Małe prostokątne patio z oryginalnymi mebelkami wśród bujnej roślinności Efektowne patio przyda się w ogrodzie. Jeśli tylko mamy miejsce - warto je zaplanować. Większość ogrodników myśli o patio po prostu jako o miejscu do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jednakże istnieje wiele innych zastosowań. Patio może być dodatkową jadalnią, kuchnią, miejscem do spotkań towarzyskich, relaksu, zabawy, ustawienia kolekcji wyjątkowych roślin, kontemplacji.

Należy się upewnić jakie meble będą na nim stały. Przecież muszą się zmieścić. Nogi krzeseł nie mogą stać w roślinach. Wtedy przewidujemy docelowy kształt, wielkość i położenie. Co chcemy na nim robić? Pić poranną kawę, jeść obiad lub kolację z przyjaciółmi, czy odpalić grilla? A może udać się na poobiednią drzemkę? Pozytywnych funkcji patio trudno wprost wyliczyć.

Od czego zacząć?

Warto zmierzyć wolne miejsce, nanieść go na papier w skali 1:100 lub 1:50 i z kartoniku wykonać modele mebli. Wtedy łatwo dopasować odpowiednie wymiary i ilość mebli. Upewnimy się, że jesteśmy na "dobrej drodze". Na tym etapie planujemy także rodzaj nawierzchni. Łatwo rozrysować odpowiednie płyty, kostkę brukową czy deski tarasowe. Można wykonać także oryginalną nawierzchnię z odzysku używając starych cegieł, dachówek, kamieni lub grysu kamiennego. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu i wysiłku w odpowiednim (początkowym) momencie, pozwoli nam upewnić się, że patio jest dokładnie tym, czego potrzebujemy.

Patio wyłożone starymi cegłami zasłonięte pojedynczym panelem drewnianym Patio w kształcie ślimaka wysypane żwirem i otoczone grubymi belkami

Inne sprawy do przewidzenia:

  • dla ilu osób planujemy patio?
  • czy będzie zagłębione, wyniesione, czy na poziomie gruntu?
  • patio kwadratowe, prostokątne, czy okrągłe - jakie będzie najbardziej praktyczne?
  • projekt z wykorzystaniem nowych materiałów czy z odzysku?
  • skąd wziąć fundusze na budowę patio?
  • czy wbudować ognisko? (wymagane odległości, ochrona p.poż)

Gdy wszystko mamy już zaplanowane, przystępujemy do realizacji. Rozkładamy wąż lub wbijamy patyki. Wybieramy nadmiar ziemi, albo budujemy murki, aby wynieść patio wyżej. Wykonujemy podsypkę lub układamy legary. Następnie układamy nawierzchnię, sprzątamy, zraszamy wodą zmywając kurz i ustawiamy meble. Patio gotowe do użytkowania.

Patio kombinowane ze zbiornikiem stojącej wody Niesłychana ilość poduch zniewala gości

Kształt patio

  • kombinowany

Ogranicza nas jedynie wolne miejsce i styl ogrodu lub domu. Starajmy się zaplanować przestrzeń unikalną, taką która będzie ozdobą. Elegancka i funkcjonalna. Zamiast tradycyjnego kształtu może być kombinowana. Nie musi być zgodna z jakąś normą. Może być kombinacją kilku tarasów sprytnie połączonych ze sobą. Będą one asymetryczne i nieprzewidywalne, tworzące niebanalną atmosferę. Idealne do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Niebieskie akcenty nadają charakter, fot. Michał Młoźniak Leżaki na dużym tarasie w bambusowym lasku

  • prostokątny lub kwadratowy

Duży, prostokątny kształt jest najbardziej praktyczny. Pozwoli na tworzenie różnych funkcji i ustawienie sporego kompletu mebli plus leżaki. Można go zróżnicować nawierzchnią wyznaczającą różne obszary. Możliwa nawet wanna z hydromasażem. Kwadratowy kształt także będzie zarówno praktyczny, jak i ekonomiczny. Ale już nie taki ustawny.

Bardzo efektowny zakątek w kształcie koła, fot. Michał Młoźniak Kombinacja nawierzchni

  • okrągły

Mały, okrągły taras jest bardzo popularny. To idealne miejsce na kawowy kącik. Chętnie z okrągłym stolikiem i czterema lub dwoma krzesłami. Możliwe ustawienie jednej ławki ze stolikiem lub dwóch leżaków. Możliwe umiejscowienie małej fontanny.

