron 'Duke of York', Rhododendron 'English Roseum', Rhododendron 'Waterer Gomer', Rhododendron thomsonii, Saxifraga urbium, Stewartia pseudocamellia, Symphytum grandiflorum 'Hidcote Blue', Tellima grandiflora 'Rubra', Thalictrum, Tilia henryana, Trachystemon orientalis, Viola labradorica.

Lands' End: A Rural Muse - projekt Adam Frost, Gold Medal

Lands' End: A Rural Muse Ogród Rural Muse został zainspirowany krajobrazem wiejskim z rejonu, gdzie mieszkał słynny poeta chłopski John Clare. Występuje tutaj wiele elementów naturalnych takich jak żwir, kamienne głazy, dzika roślinność na dachu, dzięki czemu powstał wspaniały ogród krajobrazowy. Ale nie tylko. Także przestrzeń dla rozrywki i relaksu. Centralnym punktem jest odkryta altana z zielonym dachem, na którym rośnie dzika koniczyna przyciągająca pszczoły.

Roślinność zastosowana w projekcie wspaniale pokazuje, w jaki sposób stworzyć doskonałe siedlisko dla dzikich zwierząt (żywopłot z klonu Acer campestre) i suche murki z lokalnego kamienia.

Lands' End: A Rural Muse Rośliny zastosowane w projekcie to jeśli chodzi o drzewa: Carpinus betulus, żywopłoty z Acer campestre, krzewy: Cornus mas, Corylus avellana, Sambucus laciniata, Salix rosemarinifolius, Salix bullata, Salix britzensis, Viburnum opulus, byliny: Alchemilla erythropoda, Alchemilla mollis 'Ravenswing', Anthriscus, Athyrium filix-femina, Aquilegia alpina 'Yellow Star', Aquilegia 'White Star', Aquilegia, Aruncus dioicus, Astrantia 'Buckland', Briza media, Calamintha grandiflora, Calamintha, Nepeta, Campanula, Persicaria 'Alba', Carex muskingumensis, Carex lurida, Carex sylvatica, Centaurea montana, Centranthus ruber 'Suttons', Digitalis 'Apricot', Digitalis ambigua 'Grandiflora', Digitalis lanata, Dryopteris filix mas, Erigeron karvinskianus, Euphorbia robbiae, Foeniculum vulgare 'Purpureum', Galaega officinalis, Geranium magnificum, Geranium 'Mrs Kendal Clarke', Geranium sylvaticum 'Mayflower', Hyssopus officinalis 'Rosea' i 'White Swirl', Irys sibirica, Knautia macedonica, Linaria purpurea 'Canon J Went ", Linum perenne, Luzula nivea, Lysimachia ephemerum, Lychnis, Persicaria bistorta 'Superba', Polemonium 'Hopleys', Tellima grandiflora, paprocie: Filipendula ulmaria.

Celebration of Caravanning - projekt Jo Thompson, Gold Medal

Projekt ogrodu

Celebration of Caravanning Inspiracją dla tego projektu była błyszcząca, aluminiowa przyczepa, która została w ogrodzie umiejscowiona w południowym, osłoniętym roślinnością narożniku. Miejsce odpoczynku otaczają grupy pięknych brzóz Betula albosinensis 'Fascination', które także użyłam w tym roku z swoim nowym projekcie Zimozielony ogród przy białym domu. Drzewa współgrają z niższymi nasadzeniami delikatnych bylin w kolorystyce kremowo-różowej, zawierającej w swym składzie róże, szałwie, irysy i trawy.

Jako uzupełnienie delikatnej i zwiewnej roślinności posadowiono ławki, zbudowane z elementów drewnianych z dodatkiem polerowanego metalu, w którym niczym w lustrze odbijają się kwiaty. Ścieżki wykonano z piaskowca, kanały wodne także. Nawierzchnie z ciepłego kamienia zachęcają do spacerów boso, zatrzymania się do odpoczynku na ławce, poleżenia na hamaku.

W tym ogrodzie czujemy się jakbyśmy szybko odbyli podróż na wieś. Różne wiejskie akcesoria, umiejscowione w różnych jego zakątkach oraz typowo wiejskie rośliny nam o tym przypominają.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Pozostałe relacje z Chelsea Flower Show 2012

1 komentarzy:
kaisog1 13:42, 26 gru 2012

Kolejny świetny artykuł :D

The Westland Magical Garden faktycznie projekt, że dech zapiera... szkoda, że nie był dostępny :( Udało mi się gdzieś wynaleźć parę zdjęć z tego ogrodu na necie i faktycznie było na co popatrzeć!

Ogród Rural Musa to takie troszkę moje klimaty. Ta aleja z drzew po prostu cudna natomiast kolorystycznie i zestawienia roślin jakie lubię odkryłam w ogrodzie z przyczepą :D Róże, szałwie, naparstnice.... marzenie :D