Od jakiegoś czasu bardzo podobają mi się suche ogrody preriowe i widząc tę delikatną trawkę w ogrodzie Pieta Oudolfa w Holandii pomyśłałam sobie: "Niesamowite ! To jest to czego szukam !"
Sporobolus heterolepis zadziwiła mnie w październiku nie tylko swoim kolorem, ale też delikatną, "mgiełkową" fakturą. Ta trawa to rzadkość i naprawdę ma szansę odnieść sukces. Od wiosny rośnie już w moim ogrodzie między bukszpanowymi kulami. Z powodu półcienia nie zaistnieje jako różowa poświata, ale zielone i cienkie igiełki już są.
Jej odpowiednikiem jest bardziej krótkotrwała Deschampsia cespitosa, która może rosnąć w półcieniu i na bardziej wilgotnych, kwaśnych glebach, natomiast Sporobolus wymaga ciepła i suchych stanowisk. W naturze rośnie we wschodniej części Ameryki Północnej w szczelinach i na polanach wśród skał. Jest zagrożona z powodu zanikania jej naturalnych siedlisk i inwazji innych roślin, które się na nią pokładają i zacieniają.
U mnie w ogrodzie, mimo że jest początek września, jeszcze ma zielone liście, ale niebawem powinny stać się żółto-pomarańczowo-różowe, aby zimą zbrązowieć i zaschnąć.
Warunki uprawy
Sporobolus dobrze rośnie na glebach suchych, piaszczystych a nawet kamienistych. Mimo to należy ją latem podlewać. Najważniejszy w ich uprawie jest drenaż. Kiedy się już zadomowi, może rozkładać się na boki, dlatego uważnie musimy mu dobierać sąsiedztwo. Rośliny towarzyszące powinny być od niego wyższe.
Zastosowanie
Trawa idealnie wpisuje się w naturalistyczne krajobrazy suchych łąk, ogrodów preriowych i bylinowych. Dobrze będą z nią wyglądały pysznogłówki (Monarda) w kolorach różowym, fioletowym i czerwonym, żółte rudbekie (Rudbeckia), marcinki (Aster)., niskie odmiany nawłoci (Solidago), niebieskie Veronicastrum virginicum, żółte żeleźniaki (Phlomis).
Delikatna trawa posadzona w wielkiej masie stanowi spektakularne tło dla innych, wyższych traw fontannowych i roślin zimozielonych. Zachwyca jesienią, kiedy pojawiają się kwiaty na szczycie cienkich łodyg i pachną kolendrą, a liście zmieniają barwę.
Zimą trawa zamiera i nie wygląda porządnie, dlatego należy ją ściąć. Łatwo wytwarza nasiona i to jest najlepszy sposób jej rozmnażania. Innym sposobem jest podział kęp wiosną.
Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium
Kopiowanie zabronione
Ciekawe jest to porównanie do śmiałka darniowego (Deschampsia caespitosa). U Oudolfa widać poduchy jednego i drugiego gatunku. Czytam, że Sporobolus potrzebuje więcej słońca aby się brzydko nie pokladać. Śmiałek zakwita wcześniej, bo już wiosną i ładniej się prezentuje w ciągu lata (szczególnie wyselekcjonowane kultywary) ale Sporobolus na jesieni zdecydowanie przejmuje pałeczkę. Uwielbiam rośliny, którze "żarzą się" pomaranczowo-różowymi odcieniami o tej porze roku. Spośród innych traw tę właściwość mają niektóre miskanty np 'Purpurascens' a w zimie krzew, dereń 'Midwinter Fire'.
Podobny obraz widzialam podczas wyprawy na Lopień, gdy wspinałam sie na szczyt i zapewne to byla inna trawa, ale dawała podobny klimat delikatnej mgiełki, na której osadzały się krople rosy byszczące w słońcu...myślę, że niedugo trawy wrócą do lask w ogóle, a ja zamierzam posadzić ich wiecej w moim ogrodzie..
Rzeczywiście przepiękna, różowa, delikatna mgiełka:)
Sporobolus się na szczęście nie rozsiewa (jeśli już to bardzo słabo), a śmiałek potrafi opanować wszystko Jeśli chodzi o mgiełki to mistrzem jest Eragrostis spectabilis - tworzy czerwona chmurę nad liśćmi.
piekna trawa , zastanawiam się gdzie ją można dostać :)
Trawa rzeczywiście piękna, właśnie na nią przypadkiem trafiłam w szkółce i się zakochałam :) Tylko czy ona dobrze zimuje, nie wymarza..?
U mnie przezimowała, ale miałam ją w zbyt cienistym miejscu i nie była tak atrakcyjna, jak powinna:)
Dodaję do ulubionych.
Danusiu - jak ona wygląda latem/wiosną, czy dysponujesz jakimiś zdjęciami ?
Niestety nie mam zdjęć z lata. Te zrobiłam w ogrodzie Pieta Oudolfa, a byłam tam tylko jesienią. W innym miejscu nie widziałam tej trawy.