Super kanapa na super tarasie, fot. Michał Młoźniak Okrągłe patio z niespotykanym murkiem z piaskowca
Żółte meble pasują do żółtych roślin Patio wgłębione. Zwykła skrzynka jako stolik

Jak urządzić patio

W otoczeniu tego miejsca rozważamy posadzenie najładniejszych roślin. Miło, gdy będą pachnące, ozdobne przez cały rok, lub mające jeden okres szczególnego rozkwitu. Roślinność powinna delikatnie otulać zakątek, nie musi dotykać nas podczas siedzenia. Nie może kłuć ani wydzielać zapachu nieprzyjemnego dla nas. Nie może także uczulać. Do roślinności rosnącej w gruncie dodajemy mnóstwo doniczek lub skrzyń z kwiatami lub ziołami. Będą odstraszały komary. Przy doborze roślin zwracamy uwagę na nasłonecznienie, aby rośliny mogły przetrwać długo w znakomitej formie.

Bujna roślinność stwarza niezwykle ciekawą scenerię Wygodne siedziska i  ściana wodna

Dobór roślin

W pobliżu patio nie wolno sadzić zbyt mocno rozrastających się drzew i krzewów. Należy dokładnie znać ich siłę wzrostu i docelową wielkość. Nie wolno sadzić także roślin wysoce trujących (rącznik, naparstnica, wilczomlecz, datura), także nadmiernie pachnących albo nie pachnących w jednym czasie, aby dwa mocne zapachy się nie mieszały. Gdy z tarasu będą korzystały dzieci, dobrze jest posadzić w pobliżu borówki, poziomki, aby miały do nich łatwy dostęp.

Ekran zasłaniający od wiatru tworzymy z roślin zimozielonych iglastych (cis, choina kanadyjska, żywotnik) lub liściastych (laurowiśnia, irga błyszcząca, ligustr, ostrokrzew). Następnie dodajemy krzewy ozdobne najdłużej kwitnące i w ulubionych kolorach. Najniższą warstwę wypełniamy bylinami, roślinami jednorocznymi i cebulowymi. Jednoroczne możemy w dużej ilości pozyskać z nasion. Dodajemy aromatyczne zioła. Można będzie ich dotykach, wąchać i wygodne obskubywać oraz spożywać. Rozmaryn, lawenda, pietruszka, oregano, bazylia - będą idealne do donic. Pomiędzy płytami polecam różnorodne tymianki.

Taras wykonany z desek i metalowych beczek z odzysku Ażurowe, zardzewiałe meble w cichym zakątku
Plisowany dach Cieniówka z tkaniny

Zacienienie

Kojący cień uzyskamy sadząc niewysokie drzewa, ale na tyle z wysokim pniem, aby można było swobodnie pod koroną się schronić. Polecam tutaj gatunki niewielkich drzew o odmianach kulistych, chętnie o dużych liściach np. platan 'Alphen's Globe' lub klon 'Globosum'.

W przypadku niemożności wykorzystania drzew wykorzystujemy tkaniny tzw. żagle i przymocowujemy je linami lub montujemy tkaninowy dach otwierany ręcznie lub na pilota.

Pożądane dodatki

Do płaskiego, odkrytego tarasu warto dodać przegrodę, kratę lub nawet ażurowy dach, na który zaciągnie się cieniującą tkaninę. Dzięki temu uzyskamy dodatkowy "pokój", a nawet ogrodową kuchnię. Do mebli warto dodać kolorowe poduchy, pledy, a na stół postawić latarenki lub aromatyczne świece. Na nawierzchni lub ścianie umieszczamy przenośny biokominek. Pozwoli korzystać w zimny dzień lub w nocy. Uprzyjemni te chwile, doda romantyczności.

Duże i dobrze urządzone patio może służyć jako ogrodowa kuchnia Ogromny stół do przyjmowania gości

Jak odmienić stare patio?

W najprostszy sposób można wymienić albo nawierzchnię, albo dosadzić nową, atrakcyjniejszą roślinność. Gdy stara nawierzchnia jest uszkodzona lub po prostu brzydka, nie obawiajmy się jej usunąć. To nam znacznie poprawi humor i zachęci do korzystania z patio.

Wiele inspiracji podsunęłam w artykule : Nawierzchnie artystyczne czyli jak odmienić ogród. Warto z tych pomysłów skorzystać. Pochodzą z najlepszych światowych wystaw lub ogrodów.

Patio z nierówną ścianą z betonu Do tak urokliwego zakątka gość udaje się nawet z walizką

Co do nowej roślinności, warto zastosować niezawodne krzewy i byliny, najlepiej zimozielone, pachnące, przyciągające motyle i ptaki. Zbędne, stare, nieatrakcyjne rośliny usuwamy robiąc miejsce dla nowych.

Nowe patio przyniesie wiele radości zarówno nam, jak i naszym gościom. Doda atrakcyjności ogrodowi, uzupełni dom w kolejną przydatną funkcję, odzwierciedli nasze upodobania. Będzie służyć jako wygodne i funkcjonalne wnętrze pod chmurką. Urządzone właściwie zachęci do spotkań i biesiadowania.

