Cięcie cienkich gałązek przy pomocy takiego sekatora to przyjemność Narzędzia ogrodnicze są dziś dostępne w szerokim wyborze i choć nie musimy mieć wszystkich, to jednak aby uprawiać swój ogród w sposób łatwy i przyjemny, potrzebujemy tych najbardziej niezbędnych. Jeśli będziemy sadzić rośliny - musimy mieć szpadel i łopatkę. Nie zapominajmy także o pazurkach do pielenia i grabiach do zagrabiania nowych grządek.

Przydałby się też szpadelek do cięcia kantów trawnika. Dobry ogrodnik ma też sprzęt do podlewania, nożyce, sekatory i porządne rękawice do ochrony rąk. Jednym słowem - wszystko pod ręką.

Wybór narzędzi ogrodniczych

Narzędzia stare i zużyte muszą się w końcu złamać i zostaną wyrzucone. Wysokiej jakości zaś będą służyć latami, jeśli zadbamy o nie z należytą starannością. Opłaca się inwestować więc w takie, które będą służyć długo. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, kupmy najlepsze. Drobne, typu łopatki, sekatory i nożyce szpalerowe są potrzebne przy ogrodowych pracach prawie codziennie i działają dobrze w szerokim zakresie.

Do cięższych prac poszukajmy takich z ostrzami lub zębami z kutej lub nierdzewnej stali. Można też wybrać tańsze, ze zwykłej stali, często są kolorowe i atrakcyjne. Warto te najważniejsze dla naszej pracy wziąć w rękę i sprawdzić czy są lekkie, czy ciężkie i jak wygodne.


Pielęgnacja narzędzi

Kiedy kupujemy tanie narzędzia, nie przywiązujemy wagi do ich prawidłowej konserwacji i po zużyciu po prostu wyrzucamy. Jednak kiedy są one lepszej jakości i jesteśmy do nich przywiązani z racji ich niezawodności czy wyglądu, warto poświęcić czas na ich konserwację, aby nam lepiej i dłużej służyły. Nie wymaga to dużo czasu, ale wymaga systematyczności.

Dobry ogrodnik ma też mocny sekator Chwila zadumy nad nostalgiczną jesienią, ale czas zagrabić liście
Jeśli będziemy sadzić rośliny – musimy mieć szpadel i łopatkę Przydadzą się także narzędzia do pielęgnacji trawnika: dobre grabie i nożyce do kantów

Podstawowe zasady:

  • usunięcie resztek gleby ze wszystkich części, zwłaszcza metalowych. Używamy zazwyczaj węża z wodą i pod ciśnieniem zmywamy ziemię. W przypadku małych narzędzi możemy wytrzeć do sucha szmatką. Nigdy nie wkładajmy narzędzi mokrych, pozwólmy im wyschnąć w celu zapobieżenia korozji i pęcznienia drewnianych rękojeści
  • nacieranie olejem lnianym drewnianych rękojeści po każdym sezonie
  • wycieranie części metalowych nożyc, sekatorów, szpadli itp. suchą szmatką, a następnie natłuszczanie ich
  • naostrzenie łopat, szpadli, sekatorów i innych w trakcie sezonu i po sezonie. Powinno to usunąć wyszczerbienia i wygładzić krawędzie
  • usuwanie pozostałości środków chemicznych, aby nie powodowały korozji
  • dezynfekowanie denaturatem po zakończonej pracy

Narzędzia ogrodnicze Joseph Bentley są dziś dostępne w szerokim wyborze w naszym sklepie Potrzebujemy tych najbardziej niezbędnych

Miejsce do przechowywania narzędzi

Dobrze jest przeznaczyć dla narzędzi stałe miejsce, aby się nie poniewierały po garażu lub ogrodzie. Przydatny jest ogrodowy domek lub ściana z uchwytami. Mamy wtedy gwarancję, że narzędzia będą zawsze pod ręką, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Ogrodowe węże

Wąż jest koniecznością w każdym ogrodzie, zarówno do podlewania roślin, jak i zmywania tarasów czy mebli. Zawsze dobry jakościowo jest lepszy niż ten tani, który przetrwa rok lub dwa. Wybierajmy cieńszy, gdyż jest o wiele lżejszy i wygodniejszy do zwijania. Do niego potrzebne są też wygodne szybko-złączki i końcówki zraszające, a także wózek na kółkach.

Nie wychodźmy do ogrodu bez rękawiczek. Dzięki temu paznokcie pozostaną czyste, a ręce zdrowe i bez zadrapań Sekator ręcznie robiony z ponad stuletnią tradycją

Rękawice ogrodowe

Ogrodowe prace są dla naszych rąk zarówno brudne jak i niebezpieczne. Musimy je chronić przed skaleczeniem, zniszczeniem i pęcherzami. Kiedy więc myślimy o konserwacji naszych narzędzi, pomyślmy także o znalezieniu odpowiednich rękawic ochronnych dla swoich rąk.


Jeśli jesteśmy osobami nie lubiącymi ich brudzić, rękawiczki są nam bardzo przydatne. Czasem musimy dotknąć trującego bluszczu, czasem parzących pokrzyw, więc nigdy nie wychodźmy do ogrodu bez rękawiczek. Dzięki temu paznokcie pozostaną czyste, a ręce zdrowe i bez zadrapań.

Rękawice z materiału oddychają i można je uprać, skórzane lepiej chronią przed ukłuciami. Lateksowe nie przepuszczają kurzu i wilgoci. Jakiekolwiek wybierzemy, muszą być wygodne, ale też ładne, a przyjemniej nam będzie pracować.

Fot. Danuta Młoźniak

3 komentarzy:
Anna Żochowska 23:04, 19 gru 2011

Dobre narzędzia do prac w ogrodzie to podstawa sukcesu i lżejszej pracy, ja też powolutku wymieniam swoje zaczęłam od Friskarsa, teraz Bentley i będzie praca przyjemniejsza:) Fajnie ,że powstał ten sklep.

ada14 20:51, 05 sie 2014

Ja tak intensywnie pracuje w ogrodzie, że jakie rękawice nie założę zawsze mam brudne ręce. No cóż. Do pielęgnacji ogrodu używam małych narzędzi. Najczęściej pracuje na kolanach, więc taki rozmiar mi odpowiada. Do tego są lekkie i łatwe do noszenia w różne części ogrodu. A że czasem coś się schowa pod liściem i szukam to inna sprawa :-)

romanovski 14:18, 24 paź 2018

Osobiście zawsze wolę zainwestować więcej jeśli mam pewność, że cos jest dobrej jakosci. Jakiś czasem temu zacząłem małymi kroczkami kupując grabie i węża ogrodowego od Cellfast. Teraz kupuje tylko tam, bo ich narzędzia są naprawdę wysokiej jakości