Sporobolus heterolepis zadziwiła mnie w październiku nie tylko swoim kolorem, ale też delikatną, "mgiełkową" fakturą Od jakiegoś czasu bardzo podobają mi się suche ogrody preriowe i widząc tę delikatną trawkę w ogrodzie Pieta Oudolfa w Holandii pomyśłałam sobie: "Niesamowite ! To jest to czego szukam !"

Sporobolus heterolepis zadziwiła mnie w październiku nie tylko swoim kolorem, ale też delikatną, "mgiełkową" fakturą. Ta trawa to rzadkość i naprawdę ma szansę odnieść sukces. Od wiosny rośnie już w moim ogrodzie między bukszpanowymi kulami. Z powodu półcienia nie zaistnieje jako różowa poświata, ale zielone i cienkie igiełki już są.

Jej odpowiednikiem jest bardziej krótkotrwała Deschampsia cespitosa, która może rosnąć w półcieniu i na bardziej wilgotnych, kwaśnych glebach, natomiast Sporobolus wymaga ciepła i suchych stanowisk. W naturze rośnie we wschodniej części Ameryki Północnej w szczelinach i na polanach wśród skał. Jest zagrożona z powodu zanikania jej naturalnych siedlisk i inwazji innych roślin, które się na nią pokładają i zacieniają.

U mnie w ogrodzie, mimo że jest początek września, jeszcze ma zielone liście, ale niebawem powinny stać się żółto-pomarańczowo-różowe, aby zimą zbrązowieć i zaschnąć.


Warunki uprawy

Sporobolus dobrze rośnie na glebach suchych, piaszczystych a nawet kamienistych. Mimo to należy ją latem podlewać. Najważniejszy w ich uprawie jest drenaż. Kiedy się już zadomowi, może rozkładać się na boki, dlatego uważnie musimy mu dobierać sąsiedztwo. Rośliny towarzyszące powinny być od niego wyższe.

Zjawiskowe kępy w ogrodzie Pieta Oudolfa

Zastosowanie

Trawa idealnie wpisuje się w naturalistyczne krajobrazy suchych łąk, ogrodów preriowych i bylinowych. Dobrze będą z nią wyglądały pysznogłówki (Monarda) w kolorach różowym, fioletowym i czerwonym, żółte rudbekie (Rudbeckia), marcinki (Aster)., niskie odmiany nawłoci (Solidago), niebieskie Veronicastrum virginicum, żółte żeleźniaki (Phlomis).


Delikatna trawa posadzona w wielkiej masie stanowi spektakularne tło dla innych, wyższych traw fontannowych i roślin zimozielonych. Zachwyca jesienią, kiedy pojawiają się kwiaty na szczycie cienkich łodyg i pachną kolendrą, a liście zmieniają barwę.

Zimą trawa zamiera i nie wygląda porządnie, dlatego należy ją ściąć. Łatwo wytwarza nasiona i to jest najlepszy sposób jej rozmnażania. Innym sposobem jest podział kęp wiosną.

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

Kopiowanie zabronione

Słowa kluczowe: portrety roślin, trawy
10 komentarzy:
mnbv 00:28, 07 wrz 2012

Ciekawe jest to porównanie do śmiałka darniowego (Deschampsia caespitosa). U Oudolfa widać poduchy jednego i drugiego gatunku. Czytam, że Sporobolus potrzebuje więcej słońca aby się brzydko nie pokladać. Śmiałek zakwita wcześniej, bo już wiosną i ładniej się prezentuje w ciągu lata (szczególnie wyselekcjonowane kultywary) ale Sporobolus na jesieni zdecydowanie przejmuje pałeczkę. Uwielbiam rośliny, którze "żarzą się" pomaranczowo-różowymi odcieniami o tej porze roku. Spośród innych traw tę właściwość mają niektóre miskanty np 'Purpurascens' a w zimie krzew, dereń 'Midwinter Fire'.

Katarzyna Lewandowska 10:08, 09 wrz 2012

Podobny obraz widzialam podczas wyprawy na Lopień, gdy wspinałam sie na szczyt i zapewne to byla inna trawa, ale dawała podobny klimat delikatnej mgiełki, na której osadzały się krople rosy byszczące w słońcu...myślę, że niedugo trawy wrócą do lask w ogóle, a ja zamierzam posadzić ich wiecej w moim ogrodzie..

Irena Miłek 17:15, 12 wrz 2012

Rzeczywiście przepiękna, różowa, delikatna mgiełka:)

Tomasz Grochowski 21:08, 12 wrz 2012

Sporobolus się na szczęście nie rozsiewa (jeśli już to bardzo słabo), a śmiałek potrafi opanować wszystko Jeśli chodzi o mgiełki to mistrzem jest Eragrostis spectabilis - tworzy czerwona chmurę nad liśćmi.

Moni 22:27, 22 mar 2013

piekna trawa , zastanawiam się gdzie ją można dostać :)

kachat 10:25, 05 wrz 2013

Trawa rzeczywiście piękna, właśnie na nią przypadkiem trafiłam w szkółce i się zakochałam :) Tylko czy ona dobrze zimuje, nie wymarza..?

Danuta Młoźniak 11:33, 05 wrz 2013

U mnie przezimowała, ale miałam ją w zbyt cienistym miejscu i nie była tak atrakcyjna, jak powinna:)

A_gawa 20:16, 01 maj 2014

Dodaję do ulubionych.

katiaxx 13:29, 09 kwi 2015

Danusiu - jak ona wygląda latem/wiosną, czy dysponujesz jakimiś zdjęciami ?

Danuta Młoźniak 14:08, 09 kwi 2015

Niestety nie mam zdjęć z lata. Te zrobiłam w ogrodzie Pieta Oudolfa, a byłam tam tylko jesienią. W innym miejscu nie widziałam tej trawy.