Storczyki z rodzaju Cymbidium są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej wytrzymałych Storczyki z rodzaju Cymbidium są jednymi z najpiękniejszych i najbardziej wytrzymałych. Spotykałam je w Anglii nawet w ogrodach pod chmurką i kiedyś spróbowałam także uprawy w domu, a potem w ogrodzie. Były one do niedawna tylko klasycznymi kwiatami ciętymi w kwiaciarniach i kiedyś sprzedawano je licząc za jeden kwiat na gałązce.

W naturze storczyki Cymbidium występują w Chinach, Japonii, Australii i Himalajach, gdzie mają wilgotne, ale chłodne lata. Posiadają długie, mieczowate liście wyrastające z pseudobulw. Grube, woskowe kwiaty po kilkanaście sztuk w kłosie spotykamy w różnych kolorach, od kremowego, poprzez różowe, brązowe i zielone, a nawet fioletowe.

Obecnie możemy je bez problemu kupić w doniczkach zarówno jako standardowe kwiaty oraz miniaturki. Najbardziej znane gatunki to Cymbidium erythrostylum, C. tracyanum, C. tigrinum. Hodowcy zaś stale pracują nad nowymi mieszańcami.

Warunki uprawy

Rzadko spotykany okaz Cymbidium z kwiatami w kolorze brązowym Jeśli chodzi o podłoże - cymbidia najlepiej rosną w perlicie z dodatkiem kory drzew iglastych. Ale równie dobre będą mieszanki różnych składników, np. korzenie paproci, kawałki wełny mineralnej, suche liście dębowe zmieszane z korą lub po prostu gotowe podłoże do uprawy storczyków kupione w kwiaciarni. Ważne aby dość szybko odprowadzało nadmiar wody.

Przesadzamy je co dwa lata, najlepiej po kwitnieniu.

Optymalna wilgotność powietrza wynosi 50 %. Te orchidee lubią dobrą wentylację pomieszczenia i spadki temperatur nocą, dlatego jest spora szansa powodzenia uprawy. Optymalnym miejscem jest chłodna oranżeria, zwłaszcza jeśli można tam kontrolować i ustawiać właściwą temperaturę. W domu trudno schładzać wnętrze domu w nocy. Cymbidium zimą wymaga minimum 10 stopni, a podczas kwitnienia latem, które trwa około 3 miesięcy - od lipca do września około 15 stopni w nocy i do 28 - 29 stopni w dzień.

Storczyki Cymbidium lubią w okresie wzrostu sporo wody (przegotowanej, nie z kranu), podlewamy wtedy co 4 - 5 dni. Lejemy z góry i pozwalamy nadmiarowi wody odpłynąć. Albo zanurzamy w wiadrze na 10 minut i potem pozwalamy na odcieknięcie.

Latem nawozimy co dwa tygodnie mieszanką dla storczyków (najlepiej w płynie) z dobrą zawartością potasu Latem nawozimy co dwa tygodnie mieszanką dla storczyków (najlepiej w płynie) z dobrą zawartością potasu. Zimą dokarmiamy nie częściej niż raz na miesiąc.

Zimą ograniczamy podlewanie i utrzymujemy jedynie lekko wilgotną glebę. Niedopuszczalne jest zalewanie, ponieważ rośliny nam zachorują na choroby grzybowe. Lubią wilgotne podłoże, ale nie znoszą stać w wodzie.

Cymbidium wymaga dużo światła. Liście powinny mieć kolor średnio zielony. Ciemnozielony wskazuje na zbyt małą dawkę światła, a złoty - na zbyt dużą. Zwykle latem światła jest dosyć, ale temperatury zbyt wysokie. Dlatego też należy dobrze wentylować pomieszczenia, a rośliny zamgławiać, aby tą temperaturę obniżyć. Zimą unikamy przeciągów i trzymania roślin blisko grzejników, bo mogą zrzucać kwiaty.

Możemy myć liście wodą z domieszką łyżki oliwy z oliwek i kilku kropli płynu do mycia naczyń, rozpuszczonych w około 300 ml ciepłej wody. Aby roślina schludnie wyglądała, stare i obumarłe liście odrywamy w całości.

Kwiaty bladoróżowe wyglądają niezwykle delikatnie Choroby i szkodniki w pomieszczeniach nie występują zbyt często. Może je zaatakować przędziorek lub mszyce, jeśli powietrze jest zbyt suche.

Cierpią głównie rośliny znajdujące się na zewnątrz. Mogą mieć brzydkie plamy z powodu poparzeń słonecznych, zgniliznę korzeni spowodowaną zbyt dużą wilgotnością podłoża i dziury po żerowaniu ślimaków. Także gniją kwiaty, jeśli na nie pada deszcz.

Przesadzanie nie jest uciążliwe, jeśli roślina nie jest zbyt stara. Bryła powinna być sucha, a korzenie zdrowe w kolorze kremowym. Dobieramy większą doniczkę o około 3 cm na brzegu, tak aby weszły dwa palce. Trzymamy okaz w pozycji pionowej i dosypujemy podłoża, jednocześnie uciskając. Cymbidium mają długie korzenie i muszą być posadzone w doniczkach głębokich i wąskich.

Więcej problemu sprawia podział starych roślin. Najlepiej go wykonać na początku sezonu (marzec - kwiecień). Jest to dość uciążliwe i wymaga użycia sporej siły oraz odpowiednich, ostrych narzędzi - noża i sekatora. Rozmnażanie w warunkach domowych jest możliwe jak wyżej - przez podział starszych roślin wiosną.

Cymbidium 'Emerald Feather' Po wyjęciu rośliny sprawdzamy korzenie. Czarne i sparciałe usuwamy, a roślinę dzielimy ostrym nożem tak, aby każda nowa część miała co najmniej 3 - 4 pseudobulwy. Możemy także skrócić korzenie. Przez dwa tygodnie od podziału, nie podlewamy, możemy jedynie zamgławiać liście. Wtedy nowo powstające korzenie szybciej rosną poszukując wilgoci w glebie i roślina zaczyna wypuszczać nowe liście.

Zmuszenie Cymbidium do powtórnego kwitnienia polega głownie na obcięciu starych łodyg kwiatowych, obniżaniu temperatury nocą do plus 10 stopni i trzymaniu roślin aż do przymrozków na zewnątrz w cieniu, pod okapem drzew. Wtedy tworzą się pąki kwiatowe. Rośliny przenosimy do domu, kiedy temperatury nocą zaczynają spadać poniżej plus 10 stopni.

Fot. Danuta Młoźniak

Zapraszamy do prezentowania swoich okazów na forum. Wątki o storczykach na Forum

Słowa kluczowe: rośliny egzotyczne, storczyki
4 komentarzy:
Urszulla 17:16, 21 sty 2013

Na Twoich zdjęciach storczyki są niesamowicie okazałe. Jeśli chodzi o uprawę rzeczywiście przekonałam się, że "chłody " im służą:)

Anna R. 17:25, 21 sty 2013

A moje cymbidium odmawiają posłuszeństwa.. w odróżnieniu od pozostałych storczyków, wynoszenie na zewnątrz spowodowało, że załapały przędziorka, a kwiatów jak nie było tak nie ma.. ... i już nie wynoszę...

Danuta Młoźniak 18:33, 21 sty 2013

Na noc wynoś gdzieś, gdzie jest plus 10, a na dzień do domu. No i na kwiaty trzeba czekać z pół roku, poczekasz?

Ja mam teraz idealnie, pokój plus 20, a obok garderoba plus 10-13:) jak zamknę drzwi.

A_gawa 20:20, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.