Bierzmy się więc za szukanie miejsca i planowanie. Nadajmy ogrodowi nowe przeznaczenie .

Moje ogrodnicze książki

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Słowa kluczowe: architektura ogrodowa, taras
12 komentarzy:
Kasiek 14:33, 10 gru 2016

Danusiu, bardzo dziekuje za ten artykul i zdjecia.

Danuta Młoźniak 14:37, 10 gru 2016

Napisałam go już dużo wcześniej, czekał w kolejce i doczekał się. Patio czy taras to ważne miejsce w ogrodzie. Pozwala pełniej korzystać z uroków bycia na świeżym powietrzu. Ja ciągle dostawiam jakieś meble w ogrodzie i wtedy mam możliwość patrzenia z całkiem innych miejsc. Widoki czasem mnie zaskakują, bo ich nie znam. Teraz mam nowe miejsce ukryte w świerkach.

Kasiek 14:42, 10 gru 2016

Tak się teraz zastanawiam nad swoim tarasem, a raczej miejscem gdzie stoi stół i stoją krzesła. I aż mi wstyd, bo w niczym nie przypomina mi oazy wyciszenia i odpoczynku. Jest bo jest, miejsce w tym roku potraktowane przeze mnie po macoszemu. Przepraszam i obiecuję poprawę:) Wiosną zabieram się za zmiany tarasowe :)

kasia K. 17:38, 10 gru 2016

W zasadzie patio to może byc też duży taras lub altana? Pomysły nieziemskie, wanna z hydromasażem - wow, niesamowite aranżacje - to ze świata czy Twoje ?:)

Danuta Młoźniak 18:33, 10 gru 2016

Sekretem dobrego patio jest przyjemność przebywania wśród cudnej roślinności i na wygodnych meblach. Nie wieje, sąsiedzi nas nie widzą i jest cień lub przyjemny, przefiltrowany półcień.

Aranżacje z przeszukania moich osobistych zdjęć (zawsze wykorzystuję w artykułach wyłącznie własne zdjęcia) z podróży ogrodowych do Anglii i Holandii. Większość z nich to Chelsea Flower Show i Hampton Court Flower Show no i ogrody holenderskie.

Danuta Młoźniak 18:36, 10 gru 2016

Dodam jeszcze, że dla mnie to ogromna porcja inspiracji, niespotykanych wrażeń, przeżywania tych ogrodów, miejsc, pomysłów, a w głowie zawsze aż się roi, że nie można spać. Dopiero potem, po przyjeździe i po obejrzeniu wszystkiego na spokojnie - można wyrobić sobie zdanie, co było genialne, a co nie poruszyło tak bardzo. Ale wszystko co widzieliśmy sprzyja naszemu rozwojowi zawodowemu.

nebel 21:35, 11 gru 2016

To temat, który mnie interesuje. Bardzo dużo ciekawych i inspirujących propozycji. Dziękuję.

EwaT 22:12, 11 gru 2016

Pięknie. Od dawna marzę o takim zakątku. Fontanna obok to było by to... Mam już nawet miejsce - taras po południowo-zachodniej stronie domu - wypoczynek po pracy w świetlistym cieniu. Danusiu, zmotywowałaś mnie do działania! Pora urzeczywistnić te marzenia.

Danuta Młoźniak 23:51, 12 gru 2016

Fajnie, że Was zmotywowałam. Marzenia trzeba urzeczywistniać.

Paulina_Bandura 19:35, 30 sty 2017

Ciekawie. Załączam warte uwagi inspiracje patio i tarasu w nowoczesnym ogrodzie.

Laura52 12:23, 31 sty 2017

Bardzo inspirujący artykuł, a ja właśnie jestem na etapie planowania remontu mojego patio. Na pewno nie chcę zadaszenia, bo uwielbiam nasłonecznione miejsca. Z tego względu zdecydowałam się na deski kompozytowe. Pan z firmy dobretarasy.pl mi powiedział, że takie deski nie potrzebują żadnej specjalnej troski i są wyjątkowo wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Z resztą sąsiedzi mają tak wykończony taras już ze 2 lata i nic się nie odkształciło ani nie porysowało.

Karolina1989 12:55, 01 lut 2017

A nie powiedziałaś nic na temat podłogi na patio ;) tak się zastanawiałam czy można by położyć tam deski kompozytowe? tak dużo się ostatnio o nich mówi, a przeczytałam również, że są naprawdę odporne na różne pogodowe czynniki, popatrz http://www.nowadeska.pl/sprzedaz-desek/taras.html i oceń proszę. Pozdrawiam