Kolorowy witraż Ogród z samymi tylko roślinami i ogrodzeniem - nie powiem, że jest nudny, ale taki może nam się wydawać. Uatrakcyjnić go może często niewielki drobiazg, ale użyty z rozmysłem, dopasowany do roślin, miejsca, funkcji, stylu ogrodu, a nawet kolorystyki. Zwracający uwagę, przyciągający wzrok, pokazujący urodę miejsca.

Drobiazg do ogrodu często odzwierciedla charakter i gust jego właściciela. Ten drobiazg to swoista "biżuteria" ogrodowa. Dla jednych konkretna rzecz może być gustowna, dla innych nie, ale jak wiemy od dawna: "O gustach się nie dyskutuje".

Do ogrodu można zaadoptować starocie, rzeczy z odzysku, starą furtkę, która posłuży jako parawan i oparcie dla pnączy, stare naczynia, w których po przewierceniu dziury posadzi się kwiaty, beczkę czy szpulę po kablach, która stanie się ogrodowym stołem.Rzeźby można zakupić u znanego artysty, jednak zapewne będą dość drogie i nie każdego na nie stać, Dlatego warto pokusić się i wykonać coś prostego samodzielnie. W poszukiwaniu inspiracji warto "przekopać" internet. Trzeba obserwować naturę, chodzić na spacery nad wodą, po lesie. Ciekawy kawałek drewna lub kilka takich kawałków da nam niesamowite pole do popisu. Można z nich zrobić obraz, furtkę, rzeźbę.

Także z kawałków potłuczonych filiżanek czy talerzy da się wyczarować coś ekscytującego, co nas zachwyci np. blat stolika, obraz na mur, podstopnie ogrodowych schodów.Z drewnianych gałęzi stworzymy parawan, rzeźbę, ładny płotek. Będzie pasował do ogrodu w stylu łąka kwietna. Nawet uschnięte drzewo, ale pomalowane na jaskrawy kolor i umieszczone w bujnej roślinności otrzyma drugie życie. Prawie jak dzieło sztuki.

Belka ociosanego surowego drewna może służyć jako wygodna ławka w cieniu drzewa lub nad brzegiem stawu. Także ogrodowa, stara ocynkowana konewka o ciekawym kształcie, odpowiednio wyeksponowana w ogrodzie o wiejskim charakterze doskonale "wpisze się" w ten uroczy klimat.


Przedstawiam więc wynalezione podczas moich podróży ogrodowych różne ciekawostki biżuteryjno-ogrodowe. Czy są gustowne, czy nie - każdy oceni po swojemu. Moim zdaniem wiele z nich może posłużyć jako inspiracja i napęd do zmian.

Nawet ten symboliczny atrybut tzw. "bezguścia" - wesoły, kolorowy krasnal w wydaniu angielskim, z którego wielu ludzi się wyśmiewa - wydaje się sympatyczny.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenariium

.

Słowa kluczowe: dekoracje, architektura ogrodowa
12 komentarzy:
Kindzia 08:07, 11 maj 2016

Kiedyś zupełnie nie pomyślałabym żeby coś, oprócz roślin, umieścić w ogrodzie. Ale magia forum działa i dorobiłam się pawi przy ciurkadełku i paru betonowych drobiazgów. Ale krasnali w ogrodzie nie postawię;)

Danuta Młoźniak 10:08, 11 maj 2016

Ja też, ale ten jest wyjątkowo sympatyczny:))

LewOgrodowy 07:30, 12 maj 2016

Marzy mi się w ogródku jakiś element ozdobny nieroślinny, ale to jest tak delikatny temat... Moim zdaniem należy taką biżuterię dobierać naprawdę z rozmysłem, żeby nie przesadzić. Lepiej jeden akcent podkreślający kompozycję rabaty, niż 10 niespójnych elementów. Do mnie bardziej przemawiają szare (metal, beton, kamień) ozdoby, niż kolorowe - witraż, czy malowane drewno - al to już co kto lubi. :) Pewnie to dlatego, że tak bardzo zauroczyła mnie Danusiu kamienna głowa z Twojego ogrodu. Jest przecudowna.

Danuta Młoźniak 07:38, 12 maj 2016

Kamienne głowa cięgle nie ma właściwego miejsca. czeka na inny ogród. Masz rację w kwestii przeładowania, umiar jest potrzebny i spójność, albo jedna konkretna rzecz, najwyżej do niej donice dobrane. Albo seria rzeczy w tym samym stylu. To trudne, gdy podoba się wiele rzeczy. To wielka sztuka umieć je właściwie ze sobą zestawić.

A tu na podjeździe czekają kolejne urocze detale do ogrodu.:)

Malgosik 13:26, 12 maj 2016

Witrażowy motyl bardzo fajnie wpisał się w liliowce w podobnym kolorze. I jeszcze aniołek bardzo mi się podoba.

sylwia_slomczewska 13:02, 13 maj 2016

Ja uwielbiam dekoracje drewniane i takie mi pasują najbardziej , albo ceramiczne. Osobiście lubię wszystko co z historią i stare .....nowoczesne mnie nie ciągnie......spodobały mi się kurki z kogutkiem na trawniku;)

Danuta Młoźniak 15:05, 15 maj 2016

Tak, będzie, tylko muszę aranżację specjalną zrobić.:)

Joku 10:36, 16 maj 2016

Lubię biżuterię ogrodową i mam jej trochę. Część znalazła miejsca w ogrodzie (szukam lepszych), część spokojnie czeka na swój czas w zakamarkach szopki ogrodowej. Kilka spośród pokazanych przez ciebie Danusiu też bym chętnie przygarnęła.

iwona 16:57, 16 maj 2016

Mi się bardzo podoba suche drzewo pomalowane na jaskrawy kolor ,fajna i ciekawa podpowiedz.........

Bogusław R. Kucharski 11:55, 15 cze 2016

Piękne są te donice przypominające amfory, te ozdoby dają specyficzny piękny wystrój, urok , a w Twoim ogrodzie jest BAJKA.

ozdoby mam i ja, śpiącego mnicha, domki-latarenki japońskie, Kamienie, pozdrawiam.

Danuta Młoźniak 17:53, 12 sie 2016

Jolu - u mnie też czeka cały magazyn dodatków i dekoracji, wszystkiego naraz nie da się zastosować.

Iwono - to pomysłowy i bardzo tani patent na nietuzinkową ozdobę, gdy uschnie z jakiś powodów drzewo - mamy już pomysł. Inne wyjście pokryć je bluszczem (popularny) lub wykarczować. Ale po co? skoro można coś ciekawego i intrygującego zrobić.

Aniaaa - ja też się uśmiecham, no chyba że producent zupełnie przegiął i zrobił maszkarę. Czasem takie widuję przy drogach na Mazury.

Boguś - muszę zobaczyć tego mnicha, jestem bardzo ciekawa, bo kamienie znam. Ale szczególnie jesteś znany z form niwaki.